Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Biomasa
Archiv článků od 30.11.2015 do 23.3.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.3.2016
SAPI

Stížnost slovenských výrobců zelené energie padla na úrodnou půdu. Ve čtvrtek 3. března přišel oficiální dopis od Evropské komise, která po ročním vyhodnocování důkazů začíná v rámci svého programu EU Pilot oficiálně prošetřovat, zda Slovensko neporušilo evropskou legislativu ve třech energetických kauzách.

13.3.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Rok 2015 přinesl další skokové rozšíření mezinárodní certifikace ENplus pro dřevní pelety o 1,7 mil. tun. Česká republika k tomuto objemu přispívá 230 tisíci tunami nejvyšší kvality ENplus A1, které z větší části exportuje. ENplus certifikace pokrývá celý dodavatelský řetězec zahrnující výrobu pelet i jejich distribuci.

10.3.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

V roce 2015 došlo v České republice k impozantnímu nárůstu výroby dřevních pelet. Toto navýšení souvisí s programem Kotlíkové dotace, kde je možno na automatický peletový kotel získat 127,5 tis. Kč. Trh i veřejnost na danou situaci zareagovaly pozitivně – v segmentu ekologických kotlů na spalování biomasy nastává po letech útlumu opět nárůst.

6.3.2016
Olga Kališová, MSc.

Zemědělci v Ghaně se potýkají s nízkými výnosy a vysokými ztrátami. Jednou z příčin tohoto nezdaru je nedostatek informací o zemědělských technikách, předpovědi počasí a tržních cenách. Místní společnost Farmerline se to snaží změnit.

16.2.2016
redakce

Od 15. března 2016 je možné podávat žádosti o dotace na energetické úspory v bytových domech v Praze. Dotace jsou poskytovány v rámci 2. výzvy pro bytové domy programu Nová zelená úsporám. Druhá výzva je kontinuální a bude otevřena do konce roku 2021. Výzva nabízí vyšší maximální podporu, a to 30 % způsobilých výdajů.

6.2.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Administrativní budova Aviatica poutá již několik měsíců pozornost všech, kteří projíždějí v Praze po Radlické ulici. Oblý prosklený objekt je totiž úplně jiný, než většina ostatních tuzemských administrativních center. A to nejen z hlediska architektury, ale i díky špičkovému technologickému vybavení.

2.2.2016
S WHG s.r.o. - kotle Fröling pro ČR a SR

Moderní kotelny na dřevní biomasu financované a provozované společností IVORY Energy přináší školám, nemocnicím, bytovým domům, ale i celým obcím podstatné snížení nákladů na výrobu tepla a ohřev teplé užitkové vody i zlepšení kvality ovzduší v lokalitě. Kotelny využívají špičkové rakouské kotle Fröling.

29.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Ve středočeské obci Kozomín vznikl unikátní projekt, který spojuje kogenerační jednotku na odpadní biomasu a papírnu. Toto řešení umožňuje využít vstupní surovinu pro výrobu energie – dřevní štěpku – prakticky bez odpadu a emisí a zároveň maximálně využít získanou energii.

25.1.2016
Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel

Recenzovaný Článek popisuje principy a reaktory používané při zplyňování. Jedná se o proces, při němž z tuhých paliv (uhlí, odpady a biomasa) získáváme plyn. Ten potom můžeme využít v kogenerační jednotce (pístový motor nebo spalovací turbína) k výrobě elektrické a tepelné energie s vyšší účinnosti, než klasickým spálením v kotlích.

23.1.2016
redakce

Exponáty ze soutěže Novinky na Infothermě 2016 byly vystaveny po celou dobu výstavy ve vstupním pavilonu, kde zaujaly mnoho návštěvníků i redakci České televize. Zaujaly i Kotlíkové dotace a i jinak než se čekalo - otazníky kolem seznamu dotovaných výrobků.

20.1.2016
redakce

Výstaviště Černá louka v Ostravě do posledního metru zaplnilo 360 domácích i zahraničních vystavovatelů. Již po třiadvacáté se zde koná mezinárodní výstava Infotherma zaměřená na vytápění, úspory energie a smysluplné využití obnovitelných zdrojů. Letošní ročník je ve znamení kotlíkových dotací.

15.1.2016
S WHG s.r.o. - kotle Fröling pro ČR a SR

Získejte dotaci 127 500 Kč na nový kotel na biomasu při výměně za starý a neekologický kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním. Veškeré kotle na biomasu Fröling splňují nejpřísnější požadavky na emisní třídu 5 a Ekodesign, nutné k získání kotlíkové dotace.

6.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stát v roce 2015 vyhlásil dva poměrně štědré programy na podporu domácích OZE – Novou zelenou úsporám a kotlíkovou dotaci. Instalaci dotovaných zdrojů však mohou provádět pouze řemeslníci a firmy, které pro to mají patřičnou kvalifikaci. TZB-info přináší přehled míst, kde je možné zkoušku absolvovat a kolik získání kvalifikace stojí.

5.1.2016
KOVARSON s.r.o.

Český kotel MAKAK je vyroben pro úsporné a ekologické vytápění rodinných domů, firem a středně velkých objektů včetně možnosti ohřevu vody. Kotel plní požadavky na směrnici EKODESIGN s účinností až 92 % a emisní třídou 5, tudíž kotel lze instalovat v rámci programu kotlíkových dotací 2016.

14.12.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Recenzovaný U poměrně nové technologie, jakou je topení na pelety, se mohou vyskytovat potíže způsobené nedostatečnou znalostí této technologie. To se týká i peletových skladů, které musí zajistit jak zachování kvality pelet tak bezpečný provoz. Od září 2015 jsou požadavky na peletové sklady shrnuty v národních pokynech pro skladování pelet.

14.12.2015
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na posouzení vhodnosti volby zdroje tepla u budov s nízkou potřebou energie ve vztahu pohledu projektanta a investora. Hlavním tématem je využití obnovitelných zdrojů energie (dle pohledu vyhlášky č. 78/2013 Sb.) a tepelných čerpadel.

7.12.2015
Ing. Michaela Perďochová, Ph.D., VŠB – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný Při skladování tuhých biopaliv se do ovzduší uvolňují plynné látky, z nichž některé mohou být nebezpečné pro zdraví a životní prostředí. Složení a množství těchto plynných produktů je závislé na mnoha faktorech, z nichž mezi nejdůležitější patří teplota.

30.11.2015
Ing. Michaela Perďochová, Ph.D., VŠB – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný K samovznícení biopaliv dochází zejména při jejich skladování ve velkých hromadách. Tento článek se zabývá náchylností k samovznícení a vlivem vlhkosti na teplotu samovznícení dřevní štěpky podle normy EN 15188. Uvedené poznatky lze použít pro stanovení bezpečných podmínek pro skladování dřevní hmoty a volbu bezpečnostních opatření.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama