Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fotovoltaika
Archiv článků od 18.12.2023 do 31.1.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.1.2024
SCHLIEGER, s.r.o.

Pokud jste se rozhodli pořídit fotovoltaickou elektrárnu, nejvýhodnější je její pořízení a provoz kombinovat i s tepelným čerpadlem. Proč? Jednoduše znásobíte efekt produkce vlastní elektřiny, kdy tepelné čerpadlo v závislosti na své účinnosti dodá násobně více kW, než potřebujete pro svůj provoz. Tím samozřejmě ještě více ušetříte, a navíc zvýšíte svoji energetickou nezávislost.

Radek Červín, NIBE Energy Systems. Zdroj: estav.tv
30.1.2024
redakce

Fotovoltaika nejvíc elektřiny vyrobí v létě, tepelné čerpadlo má největší spotřebu v zimě. Co je potřeba, by se kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vyplatila? V rozhovoru pro Estav.tv odpovídá Radek Červín ze společnosti NIBE Energy Systems.

28.1.2024
Wienerberger s.r.o.

Wienerberger uvádí na trh inovativní fotovoltaický systém, integrované moduly Wevolt X-Tile. Převratnou novinkou za značku Tondach jsou střešní okna, která doplní ucelený sortiment nekeramických doplňků pro komplexní realizaci střechy. Porotherm představuje užší akustické cihly, které šetří místo na stavbě a jsou udržitelnější. Na trh také uvedou první vhodnou cihlu pro robotické zdění.

25.1.2024
GBC Solino s.r.o.

Solární energetika se stále vyvíjí a s příchodem technologie N-type TOPCon se otevírá nová kapitola v efektivitě a výkonu fotovoltaických panelů. Nedílnou součástí tohoto vývoje jsou výrobci solárních panelů jako NORD a Suntech, přinášející inovace, které mění pravidla hry.

Nemocnice Na Homolce v průběhu realizace v rove 2023
23.1.2024
Ing. Petr Bohuslávek, podle tiskové zprávy

V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.

Co se změní v dotačních titulech 2024?
17.1.2024
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Rozhovor s Ing. Petrem Valdmanem, ředitelem SFŽP ČR, o dotacích a jejich změnách. A také pozvánka na Infothermu 2024 do Ostravy, kde jsou dotační tituly partnerem doprovodného programu, který budeme streamovat.

15.1.2024
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Ondřej Horák

Odborný Od 1. ledna 2023 se pro budovy a zóny s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie provádí výpočet energetické náročnosti s intervalem jedné hodiny. Předmětem příspěvku je porovnání výsledků v měsíčním a hodinovém kroku.

12.1.2024
SAINT-GOBAIN EASTERN EUROPE

Početná rodina Čisteckých našla své vysněné bydlení v moderní dřevostavbě na píseckém předměstí. Dřevostavba navržená s cílem poskytnout rodině maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.

6.1.2024
Wienerberger s.r.o.

Porotherm od Wienerbergeru představí ověřené produkty i novinky roku 2024 na veletrhu Infotherma Ostrava. Hlavními tématy 29. ročníku výstavy jsou vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Porotherm představí speciální typ zdiva pro novostavby, který umožňuje efektivní snižování energetické spotřeby v domácnosti. Vystavovaný sortiment bude také doplněn o úsporné produkty z portfolia Wienerbergeru. Veletrh se uskuteční od 22. do 25. ledna 2024 na výstavišti v Ostravě.

Plynový generátor PRAMAC GA20000
5.1.2024
SOLFOREN PLUS s.r.o.

Efektivní propojení generátoru s fotovoltaickou elektrárnou sehrává klíčovou roli pro zachování maximálního komfortu domácnosti během zimních měsíců (v případě ostrovních FVE) nebo při výpadku proudu tzv. blackoutu. Jakou ale vhodnou kombinaci zvolit a zároveň nechybovat při výběru? Důležitá otázka, která na počátku může ušetřit nemalé peníze, starosti a taky čas.

3.1.2024
Aiko Energy Germany GmbH

Ještě před pár lety byly ceny elektřiny v České republice tak nízké, že si investoři do fotovoltaiky nebyli jisti, zda se investice do deseti let vůbec vrátí. Očekávané zvýšení nákladů na elektřinu pro domácnosti však učiní OZE ziskovější než kdy dříve.

29.12.2023
KM Beta, a.s.

Jakými způsoby se šíří hluk v bytových a rodinných domech? Proč je výhodnější vsadit na materiály s vysokou objemovou hmotností? Na co pamatovat při montáži fotovoltaických panelů? Jakými způsoby lze efektivně čelit nedostatku řemeslníků a rostoucí ceně práce? A může být cesta k bydlení bez stresů inspirována minulostí? Odpovědi nejen na tyto otázky dostali účastníci letošního odborného semináře uspořádaného společností KM Beta. Získat je ale může kdokoliv i teď – díky kompletnímu videozáznamu všech přednášek a debat.

25.12.2023
Ing. Pavel Dostal, Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s., GreenVille service s.r.o.

Recenzovaný Tento odborný článek se zaměřuje na problematiku zelených střech a jejich vztah ke statice staveb. Analyzuje různé typy zelených střech a jejich vliv na výšku vegetačního souvrství a celkové zatížení. Dále zmiňuje vliv zatížení větrem na zelené střechy zahrnující jak lehké skladby souvrství, tak i problematiku biosolárních střech – systémových řešení zelených střech s fotovoltaikou, kdy jsou nosiče FV přitíženy skladbou zelené střechy. Článek diskutuje o výzvách spojených s navrhováním a inženýrským řešením zelených střech s ohledem na jejich stabilitu a bezpečnost a dává doporučení pro spolupráci střešního zahradníka a statika z pohledu dlouholetého realizátora zelených střech.

24.12.2023
Vlastimil Růžička, redakce

Letos již popatnácté se konala odborná konference Defekty budov. Pořádá ji Katedra stavebnictví Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Sdružením pro ploché střechy. Konference navázala na sérii předcházejících ročníků zaměřených na vady, poruchy, sanace a rekonstrukce konstrukcí a budov, tentokrát v souvislosti s instalacemi fotovoltaiky. Nabízíme některé zajímavé momenty.

20.12.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama