Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrná energie

větrné elektrárny

Obnovitelný zdroj energie, který využívá proudění větru k pohonu větrných elektráren. Větrné elektrárny jsou v současnosti nejlevnějším zdrojem elektřiny a jejich instalovaný výkon se celosvětově každým rokem zvyšuje.

V minulosti se větrný pohon používal k mletí obilí, čerpání vody, lisování oleje ze semen nebo k pohonu strojů, např. pil na dřevo. Ve 20. století byly v těchto funkcích postupně nahrazeny elektrickými nebo spalovacími motory.

Větrná elektrárna

Nejrozšířenějším typem je konstrukce s trojlistým rotorem a strojovnou umístěnou na stožáru - tubusu, která může být umístěna na pevnině i na moři. Tyto typy elektráren využívají vztlaku, který vzniká prouděním vzduchu mezi lopatkami. Největší turbíny této konstrukce mají průměr rotoru 220 metrů (délka lopatky 107 metrů) a výkon 12 MW (model GE Heliade-X pro rok 2020).

Typy větrných turbín

 • Vztlakové turbíny využívají rychlosti proudu vzduchu, který prochází plochou opisovanou rotorem. Z hlediska účinnosti je nejvýhodnější, když je proud vzduchu při průchodu rotorem co nejméně zpomalen. Proto jsou účinnější zařízení s co nejnižším počtem lopatek (dvě, jedna). Ta ovšem na rozdíl od trojlisté konstrukce čelí dalším konstrukčním výzvám vyplývajícím z vyšších otáček a nesymetrického zatížení konstrukce.
  • Darrieus – vertikální turbína vztlakového typu
 • Náporové turbíny využívají tlaku proudu vzduchu na lopatky rotoru. Dosahují nižší účinnosti než turbíny vztlakové a používají se tak hlavně u menších instalací v řádu wattů až jednotek kilowattů nebo u mobilních zařízení.
  • Savonius

Instalace

 • Pevninské - výhodami pevninských instalací je snadnější instalace i údržba, nevýhodou pak omezené množství vhodných lokalit pro instalaci, ať už z hlediska větrných podmínek nebo dalších omezení.
 • Námořní (tzv. „offshore“) - námořní větrné elektrárny stavěné na mořských mělčinách využívají výhody stálého a silnějšího větru a mnohem většího prostoru pro instalaci. Nejsou zde větrné překážky, ani nedochází k instalaci v blízkosti sídel, kde by elektrárny někomu vadily. Na moři tak lze stavět mnohem větší a výkonnější větrné farmy než na pevnině. Nevýhodou je výrazně náročnější (a tedy i dražší) instalace, elektrické připojení k pevnině i servis.

Instalovaný výkon větrných elektráren ve světě (2017)

 • Celkový instalovaný výkon 539 581 MW
 • Největší větrná farma je Walney Extention ve Velké Británii, 659 MW, 40 × MHI-Vestas 8.25 MW a 47 × Siemens Gamesa 7 MW

Instalovaný výkon větrných elektráren v ČR (2018)

 • Celkový instalovaný výkon je 303 MW - proč je to tak málo?
 • Největší česká větrná farma jsou Kryštofovy Hamry v Krušných horách, kde je instalováno 42 MW, 21 × 2 MW
 • Nejvýkonnější turbíny v ČR dosahují výkonu 3 MW.

Mohlo by vás zajímat


24.3.2024Jiří Libich, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
Rádi bychom vás pozvali na 45. ročník populární vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. NZEE představuje příležitost pro veřejnost k získání nejnovějších informací z oblasti elektrotechniky, energetiky a ukládání energie.
7.3.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje Kdy obnovitelné zdroje vyrobí nejvíce elektřiny? Pokud jste odpověděli „v létě“, odpověděli jste špatně. Větrné a solární elektrárny se svou výrobou velmi dobře doplňují. Okamžiky, kdy není slunce ani vítr, samozřejmě nastávají, ale je jich překvapivě málo.
1.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
20.12.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
11.10.2023Expertní skupina Frank Bold
Jak se mohou obce lépe připravit na energetické krize nebo vysoké ceny energií? Efektivním řešením je komunální přístup k energetice. Díky němu se mohou města i obce stát energeticky soběstačnějšími a odolnějšími. Jak naplánovat a realizovat projekt fotovoltaické elektrárny v obci, poradí zájemcům nový online nástroj Energie pro města od expertní skupiny Frank Bold.
9.10.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Nová studie expertní skupiny Frank Bold analyzuje právní úpravu komunitní energetiky ve vybraných zemích EU až na úroveň praktického fungování. V návaznosti na to předkládá sedm konkrétních doporučení pro zlepšení novely českého energetického zákona a chystaných prováděcích předpisů.
20.7.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
V roce 2026 bude v ČR spuštěno Energetické datové centrum a jeho provoz se promítne do cen elektřiny pro koncové zákazníky. Proč má česká energetika něco takového zapotřebí?
20.6.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Záporné ceny elektřiny znamenají, že výrobci elektřiny platí za to, že vyrábí a zákazníci dostávají peníze za to, že spotřebovávají. Takové situace dosud byly výjimečné a krátkodobé. Teď se ale díky fotovoltaice objevují při každém slunečném víkendu a trvají několik hodin. Jaké to může mít dopady?
9.2.2023Břetislav Koč
Větrné elektrárny přitahují nespočet nápadů, jak je vyrobit lépe. Vynálezci, inovátoři i snílci se snaží překonat objektivní hranice fyzikálních zákonů i technických možností, občas se ale najde i jehla v kupce sena v podobě zařízení, které může mít nějaký efekt.
13.1.2023Svaz moderní energetiky, Frank Bold Advokáti
Senátoři schválili novelu zákona nazývanou Lex OZE 1, která přinese přelomové změny vedoucí k rozvoji solární i větrné energetiky v Česku. Novela usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, například instalaci malých elektráren, u kterých zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW.
5.1.2023ČEZ, a. s.
V obci Zátor u Krnova by mohla do sedmi let vyrůst větrná elektrárna o výkonu zhruba 20 MW a čítající asi pět turbín. ČEZ se s obcí dohodl na záměru a podepsal zde vůbec první smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. V nově vznikajících elektrárnách tohoto typu nabízí ČEZ spoluvlastnický podíl. Jednání probíhají i v dalších krajích, kde se z hlediska větrného potenciálu vyplatí investovat.
3.1.2023Břetislav Koč
Větrná energie je celosvětově nejrychleji se rozvíjejícím energetickým oborem. Mnohokrát to zaznělo na veletrhu větrné energetiky, který v Hamburku proběhl letos po dvouleté koronavirové pauze koncem září. Vyplývá to i z poslední pololetní zprávy WWEA (Světová asociace větrné energetiky), publikované v polovině listopadu.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Obnovitelná energie


Spolupracujeme


logo Česká peleta
Reklama

VIDEA 
 
Reklama