Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrná energie

větrné elektrárny

Obnovitelný zdroj energie, který využívá proudění větru k pohonu větrných elektráren. Větrné elektrárny jsou v současnosti nejlevnějším zdrojem elektřiny a jejich instalovaný výkon se celosvětově každým rokem zvyšuje.

V minulosti se větrný pohon používal k mletí obilí, čerpání vody, lisování oleje ze semen nebo k pohonu strojů, např. pil na dřevo. Ve 20. století byly v těchto funkcích postupně nahrazeny elektrickými nebo spalovacími motory.

Větrná elektrárna

Nejrozšířenějším typem je konstrukce s trojlistým rotorem a strojovnou umístěnou na stožáru - tubusu, která může být umístěna na pevnině i na moři. Tyto typy elektráren využívají vztlaku, který vzniká prouděním vzduchu mezi lopatkami. Největší turbíny této konstrukce mají průměr rotoru 220 metrů (délka lopatky 107 metrů) a výkon 12 MW (model GE Heliade-X pro rok 2020).

Typy větrných turbín

  • Vztlakové turbíny využívají rychlosti proudu vzduchu, který prochází plochou opisovanou rotorem. Z hlediska účinnosti je nejvýhodnější, když je proud vzduchu při průchodu rotorem co nejméně zpomalen. Proto jsou účinnější zařízení s co nejnižším počtem lopatek (dvě, jedna). Ta ovšem na rozdíl od trojlisté konstrukce čelí dalším konstrukčním výzvám vyplývajícím z vyšších otáček a nesymetrického zatížení konstrukce.
    • Darrieus – vertikální turbína vztlakového typu
  • Náporové turbíny využívají tlaku proudu vzduchu na lopatky rotoru. Dosahují nižší účinnosti než turbíny vztlakové a používají se tak hlavně u menších instalací v řádu wattů až jednotek kilowattů nebo u mobilních zařízení.
    • Savonius

Instalace

  • Pevninské - výhodami pevninských instalací je snadnější instalace i údržba, nevýhodou pak omezené množství vhodných lokalit pro instalaci, ať už z hlediska větrných podmínek nebo dalších omezení.
  • Námořní (tzv. „offshore“) - námořní větrné elektrárny stavěné na mořských mělčinách využívají výhody stálého a silnějšího větru a mnohem většího prostoru pro instalaci. Nejsou zde větrné překážky, ani nedochází k instalaci v blízkosti sídel, kde by elektrárny někomu vadily. Na moři tak lze stavět mnohem větší a výkonnější větrné farmy než na pevnině. Nevýhodou je výrazně náročnější (a tedy i dražší) instalace, elektrické připojení k pevnině i servis.

Instalovaný výkon větrných elektráren ve světě (2017)

  • Celkový instalovaný výkon 539 581 MW
  • Největší větrná farma je Walney Extention ve Velké Británii, 659 MW, 40 × MHI-Vestas 8.25 MW a 47 × Siemens Gamesa 7 MW

Instalovaný výkon větrných elektráren v ČR (2018)

  • Celkový instalovaný výkon je 303 MW - proč je to tak málo?
  • Největší česká větrná farma jsou Kryštofovy Hamry v Krušných horách, kde je instalováno 42 MW, 21 × 2 MW
  • Nejvýkonnější turbíny v ČR dosahují výkonu 3 MW.

Mohlo by vás zajímat


28.11.2024Uri Sadot, SolarEdge
Odborný Válka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro fotovoltaiku, které pocházejí z Číny. A stejně jako u telekomunikací jsou o jejich zabezpečení oprávněné pochybnosti.
13.11.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje Co je odchylka, jak se projevuje v ceně elektřiny a jakou roli v tom hraje domácí fotovoltaika? Může se domácnostem prodražit i chytré měření? O vlivu odchylky na náklady dodavatelů a o domácí flexibilitě jsme ve studiu Estav.tv hovořili s Janem Hiclem, jednatelem společnosti Delta Green.
14.10.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Odborný Tvrdí to nedávná analýza týmu Fakta o klimatu. Podle ní by rychlejší rozvoj české energetiky, spojený především s vyšší výrobou z obnovitelných zdrojů měl umožnit nejen snížení importu, ale také dosažení nižší ceny silové elektřiny i dřívější náhradu stávajících uhelných zdrojů.
Větrná farma Kryštofovy hamry, foto © TZB-info
12.6.2024Břetislav Koč
Česká společnost pro větrnou energii zorganizovala den otevřených dveří na deseti větrných elektrárnách. Připojila se Sekce větrných mlýnů při Kruhu přátel Technického muzea v Brně a umožní návštěvu dvanácti větrných mlýnů. V sobotu 15. 6. bude od 10 do 16 hodin možné nahlédnout do útrob jak větrných historických objektů, tak moderních energetických zdrojů.
Zdroj: PxHere
9.5.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Zatímco ve zbytku Evropy pomáhá růst větrné energetiky nahrazovat fosilní paliva včetně importovaného zemního plynu, v Česku zůstává potenciál této technologie nevyužit. Jaké jsou její přednosti a proč má smysl stavět nové větrné elektrárny i u nás?
3.5.2024Ministerstvo životního prostředí ČR
Povolení výstavby větrných farem a solárních parků včetně akumulátorů bude snazší a rychlejší. Vláda schválila usnesení, které MPO předložilo spolu s MŽP a MMR. Umožní vznik oblastí vhodných pro jednodušší povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie, tzv. akcelerační zóny. Nyní resorty určí, které konkrétní oblasti budou pro tato opatření nejvhodnější.
24.3.2024Jiří Libich, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně
Rádi bychom vás pozvali na 45. ročník populární vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. NZEE představuje příležitost pro veřejnost k získání nejnovějších informací z oblasti elektrotechniky, energetiky a ukládání energie.
7.3.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje Kdy obnovitelné zdroje vyrobí nejvíce elektřiny? Pokud jste odpověděli „v létě“, odpověděli jste špatně. Větrné a solární elektrárny se svou výrobou velmi dobře doplňují. Okamžiky, kdy není slunce ani vítr, samozřejmě nastávají, ale je jich překvapivě málo.
1.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.
20.12.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
11.10.2023Expertní skupina Frank Bold
Jak se mohou obce lépe připravit na energetické krize nebo vysoké ceny energií? Efektivním řešením je komunální přístup k energetice. Díky němu se mohou města i obce stát energeticky soběstačnějšími a odolnějšími. Jak naplánovat a realizovat projekt fotovoltaické elektrárny v obci, poradí zájemcům nový online nástroj Energie pro města od expertní skupiny Frank Bold.
9.10.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Nová studie expertní skupiny Frank Bold analyzuje právní úpravu komunitní energetiky ve vybraných zemích EU až na úroveň praktického fungování. V návaznosti na to předkládá sedm konkrétních doporučení pro zlepšení novely českého energetického zákona a chystaných prováděcích předpisů.
20.7.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
V roce 2026 bude v ČR spuštěno Energetické datové centrum a jeho provoz se promítne do cen elektřiny pro koncové zákazníky. Proč má česká energetika něco takového zapotřebí?
20.6.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Záporné ceny elektřiny znamenají, že výrobci elektřiny platí za to, že vyrábí a zákazníci dostávají peníze za to, že spotřebovávají. Takové situace dosud byly výjimečné a krátkodobé. Teď se ale díky fotovoltaice objevují při každém slunečném víkendu a trvají několik hodin. Jaké to může mít dopady?
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partner - Obnovitelná energie


Spolupracujeme


logo Česká peleta
Reklama

VIDEA



 
 
Reklama