Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Obnovitelná energie a úspory energie / od 18.1.2016 do 27.3.2017


zpět na aktuální články

27.3.2017
Ing. Karolína Vyhlídalová, Vysoké učení technické v Brně, Ústav technických zařízení budov, Ing. Petr Horák, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Ústav technických zařízení budov

Recenzovaný Článek hodnotí vliv objemu zásobníku na energetickou bilanci solární soustavy. Pokud azimutový úhel kolektoru přesahuje 45° od jihu, není možné v rámci dotačního titulu Zelená úsporám pro bilanční výpočty použít metodiku dle TNI 73 0302, která se běžně používá při návrhu solárních soustav.

30.1.2017
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Článek se podrobněji zabývá solárním ohřívačem vody z Nařízení Komise EU 812/2013. Popisuje, jaké informace poskytuje energetický štítek a jakým způsobem vzniklo zatřídění do příslušné třídy energetické účinnosti ohřevu vody.

23.1.2017
Mgr. Mikuláš Vargic, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný V souvislosti s rozvojem decentrálních výroben elektřiny, se ze strany výrobců elektřiny setkáváme stále častěji s dotazy, zda a jak je možné prodávat jimi vyrobenou elektřinu uživatelům bytů v bytových domech, kanceláří v objektech či jiných prostor ve výrobních či jiných areálech přímo, bez využití distribuční soustavy.

16.1.2017
Břetislav Koč

Recenzovaný Vývoj větrných elektráren určených k instalaci na pevnině, pokud jde o jejich velikost, již skoro narazil na hranice reálných možností. Nové stroje pro instalaci na pevnině se v současnosti výkonově pohybují kolem 3 MW, s průměrem rotoru 100–130 m a výškou stožáru 100–140 m.

7.11.2016
Břetislav Koč

Recenzovaný Stavba větrné elektrárny je v porovnání s jinými typy elektráren poměrně rychlá a jednoduchá. I tak má svá zjevná specifika, která se projevují nejen v samotné stavbě a v transportu jednotlivých dílů, ale i v délce povolovacího procesu v poměru k době stavby. Sedmý díl seriálu přibližuje, jak se staví větrná elektrárna.

3.10.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Recenzovaný Podpora obnovitelných zdrojů energie formou net meteringu měla značný podíl na rozšíření obnovitelných zdrojů energie v USA. Přes svou popularitu byl také od začátku provázen kritikou jako ohrožení příjmů energetických společností, a tím i jejich schopností poskytovat energetické služby. S rostoucím instalovaným výkonem fotovoltaiky se některé státy rozhodly politiku net meteringu revidovat.

25.7.2016
Ing. Leoš Gál

Recenzovaný Obnovitelná energie má řadu přínosů, a proto je podporována i vyžadována vládami jednotlivých států i Evropskou unií. Naplňování této snahy však již probíhá na regionální úrovni, a když se neudělá správně, může mít nežádoucí a dlouhodobé dopady, které řada místních zastupitelů – ať už na krajské nebo obecní úrovni – dobře zná.

11.7.2016
Jan Krčmář, Ing. Zbyněk Vala

Recenzovaný V roce 2014 byla v Austrálii dokončena unikátní fotovoltaická elektrárna se záložním bateriovým systémem. Systém nenapájí budovu ani nedodává elektřinu do sítě, ale je zdrojem energie pro rozhlasový vysílač. První rok provozu ukazuje vysokou efektivitu, potvrzuje spolehlivost fotovoltaické technologie a její vhodnost i pro náročné spotřebitele.

13.6.2016
Ing. Tomáš Straka, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Recenzovaný Článek rozebírá pravděpodobnou ekonomickou situaci uživatelů tepelných čerpadel po zavedení nové tarifní struktury, včetně příkladů staršího domu, novostavby a nízkoenergetického domu.

23.5.2016
Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.

9.5.2016
Břetislav Koč

Recenzovaný Páté pokračování seriálu o větrných elektrárnách je věnováno malým větrným elektrárnám (MVtE) v ČR. Seznamuje s hlavními technologiemi u MVtE, popisuje rozvoj tohoto sektoru v ČR a nakonec přibližuje příběhy dvou instalací.

18.4.2016
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Ministerstvo životního prostředí v poslední výzvě program Nová Zelená úsporám přistoupilo k podpoře jednoúčelových a navíc neefektivních FV systémů pro ohřev vody. Článek analyzuje jaký konečný dopad má takové rozhodnutí na úspory primární energie a související produkci emisí.

28.3.2016
Časopis Vytápění, větrání, instalace, Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov, Ing. Martin Kny, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Text se zabývá ověřením možností využití solárních systémů s akumulací tepla v obytných budovách. Vyhodnocuje několik způsobů zapojení systému dlouhodobé akumulace s teplovodním zásobníkem. Hodnocení systémů je provedeno pomocí simulačního programu TRNSYS.

7.3.2016
Časopis Vytápění, větrání, instalace, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Recenzovaný Výrobu elektřiny z fotovoltaiky lze vypočítat více či méně zjednodušeným způsobem. Měsíční bilanční metoda umožňuje do výpočtu měsíční produkce zahrnout vliv teploty a slunečního ozáření s využitím parametrů uváděných v technické specifikaci panelů. Jednotlivé technologie FV modulů jsou bilančním výpočtem porovnány.

8.2.2016
Ing. David Borovský

Recenzovaný Článek prezentuje základní popisy vybraných obchodních modelů, které umožňují či podporují implementaci solárních tepelných soustav v SCZT (Solar District Heating – SDH). Jednotlivé případy vychází z konkrétních projektů realizovaných v Evropě.

25.1.2016
Břetislav Koč

Recenzovaný Vysoké pokrytí našeho území rozvodem elektřiny a dostatek domácí fosilní energetické suroviny – uhlí – nenutil v Československu ve 20. století nikoho ke hledání energetických alternativ. Podle toho vypadal i rozvoj větrné energetiky, která se omezovala na několik pionýrských projektů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama