Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Biomasa
Archiv článků od 21.3.2014 do 22.9.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.9.2014
GAS KOMPLET s.r.o.

HKS Lazar představuje interiérová peletová krbová kamna COSTA s vysokou účinností, která splní vaše nejvyšší požadavky na pohodlí, ekologii i ekonomiku provozu. Ve standardu s dálkovým ovládáním.

25.8.2014
Ing. Jan Antonín, Ing. Zdeněk Ročárek, Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o.

Výška podpory v NZÚ a technické podrobnosti pro oblast A (renovace obálky stávajících budov) a analýza 16 rodinných domů, které splnily všechna kritéria pro příjem podpory z dotačního titulu NZÚ 2013.

18.8.2014
Ing. Jan Frydrych, Ing. Pavla Volková, OSEVA vývoj a výzkum s. r. o., Ing. David Andert, CSc., Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i, kolektiv

Pod pojem biomasa z rostlin můžeme zařadit slámu obilovin, řepkovou slámu, energetické dřeviny a energetické byliny. Byliny pro energetické využití jsou jednoleté a víceleté. Mezi víceleté energetické rostliny můžeme zařadit energetické trávy.

30.7.2014
ATMOS, JAROSLAV CANKAŘ a SYN

Kotle ATMOS s úpravou pro hořák na pelety Vám nabízí možnost zvolit si cestu, která Vám bude možná vyhovovat nejlépe. Na jaře a na podzim můžete topit peletami, kotel si sám zatopí, má malou spotřebu paliva a velký komfort. Jakmile přijdou mrazy, vyndáte hořák na pelety a topíte plnohodnotně dřevem a uhlím dohromady nebo samostatně.

28.7.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Ti, kteří zvolili nejkomfortnější způsob dopravy paliva a přikládání do kotle – celosezónní peletové silo –, mají několik možností: nechat si zásobník vybudovat specializovanou firmou, zakoupit konstrukci, z níž se peletové silo sestaví, nebo si ho vybudovat svépomocí.

28.7.2014
Ing. Jan HRDLIČKA, Ph.D.

Autor se zabývá odlišnými palivovými vlastnostmi biomasy a uhlí. Popisuje specifické přístupy ke spalování a konstrukci kotlů a především pak ke způsobu přívodu spalovacího vzduchu. Věnuje se rovněž novým legislativním požadavkům pro malé zdroje tepla vyplývajícím z novelizace zákona o ochraně ovzduší.

21.7.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Rakousko je řadu let na špici ve využívání energií z obnovitelných zdrojů a také ve vývoji nových systémů výroby obnovitelného tepla i elektřiny. Následující článek přináší popis stavu jednotlivých odvětví OZE až do konce roku 2013. Není tajemstvím, že energetická politika a přeshraniční obchod našeho jižního souseda také do značné míry ovlivňuje český trh.

13.7.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle některých zástupců solárně termického průmyslu je pouze otázkou času kdy se fotovoltaika prosadí v oblastech, kde jsou dosud výhodnější termické kolektory. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že termika může u fotovoltaiky hledat inspiraci pro další rozvoj a naopak. Řada příspěvků byla věnována tepelným čerpadlům.

10.7.2014
ATMOS, JAROSLAV CANKAŘ a SYN

Každý, kdo chce nebo musí skoncovat se svým starým kotlem, může dnes využít dotace na pořízení nového kotle. A to nejen na kotel s automatickým podáváním, jak v médiích mylně informují někteří novináři, ale i na kotel s ručním přikládáním.

7.7.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Rok 2013 byl z hlediska prodeje tepelných zdrojů v České republice významným, protože po letech ve znamení klesající poptávky nastala dlouho očekávaná změna a prodeje výrobcům výrazně vzrostly. Dokumentuje to vyhodnocení dat získaných od Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

7.7.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Směrnice 2009/28/ES požaduje, aby osoby, které provádějí instalaci obnovitelných zdrojů v malém rozsahu, měly možnost získat osvědčení. Česká legislativa naproti tomu nařizuje, aby instalaci OZE prováděly pouze osoby, které získaly oprávnění, a to dokonce pod hrozbou pokuty 100 tis. Kč. Kotel na fosilní paliva lze přitom instalovat i bez oprávnění.

26.5.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Zatímco u nás právě běží Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace, ve Velké Británii přišli s celosvětově unikátním programem RHI. Chápou, že pro efektivní dodavatelské řetězce není možné dotační programy otevírat a zase uzavírat. Jedinou podmínkou je test energetické efektivity domu. Jeden dům může získat pouze 1 dotaci.

5.5.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

V rámci veletrhů TECHAGRO a BIOMASA konaných na přelomu března a dubna 2014 se uskutečnily série přednášek, jejichž společným jmenovatelem bylo moderní a efektivní využití energie ze dřeva. Mezi ostatními tématy dominovala dvě nejvíce probíraná – dřevní štěpka a dřevěné pelety

24.3.2014
Ing. Jan Matějka, místopředseda, Česká bioplynová asociace o.s.

Aktuálně panuje „bouřlivý“ stav plošného ukončení provozní podpory výroby elektřiny z OZE pro nově postavené zdroje. Kromě zastavení provozní podpory pro nové bioplynové stanice uvedené do provozu v roce 2014 přinesl loňský rok další nároky na provozovatele BPS.

21.3.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

1. dubna 2014 bude zahájen příjem žádostí o dotace na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám. Ukončení příjmu žádostí je avizováno na poslední říjen 2014 nebo při vyčerpání finančních prostředků. Oblasti podpory, nejdůležitější podmínky přidělení dotace a výše podpory jednotlivých opatření přinášíme v následujícím článku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama