Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrná energie
Archiv článků od 23.4.2012 do 24.6.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.6.2013
Mgr. Hana Škopková, Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí a Fakulta humanitních studií

Na základě licencí vydaných Energetickým regulačním úřadem bylo odvozeno rozšíření fotovoltaických a větrných elektráren mezi českými domácnostmi. Bylo odhadnuto, že sluneční elektrárny jsou instalovány na 0,5 % obydlených rodinných domů z celkového domovního fondu České republiky.

22.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Větrné elektrárny SheerWind INVELOX (nazývané někdy trychtýře nebo houby) mají údajně vést k revoluci ve výrobě elektřiny z větru. Skutečnost je však pravděpodobně méně zářivá, než informace v médiích převzaté ze stránek výrobce.

6.5.2013
Mgr. Jiří Zilvar

Net metering je způsob obchodování elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zároveň funguje jako účinná pobídka k pořízení vlastního obnovitelného zdroje a představuje tak alternativu k jiným formám podpory. Nejsnadněji ho lze popsat jako „točení elektroměrem oběma směry“.

22.4.2013
Mgr. David Hanslian, Mgr. Jiří Hošek, PhD., RNDr. Zuzana Chládová, PhD., Mgr. Lukáš Pop

V druhé části článku jsou diskutovány další důležité aspekty větrných podmínek na území ČR, které nelze ze samotné "větrné mapy" odečíst. Jedná se konkrétně o rozložení rychlosti větru a převládající směr větru, které se v rámci České republiky mohou mezi jednotlivými lokalitami významně lišit.

15.4.2013
Mgr. David Hanslian, Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i., Mgr. Jiří Hošek, PhD., RNDr. Zuzana Chládová, PhD., Mgr. Lukáš Pop

Pro výpočet pole průměrné rychlosti větru ve výšce 10 m nad povrchem byl použit stejný postup a stejná vstupní data, jako pro „větrnou mapu“ ve výšce 100 m nad zemí. Výsledná větrná mapa je syntézou výpočtu tří modelů dlouhodobě používaných na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR: VAS, WAsP a PIAP.

28.1.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Velkých blackoutů už byla v minulosti celá řada. Kolik jich způsobily obnovitelné zdroje? Skutečně hrozí v důsledku rozvoje OZE několikadenní výpadky elektřiny?

Obnovitelné zdroje energie v roce 2011
21.1.2013
Ing. Aleš Bufka, Ing. Daniel Rosecký

Oddělení datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu připravilo tuto statistickou zprávu jako komplexní národní statistiku obnovitelných zdrojů energie. Závěrečná část zprávy přináší statistická data z kategorií Energeticky využívané odpady a alternativní paliva, Vodní elektrárny, Větrné elektrárny, Fotovoltaické elektrárny, Solární termální systémy, Tepelná čerpadla a Geotermální energie.

7.1.2013
Ing. Aleš Bufka, Ing. Daniel Rosecký

Oddělení datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu připravilo tuto statistickou zprávu jako komplexní národní statistiku obnovitelných zdrojů energie. 1. část zprávy je zaměřena na pozici OZE v energetické bilanci ČR a podrobně popisuje vývoj v kategorii Bioplyn a Kapalná biopaliva.

1.1.2013
Siemens, s.r.o.

Menší elektrárny mohou být propojeny do virtuální elektrárny, podobně jako počítače do virtuálního serveru. Toto uspořádání výrazně usnadňuje správu dílčích elektráren. Virtuální elektrárna využívá velká množství dat – od aktuálních cen elektřiny, přes energetickou poptávku, až po předpovědi počasí.

23.11.2012
Mgr. Luděk Šikola, AK Šikola a partneři

Na otázku, zda tvrzení ERÚ, že tzv. nucený výkup (podle ustanovení § 11 odst. 12 zákona č. 165/2012 Sb.) mohou využít pouze výrobny uvedené do provozu po 31. 12. 2012, je v souladu se zákonem č. 165/2012 Sb. odpovídá Mgr. Luděk Šikola, advokát.

energetika
24.10.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Obnovitelné zdroje snižují cenu silové elektřiny natolik, že se nevyplatí investice do konvenčních zdrojů. Aby se vyplatily, musela by cena silové elektřiny být dvojnásobná. Cena elektřiny do budoucna poroste, i když se zcela zastaví podpora OZE.

Energetika pro 21. století v České republice
29.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Cílem workshopu bylo sblížit ve vzájemné diskusi názory techniků a ekologů. Načasování workshopu mimo období vypjatých strategických rozhodování dává naději na věcnou diskusi odborníků, ze které mohou vzniknout kompromisní, avšak konstruktivní závěry, využitelné na všech úrovních.

12.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.

10.9.2012
Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D., Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova v Praze

Výstavba, provoz a likvidace elektráren působí četné negativní efekty (emise, odpady apod.) ovlivňující lidské zdraví a životní prostředí. Z pohledu ekonomiky se v převážné většině jedná o externí náklady, které nejsou zachyceny v tržních cenách. Jedním z nejpropracovanějších přístupů ke kvantifikaci externích nákladů je evropská metodika ExternE.

větrná elekrárna - předpověď výkonu podle neuronů
16.8.2012
Siemens, s.r.o.

Dodávka elektřiny z větrných elektráren je závislá na počasí a značně rozkolísaná. Napěťové špičky při silném větru a útlumy při bezvětří mohou způsobit potíže. Aby se předešlo krizovým situacím, byl vytvořen software na bázi neuronových sítí, který dokáže dodávku energie předpovědět na 3 dny dopředu.

7.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

První prázdninový víkend - Pozvánka do Austrálie. Vlny a vítr na jedné mořské plošině, využívání technologie oscilujícího vodního sloupce a tlak vzduchu kolem turbíny, přílivová energie ve velkých hloubkách oceánů. Moderní obnovitelné zdroje mají mnoho podob.

24.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Agentura STEM prezentovala výsledky průzkumu veřejného mínění zaměřeného na podporu jaderné energetiky v České republice zadaného společností ČEZ. STEM zpracovává průzkumy na toto téma od roku 1994.

23.4.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii a dalších zemích. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama