Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Obnovitelná energie a úspory energie / od 9.10.2017 do 25.7.2019


zpět na aktuální články

25.7.2019
Ing. Jana Veverková, Ph.D., Ministerstvo průmyslu a obchodu

Recenzovaný Článek je zaměřen na představení obnovitelných zdrojů energie (OZE) v rámci energetické bilance jako zdrojů primární energie, během procesu transformace a jejich využití ke konečné spotřebě. První část je věnována základní terminologii a primárním zdrojům energie, druhá část se zaměří na proces transformace a konečnou spotřebu.

1.7.2019
Denisa Skládalová, Mgr. Martin Maňák, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Recenzovaný S fotovoltaickou elektrárnou na střeše rodinného domu se budeme setkávat stále častěji. Jaké jsou podmínky nákupu či prodeje domu vybaveného fotovoltaikou?

24.6.2019
Ing. Jiří Cigler, Ph.D., Feramat Energies, s.r.o.

Recenzovaný Článek řeší problém optimálního dimenzování hybridních energetických systémů s bateriovým úložištěm pro instalace s VN odběrem, kde jsou k dispozici záznamy odběrových diagramů elektrické energie a lze předpokládat, že charakter provozu se po instalaci technologií typu fotovoltaika s bateriovým úložištěm nezmění. Jedná se o nelehkou úlohu, neboť každá instalace je specifická svým charakterem odběru, cenami energií, polohou a požadavky investora. V článku je nastíněno, jak tento problém řešit s využitím metod numerické optimalizace implementovaných v nástroji MicrOpt Design, jehož použití je ukázáno na konkrétním příkladu.

23.5.2019
Časopis Vytápění, větrání, instalace, Ing. Jan Včelák, Ph.D., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB, Ing. Petr Wolf, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Erik Novák, MSc., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Jaké jsou nejčastější typy fotovoltaických systémů v budovách a jak vychází jejich finanční porovnání?

3.10.2018
Ing. Jan Stašek, DEKPROJEKT s.r.o.

Recenzovaný V tomto článku se podrobněji zaměříme na vliv velikosti akumulační nádrže na celoroční bilanci fotovoltaické elektrárny s využitím desetiminutového kroku výpočtu, který nám umožní podrobnější zohlednění procesů spojených s výrobou elektrické energie, spotřebou teplé vody a její akumulací. Výsledky budou posuzovány nejen z pohledu energetické bilance, ale i z pohledu ekonomické výhodnosti.

27.8.2018
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., České sdružení pro biomasu – CZ Biom

Recenzovaný Pro zemědělské bioplynové stanice nestačí jen materiál z vlastní činnosti (organická hnojiva apod.), proto se doplňuje cíleně pěstovanými plodinami. Všeobecně se k tomu používá kukuřice, ale lze ji nahradit krmným šťovíkem. Má řadu výhod, například nižší náklady na pěstování a dlouhodobou vytrvalost, takže omezuje erozi půdy.

© Holger B - Fotolia.com
20.8.2018
Ing. Jakub Čurpek, Centrum AdMaS, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

Recenzovaný Článok sa zaoberá novodobými spôsobmi integrácie fotovoltiky (PV) do konštrukčnej tvorby fasád budov vo vybraných systémov. Hlavný dôraz je kladený na predstavenie najnovších konceptov ich súčasného vývoja, špeciálne v kombinácii s inými pokročilými materiálmi a technológiami.

16.7.2018
kpt. Ing. Filip Nos

Recenzovaný Pokud se zaměříme na srovnání fotovoltaické kapacity vztažené na počet obyvatel, nestojí si Česká republika v rámci EU špatně. Lze tedy usuzovat, že by fotovoltaické systémy mohly, z pohledu požární ochrany, představovat relativně významný problém. Ale je tomu skutečně tak?

4.6.2018
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., CZ Biom – České sdružení pro biomasu

Recenzovaný Za energetické využití biomasy je obvykle považováno přímé spalování, nově pak pro vývin bioplynu v bioplynové stanici (BPS). Vedle běžně známých dřevin jsou stejně vhodné polní plodiny popsané v tomto příspěvku.

30.4.2018
Bc. Jakub Venzara, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný V článku se uvádějí ekonomické a technické souvislosti uplatnění tepelných solárních soustav pro ohřev vody na českém trhu. V tom jsou zahrnuty investiční náklady, dotační tituly, provozní možnosti a také předpokládatelná životnost, která je přibližně dvojnásobná než ekonomická návratnost.

26.2.2018
Mgr. Luděk Šikola, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Recenzovaný Evropská unie mění systém podpory OZE. Od 1. ledna 2017 má mít podpora poskytovaná členskými státy až na výjimky formu soutěžních nabídkových řízení, jak požadují Pokyny pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014–2020.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama