Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fotovoltaika

fotovoltaické panely

Fotovoltaika je technologie pro přímou přeměnu slunečního záření na elektřinu. Základem technologie jsou fotovoltaické články a z nich vytvořené fotovoltaické panely.

Fotovoltaika je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj elektřiny. K výrobě elektřiny nepotřebuje žádné palivo a zároveň neobsahuje pohyblivé části. Fotovoltaická elektrárna proto může fungovat dlouhou dobu bez obsluhy a s nízkými nároky na údržbu.

Fotovoltaiku lze používat všude, kde je dostatečný zdroj světla, a v libovolné velikosti - od malého článku v kalkulačce přes několik panelů na rodinném domě nebo na vesmírné družici až po tisíce panelů v solárních farmách s megawattovými výkony.

Díky své dostupnosti a ceně má fotovoltaika velký rozvojový potenciál. Zatímco vyspělým zemím pomáhá hlavně ke splnění klimatických závazků, pro mnoho obyvatel třetího světa jsou solární panely vůbec prvním zdrojem elektřiny.

Fotovoltaika a solární kolektory pro ohřev teplé vody
Fotovoltaické panely

Mohlo by vás zajímat


24.2.2024Vlastimil Růžička, redakce
Veletržní souběh FOR PASIV a FOR WOOD a akce STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech přinesly celou řadu zajímavých momentů. V rámci vstupenky na veletrh bylo možné navštívit kromě jiného i celou řadu přednášek bohatého doprovodného programu.
19.2.2024ALUKOV a.s.
Chytré telefony, chytré domácnosti a teď i chytrá stání pro auta. Taková, pod kterými nejenže chráníte vaše auto, ale současně s tím pomáháte zajistit chod domácnosti. A přesně tuto pomoc přináší prémiové hliníkové zastřešení Carport Solar od Alukovu.
Mobilní vodíková plnička H2Bot, foto © TZB-info
14.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Vodíkové autobusy nebo vysokozdvižné vozíky jsou relativně drahé, ale koupit se dají. Stejně tak samotný vodík. Ale zkoušeli jste k nim sehnat plničku? Vývojem vodíkových aplikací se zabývá firma Devinn v Jablonci nad Nisou.
Alice Bendová má dům s fotovoltaikou Schlieger. Zdroj: estav.tv
10.2.2024redakce estav.tv
Navštívili jsme rodinný dům ve Zbuzanech u Prahy, abychom se s majitelkou Alicí Bendovou pobavili o životě s fotovoltaickými panely. Její rozhodnutí pořídit si fotovoltaiku vycházelo z touhy po komfortu, energetických úsporách a ohledu na životní prostředí.
8.2.2024SCHLIEGER, s.r.o.
Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo, určitě jste zaznamenali v nabídkách poznámku, že „vše vyřídíme za vás“. Při pohledu na proceduru žádosti o dotace si člověk jenom oddechne, ale to není samozřejmě jediný krok, který by vás čekal. Pojďme se podívat, co vše se za procesem pořízení fotovoltaické elektrárny skrývá, co vás čeká a co byste jinak museli vyřizovat sami.
5.2.2024Ing. Jiří Novotný, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Odborný Návrh fotovoltaického systému se zohledněním tepelné ztráty, vnějších i vnitřních zisků, způsobu vytápění a ohřevu vody umožňuje výpočtový nástroj vytvořený pro bilancování budov s fotovoltaickými systémy. V příkladu jsou porovnány kombinace FS s tepelným čerpadlem nebo s elektrickým kotlem.
4.2.2024A.W.A.L. s.r.o.
Co už střecha nevydrží? Tento podtitulek nese letošní konference IZOLACE, která se uskuteční ve čtvrtek 15. února na výstavišti PVA EXPO Praha. 25. ročník konference je zařazen do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT a ČKA. Součástí bude předání cen Memoriálu Antonína Fajkoše.
3.2.2024Delta Green s.r.o.
Na konci loňského roku realizovaly společnosti ČEPS a Delta Green úplně první test zapojení domácností do služeb výkonové rovnováhy v České republice. Pro ty jsou nyní využívány mj. uhelné elektrárny, které ale čeká útlum. Test prokázal, že domácnosti a menší firmy se mohou úspěšně zapojit do poskytování flexibility pro řízení elektrizační sítě. Otevření této možnosti by jim přineslo výdělky v řádech vyšších jednotek tisíců korun ročně.
1.2.2024ifTECH s.r.o.
Po dvou letech překotného vývoje cen solárních technologií, vzniku nových výrobců a značek letos dochází ke konsolidaci na trhu. Z původních nedostatků všech komponentů před dvěma lety, které měly za následek zdražování, došlo ke konci roku 2023 k přeplnění trhu a výrazným výprodejům skladových zásob výrobců, jakožto i k cenové válce importérů s cílem zbavit se starých skladových zásob před příchodem nových typů panelů a modelů ostatních součástí FVE.
1.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
Fotovoltaická elektrárna na rodinném domě, foto © TZB-info
31.1.2024redakce, Ministerstvo životního prostředí
Státní fond životního prostředí zveřejnil nové podmínky pro podporu fotovoltaiky v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace pro rodinné domy bude oproti dosavadní verzi buď nižší, nebo podmíněna zateplením. Cílem je podpořit v první řadě snižování spotřeby energie. MŽP zároveň oznámilo získání dalších financí pro NZÚ z Modernizačního fondu.
31.1.2024Huawei Technologies (Czech) s.r.o.
Optimizéry umožňují kontrolu fotovoltaické elektrárny na úrovni jednotlivých panelů. Kromě přesných informací o funkci každého panelu takto zákazník získá i lepší výkon elektrárny při částečném zastínění a vyšší bezpečnost v případě poruchy elektrárny nebo dokonce požáru střechy. Výhody optimizérů Huawei nyní potvrdila i společnost TÜV Rheinland.

Partneři - Fotovoltaika


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Obnovitelná energie


VIDEA 
 
Reklama