Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fotovoltaika

fotovoltaické panely

Fotovoltaika je technologie pro přímou přeměnu slunečního záření na elektřinu. Základem technologie jsou fotovoltaické články a z nich vytvořené fotovoltaické panely.

Fotovoltaika je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj elektřiny. K výrobě elektřiny nepotřebuje žádné palivo a zároveň neobsahuje pohyblivé části. Fotovoltaická elektrárna proto může fungovat dlouhou dobu bez obsluhy a s nízkými nároky na údržbu.

Fotovoltaiku lze používat všude, kde je dostatečný zdroj světla, a v libovolné velikosti - od malého článku v kalkulačce přes několik panelů na rodinném domě nebo na vesmírné družici až po tisíce panelů v solárních farmách s megawattovými výkony.

Díky své dostupnosti a ceně má fotovoltaika velký rozvojový potenciál. Zatímco vyspělým zemím pomáhá hlavně ke splnění klimatických závazků, pro mnoho obyvatel třetího světa jsou solární panely vůbec prvním zdrojem elektřiny.

Fotovoltaika a solární kolektory pro ohřev teplé vody
Fotovoltaické panely

Mohlo by vás zajímat


1.11.2024GBC Solino s.r.o.
Spojení fotovoltaiky, tepelného čerpadla, rekuperace, a ohřevu teplé užitkové vody (TUV) – tedy cesta k vytvoření moderního inteligentního rodinného domu, přináší zásadní výhody, díky nimž proměníte svůj dům v energetickou pevnost, ale u vzájemně oddělených technologií jen těžko dosahují. Trendem dnešní doby je proto úsilí o vytvoření jednotného komplexního systému s jednotným řízením. Podívejme se společně na výhody takového komplexního systému, ale zároveň i na výzvy, které s sebou vzájemné propojení jednotlivých zařízení přináší.
21.10.2024redakce
Navzdory obřímu zájmu o fotovoltaiku v roce 2022 zažívaly instalační firmy a dodavatelé komponentů pro fotovoltaiku v letech 2023 a 2024 krušné chvíle. Jaká byla situace na trhu s fotovoltaikou a jaký vývoj se očekává v ČR v nejbližších letech? Na to jsme se zeptali zástupců společnosti BayWa r.e., předního dodavatele fotovoltaických komponentů.
Zdroj: Adobe Stock
18.10.2024Unicorn Systems a.s.
K možnosti sdílet lokálně vyrobenou elektrickou energii mezi různými odběrnými místy se upínají velké naděje. Slabinou ale zůstává statická metoda rozdělování přebytků, která efektivitu komunit limituje. Za dva roky by mohlo být o poznání lépe.
14.10.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Odborný Tvrdí to nedávná analýza týmu Fakta o klimatu. Podle ní by rychlejší rozvoj české energetiky, spojený především s vyšší výrobou z obnovitelných zdrojů měl umožnit nejen snížení importu, ale také dosažení nižší ceny silové elektřiny i dřívější náhradu stávajících uhelných zdrojů.
11.10.2024redakce
TZB-info doporučuje Zveme vás, čtenáře portálu TZB-info, zástupce SVJ, bytových družstev, členy samospráv a projektanty na konferenci TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2024. Důležitou součástí programu bude diskuse o plnění nových legislativních povinností pro bytové domy, jak se mění rozúčtování a jak v praxi probíhají kontroly otopných systémů. Inspirujte se příklady úspor z realizací a jak na rekonstrukce s dotací. Těšíme se na vás 31. října v Praze.
Huawei Digital Power Summit 2024 na zámku Zbraslav
11.10.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Solární technologie Huawei jsou připraveny pro české domácnosti a firmy,“ znělo hlavní sdělení konference Huawei Digital Power Summit 2024. Firma má v ČR nejen první reference jak v domácí, tak v průmyslové fotovoltaice, ale i řadu odborných a spolehlivých partnerů. Českým zákazníkům se tak otevírá přístup k solárním technologiím světového výrobce.
7.10.2024doc. Ing. Michal Stehlík, Ph.D., VUT FAST Brno, Ústav stavebního zkušebnictví
Recenzovaný Článek představuje projekt, jehož cílem bylo nalézt uplatnění pro recyklované skleněné frakce z fotovoltaických panelů. Zaměřili jsme se na silikátové stavební materiály, které jsou schopny začlenit skleněné recykláty do své struktury během procesu hydratace, vypalování a tavení. Seznamujeme s výsledky testování možností využití skleněného recyklátu z fotovoltaických panelů pro betonové zdicí prvky. Porovnáváme konkrétní receptury a jejich fyzikální a mechanické vlastnosti s hlavním zaměřením na pevnost v tlaku. Porovnáváme hodnoty těchto receptur s hodnotami běžně používaných kompozitních materiálů – materiálů pro zdicí prvky bez recyklátů.
3.10.2024GoodWe Europe GmbH
Firma GoodWe byla první, kdo před pěti lety dodal na český trh třífázový asymetrický střídač a umožnil tak v ČR normální instalace domácí fotovoltaiky. Výrobky GoodWe si od té doby v ČR připsaly více než sto tisíc instalací v domácnostech i firmách. Nyní k nim přibývají baterie a firma se může opřít o dlouholeté zkušenosti instalačních firem i servisu.
30.9.2024Smart Energy Forum s.r.o.
Výstavba fotovoltaických elektráren (FVE) není jednoduchým procesem v Česku. Velkou výzvou mohou být složité a zdlouhavé administrativní postupy stavebního řízení. Proto zatím výstavba nových velkých FVE stagnuje. Situace by se však měla změnit od 1. 1. 2025, kdy je předpokládáno, že nabude účinnosti nový Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie.
29.9.2024DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.
Tepelná čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou jsou jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění. Jejich venkovní jednotky (obdobně jako fotovoltaické panely) jsou většinou konstruovány tak, aby dokázaly odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám, jako jsou déšť nebo sníh. Problém ovšem nastává v případě živelní katastrofy, při níž voda zaplaví jejich citlivou elektroniku (zbytek systému bývá většinou hermeticky uzavřený, a záplavy ho proto tolik neohrožují). V podobné situaci navíc nejsou v bezpečí ani vnitřní jednotky, které tvoří součást interiéru, případně fotovoltaické komponenty jako střídače a bateriová úložiště. Jak proto postupovat, když hrozí riziko záplav a povodní? A co dělat, když k zatopení tepelného čerpadla nebo baterií dojde? Odpovědi přináší DZ Dražice, výhradní dovozce tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko a dodavatel fotovoltaických systémů Dražice Solar.
26.9.2024Unicorn Systems a.s.
Komunitní energetika je pro mnohé nadějí na značné úspory výdajů za elektřinu. Její platná úprava ovšem vyžaduje chytře provedené počáteční nastavení alokačních klíčů, podle nichž se přebytky vyrobené energie sdílí.
Foto © stock.adobe.com
21.9.2024Infigy
V dobách mimořádných situací, jako jsou povodně nebo extrémní počasí, je klíčové zajistit energetickou soběstačnost a efektivitu. Ostrovní dům, který není připojený k distribuční síti a funguje pouze na vlastní zdroje energie, představuje výzvu, zejména během deštivých dní, kdy je nedostatek slunečního světla. Několik rad, jak tedy v takových situacích co nejlépe využít dostupnou energii, připravili Jiří Šizling a Lukáš Caldr, vývojáři aplikace Infigy na řízení energií z fotovoltaiky v rodinných domech.

Partneři - Fotovoltaika


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama
Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Obnovitelná energie


VIDEA



 
 
Reklama