Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Fotovoltaika
Archiv článků od 1.12.2022 do 27.1.2023

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

27.1.2023
SolidSun

Turbulentní vývoj na energetickém trhu, jehož jsme v posledních dvou letech svědky, zvýšil zájem o obnovitelné zdroje energie, zejména o fotovoltaické elektrárny. Vysokou poptávku po svých službách zaznamenala i skupina SolidSun, přední poskytovatel komplexního řešení fotovoltaik pro soukromé i firemní objekty. Na nastalou situaci okamžitě zareagovala, například navýšením instalačních kapacit – ve výsledku o 250 % ve srovnání s rokem 2021.

22.1.2023
IBG Česko, s.r.o.

Fotovoltaika o výkonu 1,6 MWp, kompletní řídící systém i bateriové uložiště. To vše je součástí projektu výstavby energeticky úsporné budovy společnosti, na kterém se podílí IBG Česko v Králici na Hané pro logistickou společnost HOPI. Nyní dochází k instalaci všech dílů projektu, dokončení je naplánováno v únoru roku 2023 a finančně vyjde na necelých 95 milionů korun.

Foto ©vencav - Fotolia.com
22.1.2023
Solární asociace, spolek

Razantní zvýšení účtů za energie, nejistota plynoucí z pokračující ruské agrese na Ukrajině, snaha o částečnou energetickou soběstačnost a boj s klimatickou změnou – to jsou hlavní důvody strmě rostoucí obliby fotovoltaiky v České republice. Co do počtu střešních elektráren na rodinných domech byl loňský rok jednoznačně rekordní.

13.1.2023
Svaz moderní energetiky, Frank Bold Advokáti

Senátoři schválili novelu zákona nazývanou Lex OZE 1, která přinese přelomové změny vedoucí k rozvoji solární i větrné energetiky v Česku. Novela usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, například instalaci malých elektráren, u kterých zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW.

Zdroj: Archiv S-Power Energies, s.r.o.
12.1.2023
S-Power Energies, s.r.o.

Moravský koncern Úsovsko už bezmála 30 let provozuje několik společností podnikajících hlavně v oblasti rostlinné, živočišné a potravinářské výroby. Koncem roku 2020 jeho majitelé dospěli k rozhodnutí, že začnou jednotlivé dceřiné firmy převádět pomocí střešních fotovoltaik na zelenou energii.

27.12.2022
ENBRA, a.s.

V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy pak roste zájem i o dálkově odečitatelná měřidla. Ten by měl pokračovat i v příštím roce, naopak u tepelných čerpadel odborníci v příštích měsících čekají vystřízlivění uživatelů.

Zdroj: Archiv S-Power Energies, s.r.o.
21.12.2022
S-Power Energies, s.r.o.

Milan Vácha z Křepenic u Sedlčan měl odjakživa sen pořídit si vlastní fotovoltaiku. Respektive měl ho už jeho děda. Proto, když se naskytla příležitost skutečně si pořídit střešní elektrárnu, neváhal ani na chvíli. Instalaci svěřil společnosti S-Power Energies, která za něj vyřídila i dotaci.

7.12.2022
redakce, Energetický regulační úřad, Frank Bold advokáti

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Novela zavádí také povinnost provozovatele distribuční sítě přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny. Pro majitele malých výroben z obnovitelných zdrojů (typicky fotovoltaické panely) tak bude prodej přebytků elektřiny výhodnější a jednodušší.

Konference Požární bezpečnost staveb 2022, plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D.
1.12.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V posledních letech hasiči zasahovali u 14, resp. 15 požárů fotovoltaiky ročně. Ve většině případů se jednalo o rodinné domy, kdy nejčastější příčinou byla technická závada. Požáry elektromobilů souvisí nejčastěji s koloběžkami a elektrokoly. Obvykle začínají hořet při dobíjení. Počet zásahů hasičů u osobních vozů s elektropohonem meziročně stoupá, ale jde zejména o dopravní nehody, nikoliv požár. Téma přednášel plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D., na konferenci Požární bezpečnost staveb 2022.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama