Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Biomasa

biomasa

Biomasa je z energetického hlediska každý materiál rostlinného nebo živočišného původu, který lze energeticky využít nebo z něj vyrobit palivo. Druhů biomasy je mnoho, mezi nejčastěji používané patří dřevo, štěpka, dřevní pelety a brikety, bioplyn nebo tekutá biopaliva. Biomasu lze energeticky využívat v dopravě, při výrobě tepla i k výrobě elektřiny.

Biomasa je obnovitelný zdroj energie. Na rozdíl od energie slunečního záření nebo od větrné energie může být zdrojem vyčerpatelným, čerpá-li se rychleji, než se stíhá obnovovat.
Využívání biomasy není bezemisní, ale je CO2 neutrální. To znamená, že spálením biomasy se do atmosféry dostane maximálně takové množství CO2, jaké z ní bylo získáno během jejího přirozeného růstu. Přesná bilance CO2 však záleží na tom, jak dlouho daná biomasa vznikala a o jaký druh biomasy se jedná.

Zdroje biomasy - cíleně pěstovaná a odpadní biomasa

Biomasu lze získávat 1) cíleným pěstováním a nebo 2) druhotným využitím organických zbytků.

  1. Pěstované rostliny je možné v energetice využít jak za účelem jejich usušení a přímému spálení (tzv. suchá biomasa), tak k výrobě biopaliv. Patří sem rychlerostoucí dřeviny (např. topoly, vrby) a speciální energetické plodiny. Jejich schopností je kromě rychlého růstu také možnost pěstování na půdě, která nemusí být vhodná pro pěstování potravin. Cíleně pěstovaná biomasa zahrnuje také rostliny, které se místo potravinářských účelů využijí energeticky k výrobě biopaliv - řepka, kukuřice, cukrová řepa.
  2. Odpadní biomasa zahrnuje širokou škálu odpadů rostlinného nebo živočišného původu. Patří sem zbytky z těžebního a dřevozpracujícího průmyslu (dřevní štěpka, klest, piliny), ze zemědělství (sláma, seno, zbytky z rostlinné výroby), z papírenského průmyslu (celulózové výluhy), dále odpady ze zvířecích chovů (kejda, hnůj, mrva) a z jatek a nebo z provozu čistíren odpadních vod (čistírenské kaly) a skládek komunálního odpadu (skládkové plyny).
Využití biomasy v energetice
Využití biomasy v České republice
Biomasa je v České republice hlavním obnovitelným zdrojem energie.


Mohlo by vás zajímat


22.12.2023redakce
Stabilita a bezpečnost topného oleje, optimalizace jeho nákupu do zásoby na rok i déle a v době nízké ceny, dlouhodobé zkušenosti, osvědčená technika a perspektiva opírající se o rostoucí podíl nefosilních topných olejů jsou argumenty, které nutí k zamyšlení. Chcete je znát podrobněji? Vyslechněte si odpovědi člověka, který se topnými oleji zabývá již desítky let.
4.12.2023Ing. Zdeněk Lyčka
Odborný Spalování dřevních paliv v domovních kotelnách zanechává nesrovnatelně menší uhlíkovou stopu než spalování zemního plynu či uhlí, a to i se započtením veškeré spotřeby primární neobnovitelné energie na těžbu a zpracování dřeva a výrobu paliv z něj.
11.10.2023Expertní skupina Frank Bold
Jak se mohou obce lépe připravit na energetické krize nebo vysoké ceny energií? Efektivním řešením je komunální přístup k energetice. Díky němu se mohou města i obce stát energeticky soběstačnějšími a odolnějšími. Jak naplánovat a realizovat projekt fotovoltaické elektrárny v obci, poradí zájemcům nový online nástroj Energie pro města od expertní skupiny Frank Bold.
19.9.2023Ing. Zdeněk Lyčka
Odborný Každý provozovatel zdroje tepla spalujícího palivové dřevo by měl mít jednoduchý vlhkoměr. Tím ověří, zda je spalované dřevo dosti vyschlé a pomocí pomůcky v článku lze z naměřené vlhkosti orientačně určit výhřevnost dřeva.
8.9.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
6.8.2023Martin Svoboda, LESENSKY.cz
Aktuálně nižší jednotky, do roku 2030 několik desítek. Tak odhadují experti vývoj počtu biometanových stanic v České republice. V rámci evropského kontinentu patří Česko mezi země s nejnižším počtem těchto zařízení.
4.8.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Suché dřevo hoří lépe než mokré. Proč tomu tak je? A jak vlhkost dřeva ovlivňuje množství využitelné energie? Rychlé a názorné vysvětlení přináší Jiří Horák alias SMOKEMAN ze své laboratoře při ostravské výstavě Infotherma 2023.
29.7.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Když si zatopíte v kamnech nebo kotli, nejspíš ani nepřemýšlíte, odkud tato kamna berou kyslík potřebný na spalování a kolik je ho potřeba. Jiří Horák alias SMOKEMAN tento postup srozumitelně a názorně vysvětluje ve své laboratoři při ostravské výstavě Infothema 2023.
20.6.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Záporné ceny elektřiny znamenají, že výrobci elektřiny platí za to, že vyrábí a zákazníci dostávají peníze za to, že spotřebovávají. Takové situace dosud byly výjimečné a krátkodobé. Teď se ale díky fotovoltaice objevují při každém slunečném víkendu a trvají několik hodin. Jaké to může mít dopady?
4.4.2023Ing. Zdeněk Lyčka
TZB-info doporučuje Vytápění domácností pevnými palivy nepatří mezi hlavní zdroje znečišťování ovzduší proto, že jsou spalována pevná paliva, ale proto, že jsou stále ještě spalována ve velkém množství starých kotlů.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


Reklama

NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Obnovitelná energie


Spolupracujeme


logo Česká peleta
Reklama

VIDEA



 
 
Reklama