Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrná energie
Archiv článků od 13.10.2021 do 3.1.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.1.2023
Břetislav Koč

Větrná energie je celosvětově nejrychleji se rozvíjejícím energetickým oborem. Mnohokrát to zaznělo na veletrhu větrné energetiky, který v Hamburku proběhl letos po dvouleté koronavirové pauze koncem září. Vyplývá to i z poslední pololetní zprávy WWEA (Světová asociace větrné energetiky), publikované v polovině listopadu.

17.9.2022
ČEZ, a. s.

Projekt Skupiny ČEZ Datteln získal v německé aukci větrných elektráren na pevnině provozní podporu ve výši 58,7 EUR/MWh. V závislosti na skutečně použitém korekčním faktoru tak bude mít zajištěný tarif 78 EUR/MWh na 20 let od připojení. ČEZ tak získá další zkušenosti s přípravou větrných projektů, které může zužitkovat v Česku. Zároveň podpoří bezpečnost dodávek elektřiny v Evropě nezávislých na Rusku.

19.6.2022
Evropa v datech

Stoprocentní závislost na ruském plynu je hrozbou, kterou Česko podcenilo, a proto je nutné hledat zdroje jinde. Příležitostí by mohla být větrná energie. Podle analytiků projektu datové žurnalistiky Evropa v datech pokrývají větrné elektrárny v současnosti v ČR pouze 1 % spotřeby elektřiny. Do roku 2040 by se přitom tento podíl mohl až zdesetinásobit.

8.3.2022
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Invaze na Ukrajinu vznesla na evropskou energetiku bezprostřední požadavek vyšší soběstačnosti a bezpečnosti. Doteď přitom bylo prioritou snižování emisí. Co z toho vyplývá?

21.2.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Jaké jsou v ČR k dispozici zdroje k výrobě elektrické energie? V tomto textu naleznete přehled zdrojů elektřiny s jejich základními charakteristikami.

13.10.2021
Anna Michalčáková, Expertní skupina Frank Bold

Revidovaná směrnice o obnovitelných zdrojích energie (dále RED II) pobízí členské státy, aby pro podporu nových instalací i stávajících elektráren více využívaly smlouvy o prodeji elektřiny – tzv. PPA (power purchase agreements). Jedná se o hojně využívaný nástroj v USA, Skandinávii nebo Španělsku, kde výrazně přispívá k naplňování cílů obnovitelných zdrojů energie (OZE). Obliba PPA ve světě i v Evropě stoupá kvůli růstu cen energie a snižování investičních nákladů na OZE.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama