Hospodářský výbor Sněmovny se dnes zabýval novelou zákona o podporovaných zdrojích energie. Zásadní novinkou, kterou vládní novela přináší, je stanovení nejvyššího povoleného vnitřního výnosového procenta, tzv. IRR, pro jednotlivé zdroje energie.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo výsledky tří předregistračních výzev Modernizačního fondu. V rámci testu investičního prostředí se přihlásilo 9 tisíc zájemců o podporu při výstavbě nových fotovoltaických elektráren, modernizace tepláren a projektů, které mají zefektivnit průmysl.
12.3.2021Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
Srdečně vás zveme na 42. ročník konference Nekonvenční zdroje elektrické energie (NZEE), který se uskuteční ve dnech 23. 6.–25. 6. 2021 v příjemném prostředí Hotelu Ryšavý poblíž Moravského Krumlova.
11.3.2021Karolína Gyurovszká, Expertní skupina Frank Bold
Skotsko – exemplární příklad a vzor toho, jak by mohly být v členských státech EU podporovány energetické komunity. Co se od něj může naučit Česká republika, která definici komunit teprve připravuje?
Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny projedná ve středu 3. února 2021 odpoledne dva zásadní návrhy novel zákonů, které mohou otevřít nástup moderní energetiky v Česku.
Ke snižování spotřeby fosilních paliv ČR loni znatelně přispěla, výroba elektřiny ze slunce a větru se však v tuzemsku za posledních 5 let nezvýšila ani o terawatthodinu.
I přes velký tlak energetického a teplárenského průmyslu se povedlo dosáhnout nečekaného navýšení dostupných financí z Modernizačního fondu pro energetické komunity.
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenové rozhodnutí, kterým stanoví podporu pro podporované zdroje energie pro příští rok. Zároveň ERÚ poprvé od roku 2013 vydal nové cenové rozhodnutí pro oblast teplárenství. Parametry stanovené těmito rozhodnutími budou účinné od 1. ledna 2021.
21.9.2020Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Aktuální poznatky z přechodu na OZE, v Německu Energiewende, poukazují na působící brzdy. Připravovaný nový energetický zákon NEZ by je měl odstranit a podpořit inovativní, decentralizovaná řešení. Čím více občanů bude mít ze změn prospěch, tím více bude přechod k bezuhlíkovému energetickému hospodářství podpořen.
Finance z tzv. modernizačního fondu lze čerpat i na rozvoj komunitní energetiky. Česká legislativa ovšem společenství pro výrobu elektřiny zatím nijak neupravuje ani nedefinuje. Bude to překážka pro rozdělování miliard?
Ceny obnovitelných zdrojů a baterií klesly již v roce 2020 na úroveň, která byla ještě nedávno očekávána až v roce 2050. Elektřina by s tímto scénářem oproti roku 2020 zlevnila o 10 %.
Nákup tzv. „čisté“ elektřiny přímo od výrobce prostřednictvím Power Purchase Agreements (PPA), tedy smluv o nákupu elektřiny, představuje systémovou změnu ve způsobu financování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a přechod od státem financované podpory k podpoře soukromé.
Na svém místě už je turbínový blok s 30tunovým oběžným kolem. Po skončení akce letos v létě se zvýší účinnost této části elektrárny o cca 4 procenta, což přinese nárůst roční produkce o 10 milionů kWh.
14.1.2020Aliance pro energetickou soběstačnost o.s.
Aliance pro energetickou soběstačnost porovnala návrhy Národních akčních plánů států V4, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska a dále Německa, Nizozemska a Litvy. Přístup vybraných států se významně liší jak ve ztotožnění se s cíli, tak v míře rozpracování a konkrétnosti opatření.
12.10.2019Jana Austová Pikardová, Svaz moderní energetiky
Miliardové exportní příležitosti pro firmy z odvětví moderní energetiky mapuje nová publikace „Zapojení moderní energie - exportní příležitosti pro moderní energetiku“.
Rada ERÚ schválila cenové rozhodnutí č. 3/2019, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie (POZE). Nové sazby podpory začnou platit od 1. ledna 2020 a pro většinu nepalivových obnovitelných zdrojů energie předpokládají mírný růst.
Druhá část článku věnovanému obnovitelným zdrojům energie (OZE) v rámci energetické bilance je zaměřena na proces transformace a konečnou spotřebu a navazuje na část první, kde byly OZE představeny jako primární zdroje energie.
Článek je zaměřen na představení obnovitelných zdrojů energie (OZE) v rámci energetické bilance jako zdrojů primární energie, během procesu transformace a jejich využití ke konečné spotřebě. První část je věnována základní terminologii a primárním zdrojům energie, druhá část se zaměří na proces transformace a konečnou spotřebu.
Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách, prohlášená v létě 2014 kulturní památkou, získala v rámci dalšího kroku rekonstrukce nové obklady ve strojovně, věrné repliky původních. Glazované, tzv. bělninové, obklady, používané ve 30. letech, například i ve známé brněnské vile Tugendhat, pocházely z továrny RAKO.