Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Biomasa
Archiv článků od 25.1.2016 do 20.6.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.6.2016
Mgr. Lukáš Rečka, Centrum pro otázky životního prostředí UK

Recenzovaný Cílem článku je uvést problematiku energetického modelování a představit energetický model TIMES-CZ, jako přírůstek do skupiny modelů TIMES, a jeho internetovou aplikaci, která umožňuje individuální analýzu dopadů cenových změn a politických regulací na český energetický systém v horizontu do roku 2050.

30.5.2016
redakce podle tiskových zpráv MŽP a ČTK

S jedním z výrobců SFŽP řeší doložení dalších dokladů k prokázání splnění všech podmínek, zejména emisní třídy a ekodesignu. Výsledky kontrolních zkoušek, které fond zadal v nezávislé zkušebně, se v některých ukazatelích liší od údajů dodaných výrobcem, který kotel certifikoval ve zkušebně v zahraničí. Obě zkušebny jsou autorizované Evropskou unií.

26.5.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Obnovitelné zdroje. Moderní akumulátory. Digitalizace. Úspory energie. Energiewende. Propojování trhů. Odstavování kapacit. Energetická unie. To vše jsou jevy, které se aktuálně dějí a s nimiž by měla (nejen) česká energetika počítat, pokud si má zachovat bezpečnost, dostupnost a šetrnost k životnímu prostředí.

23.5.2016
Mgr. Pavel Doucha, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.

19.5.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Energetika se revolučně vyvíjí, potvrdily se obavy odborníků v souvislosti s využíváním obnovitelných zdrojů? Jak je na tom integrace energetického trhu, co přináší a jak se do ní zapojujeme my? Je regulace cen pro domácnosti řešením, jak je to na Slovensku?

4.5.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Kdo nemá své výrobky zařazeny na seznamu státem podporovaných zdrojů tepla, v programu pro který se vžil název „kotlíková dotace“, jako by nebyl. Přítomnost či nepřítomnost konkrétního kotle v této vybrané společnosti se rázem stala pro mnohé zákazníky prvotním kritériem výběru.

28.4.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Evropa je největším světovým producentem pelet. V roce 2014 se zde vyrobilo 13,5 milionu tun pelet, což je zhruba 50 % celkové světové produkce. Tato produkce vykazuje plynulý nárůst během několika let s průměrným růstem 35 % mezi lety 2010 až 2013 a 11 % od roku 2013 do 2014. Produkce v EU uspokojuje hlavně trh s teplem.

23.3.2016
SAPI

Stížnost slovenských výrobců zelené energie padla na úrodnou půdu. Ve čtvrtek 3. března přišel oficiální dopis od Evropské komise, která po ročním vyhodnocování důkazů začíná v rámci svého programu EU Pilot oficiálně prošetřovat, zda Slovensko neporušilo evropskou legislativu ve třech energetických kauzách.

13.3.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Rok 2015 přinesl další skokové rozšíření mezinárodní certifikace ENplus pro dřevní pelety o 1,7 mil. tun. Česká republika k tomuto objemu přispívá 230 tisíci tunami nejvyšší kvality ENplus A1, které z větší části exportuje. ENplus certifikace pokrývá celý dodavatelský řetězec zahrnující výrobu pelet i jejich distribuci.

10.3.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

V roce 2015 došlo v České republice k impozantnímu nárůstu výroby dřevních pelet. Toto navýšení souvisí s programem Kotlíkové dotace, kde je možno na automatický peletový kotel získat 127,5 tis. Kč. Trh i veřejnost na danou situaci zareagovaly pozitivně – v segmentu ekologických kotlů na spalování biomasy nastává po letech útlumu opět nárůst.

6.3.2016
Olga Kališová, MSc.

Zemědělci v Ghaně se potýkají s nízkými výnosy a vysokými ztrátami. Jednou z příčin tohoto nezdaru je nedostatek informací o zemědělských technikách, předpovědi počasí a tržních cenách. Místní společnost Farmerline se to snaží změnit.

16.2.2016
redakce

Od 15. března 2016 je možné podávat žádosti o dotace na energetické úspory v bytových domech v Praze. Dotace jsou poskytovány v rámci 2. výzvy pro bytové domy programu Nová zelená úsporám. Druhá výzva je kontinuální a bude otevřena do konce roku 2021. Výzva nabízí vyšší maximální podporu, a to 30 % způsobilých výdajů.

6.2.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Administrativní budova Aviatica poutá již několik měsíců pozornost všech, kteří projíždějí v Praze po Radlické ulici. Oblý prosklený objekt je totiž úplně jiný, než většina ostatních tuzemských administrativních center. A to nejen z hlediska architektury, ale i díky špičkovému technologickému vybavení.

2.2.2016
S WHG s.r.o. - kotle Fröling pro ČR a SR

Moderní kotelny na dřevní biomasu financované a provozované společností IVORY Energy přináší školám, nemocnicím, bytovým domům, ale i celým obcím podstatné snížení nákladů na výrobu tepla a ohřev teplé užitkové vody i zlepšení kvality ovzduší v lokalitě. Kotelny využívají špičkové rakouské kotle Fröling.

29.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Ve středočeské obci Kozomín vznikl unikátní projekt, který spojuje kogenerační jednotku na odpadní biomasu a papírnu. Toto řešení umožňuje využít vstupní surovinu pro výrobu energie – dřevní štěpku – prakticky bez odpadu a emisí a zároveň maximálně využít získanou energii.

25.1.2016
Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel

Recenzovaný Článek popisuje principy a reaktory používané při zplyňování. Jedná se o proces, při němž z tuhých paliv (uhlí, odpady a biomasa) získáváme plyn. Ten potom můžeme využít v kogenerační jednotce (pístový motor nebo spalovací turbína) k výrobě elektrické a tepelné energie s vyšší účinnosti, než klasickým spálením v kotlích.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama