Biomasa je z energetického hlediska každý materiál rostlinného nebo živočišného původu, který lze energeticky využít nebo z něj vyrobit palivo. Druhů biomasy je mnoho, mezi nejčastěji používané patří dřevo, štěpka, dřevní pelety a brikety, bioplyn nebo tekutá biopaliva. Biomasu lze energeticky využívat v dopravě, při výrobě tepla i k výrobě elektřiny.
Biomasa je obnovitelný zdroj energie. Na rozdíl od energie slunečního záření nebo od větrné energie může být zdrojem vyčerpatelným, čerpá-li se rychleji, než se stíhá obnovovat.
Využívání biomasy není bezemisní, ale je CO2 neutrální. To znamená, že spálením biomasy se do atmosféry dostane maximálně takové množství CO2, jaké z ní bylo získáno během jejího přirozeného růstu. Přesná bilance CO2 však záleží na tom, jak dlouho daná biomasa vznikala a o jaký druh biomasy se jedná.
Zdroje biomasy - cíleně pěstovaná a odpadní biomasa
Biomasu lze získávat 1) cíleným pěstováním a nebo 2) druhotným využitím organických zbytků.
- Pěstované rostliny je možné v energetice využít jak za účelem jejich usušení a přímému spálení (tzv. suchá biomasa), tak k výrobě biopaliv. Patří sem rychlerostoucí dřeviny (např. topoly, vrby) a speciální energetické plodiny. Jejich schopností je kromě rychlého růstu také možnost pěstování na půdě, která nemusí být vhodná pro pěstování potravin. Cíleně pěstovaná biomasa zahrnuje také rostliny, které se místo potravinářských účelů využijí energeticky k výrobě biopaliv - řepka, kukuřice, cukrová řepa.
- Odpadní biomasa zahrnuje širokou škálu odpadů rostlinného nebo živočišného původu. Patří sem zbytky z těžebního a dřevozpracujícího průmyslu (dřevní štěpka, klest, piliny), ze zemědělství (sláma, seno, zbytky z rostlinné výroby), z papírenského průmyslu (celulózové výluhy), dále odpady ze zvířecích chovů (kejda, hnůj, mrva) a z jatek a nebo z provozu čistíren odpadních vod (čistírenské kaly) a skládek komunálního odpadu (skládkové plyny).