Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Klimatické změny

Klimatické změny (nebo též klimatická změna) označuje dlouhodobé změny počasí, které bylo delší dobu obvyklé na daném místě.
Globální klimatická změna znamená, že se "obvyklé" počasí mění všude na Zemi. To, co činí současnou klimatickou změnu výjimečnou oproti těm minulým, je její rychlost. Zatímco v minulosti tyto změny obvykle trvaly tisíce let, ta současná probíhá v řádu desítek let.

Globální oteplování označuje jev, kdy dochází k dlouhodobému zvýšení průměrné povrchové teploty na Zemi. Vyšší teplota znamená více energie a vodní páry v atmosféře. Tyto faktory vedou k dalším klimatickým změnám.

Kvůli klimatickým změnám se život (nejen) lidí na planetě stává obtížnější. Častější sucha způsobují problémy v zemědělství, vedra ve zdravotnictví, povodně v dopravě, vichřice v energetice atd. Častější výskyt podobných událostí znamená více nepříjemností a vyšší náklady na jejich překonání. Tyto problémy se týkají všech zemí světa včetně ČR, proto téměř všechny státy usilují o omezení globálního oteplování a s ním o zpomalení souvisejících klimatických změn.

V dějinách Země se globální klima měnilo mnohokrát z různých důvodů. Ještě častěji se klima měnilo lokálně. Současné globální oteplování je způsobené rostoucí koncentrací skleníkových plynů v atmosféře, které zesilují skleníkový efekt. Skleníkový efekt znamená, že méně tepla (infračerveného záření) ze slunečního svitu odrazí zpět do vesmíru, tedy více tepla zůstane na Zemi.

Podrobnosti o globální změně klimatu

Mohlo by vás zajímat


21.11.2024redakce, Frank Bold Advokáti
Budoucnost evropské zelené politiky se na první pohled může zdát nejistá. Diskuze na konferenci Bold Future o udržitelné budoucnosti Česka pořádané expertní skupinou Frank Bold ale ukázaly, že pro mnohé podnikatele jsou udržitelná opatření a zmírňování dopadů na životní prostředí a společnost už nedílnou součástí obchodní strategie.
10.11.2024Saint-Gobain Construction Products a.s.
Uplynulé desetiletí přineslo rekordní teploty, které jsou nevyhnutelným důsledkem změny klimatu. S globálním oteplováním roste i vliv klimatických změn, které mohou mít dlouhodobě nenávratné následky. Stoupající emise skleníkových plynů, zvyšování globální teploty a stále zranitelnější ekosystémy i populace zdůrazňují důležitost udržitelné výstavby a jejího vlivu na životní prostředí.
27.10.2024České ekologické manažerské centrum, z.s.
Prestižní událost Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí (TVIP) se opět přiblížila. I letos se sejde odborná veřejnost a zástupci průmyslových podniků v Hustopečích, kde se podělí o své nejnovější poznatky a inovativní přístupy v oblasti rizik, výzkumu a praktických aplikací. Speciální pozornost se bude tentokrát upírat na potravinářský sektor.
14.10.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Odborný Tvrdí to nedávná analýza týmu Fakta o klimatu. Podle ní by rychlejší rozvoj české energetiky, spojený především s vyšší výrobou z obnovitelných zdrojů měl umožnit nejen snížení importu, ale také dosažení nižší ceny silové elektřiny i dřívější náhradu stávajících uhelných zdrojů.
2.8.2024Unie komunitní energetiky
Elektroenergetické datové centrum (EDC) dnes spouští registrace do svého informačního systému. Energetická společenství i aktivní zákazníci tak mohou začít s kroky k zahájení sdílení elektřiny. Kromě toho se do EDC do konce roku 2024 musejí registrovat i všechny bytové domy, kde již nyní obyvatelé sdílí elektřinu, jinak o možnost sdílení přijdou.
30.7.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Úspory pro obce, vodohospodářské společnosti, ale i jejich zákazníky nebo přínos pro klima a životní prostředí nabízejí fotovoltaické elektrárny, vyrábějící elektřinu pro provoz čistíren odpadních vod. Článek představuje příklady takových provozů z Česka i zahraničí.
23.4.2024Vlastimil Růžička, redakce
Příklady budov a možnosti řešení jejich provozování v rámci udržitelné výstavby budoucnosti představila konference Šetrné budovy. Vybíráme ty nejzajímavější momenty v oblasti takzvaného carbon managementu a upozorňujeme, na co je třeba se v nejbližších letech připravit.
1.4.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Úřad pro publikace Evropské unie vydal v září 2023 statistickou příručku „EU Energy in Figures“. Popisuje pozici EU ve světě z hlediska výroby a spotřeby energie a jejích zdrojů a mapuje i podíl emisí skleníkových plynů.
28.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.
8.2.2024Ing. Miloslav Modlík, Ministerstvo průmyslu a obchodu
Odborný TZB-info doporučuje Kolik energie se v ČR spotřebuje každý rok a z jakých energetických zdrojů pochází? Jak se liší primární a konečná spotřeba energie? Kolik energie se v ČR spotřebuje v domácnostech, v průmyslu a v dopravě? Podívejte se na přehledné grafy.
1.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
Ing. Michal Zálešák, Ph.D., produktový manažer pro chytré systémy a hospodaření s dešťovou vodou společnosti Pipelife
20.1.2024redakce
Důležitá je volba vhodné vegetace, která je velkou pomocí s hospodaření s dešťovou vodou, říká v podcastu Ing. Michal Zálešák, Ph.D. a zmiňuje, že do budoucna se struktura vhodné vegetace s ohledem na změnu klimatu změní.
Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Reklama
Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Obnovitelná energie


Spolupracujeme


logo Česká peleta
Reklama

VIDEA



 
 
Reklama