Od 1. listopadu 2014 vstoupily v platnost nové mezinárodní normy pro tuhá biopaliva ISO 17225 pro pelety, brikety, štěpku a dřevo. Jedná se o soubor sedmi norem, který nahrazuje původní evropské normy EN 14961, dnes již neplatné.
Český kombinovaný kotel PREDATOR je vyroben pro úsporné a ekologické vytápění rodinných domů, firem a středně velkých objektů, včetně možnosti ohřevu vody. Kotel je kombinací zplynovacího kotle na dřevo, štěpku, brikety a automatického kotle na hnědé uhlí ořech 2. Spalovací komora na dřevo dosahuje délky až 55 cm!
Vypadá to, že plujeme na správné vlně. Poprvé v historii se u nás prodalo více kotlů na dřevní paliva než na uhlí. 32 tisíc lidí si loni koupilo nový kotel nebo kamna využívající biomasu. Nejčastěji to byly dřevozplynovací kotle na kusové dřevo a krbová kamna. Vzrůstající trend stále pozorujeme i v prodejích peletových kotlů a kamen, které umožňují mezi všemi tuhými palivy vůbec nejkomfortnější a nejčistší vytápění.
Zahradní grilování a příprava různých pokrmů na barbecue začíná ovládat naše zahrady a chaty a vyvstává otázka, jaké palivo pro přípravu našeho jídla používáme a jak hodnotit jeho kvalitu. Podle čeho se zjistí, že dřevěné uhlí nebo brikety z dřevěného uhlí jsou kvalitní a jakým normám mají odpovídat? Jaké parametry se mají sledovat, aby se mohlo konstatovat, který výrobek na trhu je kvalitní?
Mít doma svůj vlastní krb nebo kamna chce stále více Čechů. Interiérová topidla jsou již řadu let v kurzu, jenom v roce 2013 se v České republice prodalo více jak 22 tis. různých interiérových topenišť především na dřevo. Asi čtvrtina z nových majitelů pak volila krb nebo kamna s teplovodním výměníkem, tedy takový zdroj, který dokáže vytápět celý byt nebo nízkoenergetický dům. Někteří také sáhli po vůbec nejkomfortnějším způsobu využití dřeva v interiérech – automatických kamnech na dřevní pelety.
Kotle ATMOS s úpravou pro hořák na pelety Vám nabízí možnost zvolit si cestu, která Vám bude možná vyhovovat nejlépe. Na jaře a na podzim můžete topit peletami, kotel si sám zatopí, má malou spotřebu paliva a velký komfort. Jakmile přijdou mrazy, vyndáte hořák na pelety a topíte plnohodnotně dřevem a uhlím dohromady nebo samostatně.
Autor se zabývá odlišnými palivovými vlastnostmi biomasy a uhlí. Popisuje specifické přístupy ke spalování a konstrukci kotlů a především pak ke způsobu přívodu spalovacího vzduchu. Věnuje se rovněž novým legislativním požadavkům pro malé zdroje tepla vyplývajícím z novelizace zákona o ochraně ovzduší.
Rakousko je řadu let na špici ve využívání energií z obnovitelných zdrojů a také ve vývoji nových systémů výroby obnovitelného tepla i elektřiny. Následující článek přináší popis stavu jednotlivých odvětví OZE až do konce roku 2013. Není tajemstvím, že energetická politika a přeshraniční obchod našeho jižního souseda také do značné míry ovlivňuje český trh.
Podle některých zástupců solárně termického průmyslu je pouze otázkou času kdy se fotovoltaika prosadí v oblastech, kde jsou dosud výhodnější termické kolektory. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že termika může u fotovoltaiky hledat inspiraci pro další rozvoj a naopak. Řada příspěvků byla věnována tepelným čerpadlům.
Rok 2013 byl z hlediska prodeje tepelných zdrojů v České republice významným, protože po letech ve znamení klesající poptávky nastala dlouho očekávaná změna a prodeje výrobcům výrazně vzrostly. Dokumentuje to vyhodnocení dat získaných od Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Směrnice 2009/28/ES požaduje, aby osoby, které provádějí instalaci obnovitelných zdrojů v malém rozsahu, měly možnost získat osvědčení. Česká legislativa naproti tomu nařizuje, aby instalaci OZE prováděly pouze osoby, které získaly oprávnění, a to dokonce pod hrozbou pokuty 100 tis. Kč. Kotel na fosilní paliva lze přitom instalovat i bez oprávnění.