Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Biomasa
Archiv článků od 6.7.2015 do 6.1.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stát v roce 2015 vyhlásil dva poměrně štědré programy na podporu domácích OZE – Novou zelenou úsporám a kotlíkovou dotaci. Instalaci dotovaných zdrojů však mohou provádět pouze řemeslníci a firmy, které pro to mají patřičnou kvalifikaci. TZB-info přináší přehled míst, kde je možné zkoušku absolvovat a kolik získání kvalifikace stojí.

5.1.2016
KOVARSON s.r.o.

Český kotel MAKAK je vyroben pro úsporné a ekologické vytápění rodinných domů, firem a středně velkých objektů včetně možnosti ohřevu vody. Kotel plní požadavky na směrnici EKODESIGN s účinností až 92 % a emisní třídou 5, tudíž kotel lze instalovat v rámci programu kotlíkových dotací 2016.

14.12.2015
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Recenzovaný U poměrně nové technologie, jakou je topení na pelety, se mohou vyskytovat potíže způsobené nedostatečnou znalostí této technologie. To se týká i peletových skladů, které musí zajistit jak zachování kvality pelet tak bezpečný provoz. Od září 2015 jsou požadavky na peletové sklady shrnuty v národních pokynech pro skladování pelet.

14.12.2015
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na posouzení vhodnosti volby zdroje tepla u budov s nízkou potřebou energie ve vztahu pohledu projektanta a investora. Hlavním tématem je využití obnovitelných zdrojů energie (dle pohledu vyhlášky č. 78/2013 Sb.) a tepelných čerpadel.

7.12.2015
Ing. Michaela Perďochová, Ph.D., VŠB – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný Při skladování tuhých biopaliv se do ovzduší uvolňují plynné látky, z nichž některé mohou být nebezpečné pro zdraví a životní prostředí. Složení a množství těchto plynných produktů je závislé na mnoha faktorech, z nichž mezi nejdůležitější patří teplota.

30.11.2015
Ing. Michaela Perďochová, Ph.D., VŠB – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný K samovznícení biopaliv dochází zejména při jejich skladování ve velkých hromadách. Tento článek se zabývá náchylností k samovznícení a vlivem vlhkosti na teplotu samovznícení dřevní štěpky podle normy EN 15188. Uvedené poznatky lze použít pro stanovení bezpečných podmínek pro skladování dřevní hmoty a volbu bezpečnostních opatření.

6.11.2015
FLAMEN Czech Republic, s.r.o.

Pro vytápění nízkoenergetického domu, kterých v posledních letech přibývá, je klíčový výběr vlastního způsobu vytápění a následně zdroje tepla. Jako optimální varianta se jeví kombinace krbové vložky a akumulační sálavé obestavby. Jak ale zaručit, aby tepla nebylo příliš?

15.10.2015
Česká peleta, z.s.p.o.

Příprava na topnou sezonu znamená pro mnohé domácnosti výměnu zdroje tepla. Kdo získal dotaci na obnovitelný zdroj energie – kotel na biomasu, solární panely nebo tepelné čerpadlo – bude muset instalaci podle zákona svěřit kvalifikovanému topenáři nebo instalatérovi. Najít ho nemusí být úplně jednoduché.

9.10.2015
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Pro výměnu nevyhovujících kotlů je připravena dotace v celkové výši 9 miliard korun na období 2015 až 2020. Nové kotlíkové dotace nabídnou žadateli až 127 tis. korun pro výměnu kotlů v rodinných domech. Moderní zdroje určené pro dotaci musíte vybírat pouze z oficiálního seznamu dotovaných zdrojů tepla.

2.10.2015
VIESSMANN, spol. s r.o.

Při příležitosti vstupu platnosti nové směrnice o energetické účinnosti (ErP) představila firma Viessmann svou novou webovou stránku, na které mohou uživatelé rychle a snadno najít informace o kompletní nabídce, produktech a službách Viessmann a o společnosti Viessmann Group.

30.9.2015
VIADRUS a.s.

Zplyňovací kotel z kvalitní litiny, který umí ekologicky spalovat dřevo i uhlí. To je kombinace, na kterou vsadil bohumínský výrobce kotlů a radiátorů VIADRUS. Novinku, která splňuje 5. emisní třídu, uvádí na trh po dvouletém vývoji.

18.9.2015
Česká peleta, z.s.p.o.

Kotlíkové dotace a další dotační programy pro instalace a výměny kotlů na biomasu a dalších zařízení využívajících OZE se živelně rozbíhají. Pro dodavatele kotlů a topenářské firmy se pravděpodobně rýsuje delší plodné období. Aby mohli instalovat dotované zdroje, potřebují složit profesní zkoušky dle zákona č. 406/2000 Sb. Jak to funguje v praxi?

4.9.2015
S WHG s.r.o. - kotle Fröling pro ČR a SR

Plně automatický kotel FRÖLING T4 dokáže efektivně spalovat štěpku, piliny, hobliny i pelety. Nemusíte vlastnit les, pilu ani truhlárnu, abyste levně a bez starostí vytápěli svůj objekt nebo celý areál. Díky tomuto kotli postačí nakoupit dnes již volně dostupnou komoditu (štěpku, pelety,…) a ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Nebo využít vlastního odpadu z truhlárny.

15.8.2015
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Kotle Benekov řady S umožňují firmě pracující s biomasou využít odpad z této biomasy při standardní produkci tak, že odpad s nulovou hodnotou se po zpracování stane hodnotným palivem, které ušetří majiteli stotisícové částky za nákup fosilního paliva - zemního plynu.

16.7.2015
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Vladimír Stupavský

Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.

13.7.2015
Ing. Jan Koloničný, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. David Kupka, Ph.D., VŠB- Technická univerzita Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Kondenzační kotle menších výkonů se téměř výhradně uplatňují jen v oblasti spalování plynných a kapalných paliv, jež se vyznačují poměrně vysokou čistotou spalin. V případě biomasy se tento typ kotle nejčastěji používá ke spalování pelet, které mají velmi nízkou vlhkost (zpravidla do 5 % hmotnosti). Kondenzační kotle menších výkonů na spalování biomasy s vyšším podílem vlhkosti, jakou je například štěpka, se dosud na trhu nevyskytují.

6.7.2015
S WHG s.r.o. - kotle Fröling pro ČR a SR

Fröling, to jsou automatické kotle na biomasu pro spalování dřeva, pelet, štěpky a odpadu z truhlářské výroby, jako jsou piliny, hobliny, apod. Veškeré kotle Fröling splňují emisní třídu 5. Společnost realizuje kotelny na biomasu 5 až 5000 kW a nabízí mobilní kontejnerové provedení 5 až 2000 kW.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama