Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Větrná energie
Archiv článků od 28.10.2016 do 2.4.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.3.2017
Aliance pro energetickou soběstačnost, Solární asociace

Na veletrhu AMPER 2017 se sešli odborníci z oblasti využívání obnovitelných zdrojů, aby diskutovali o možnostech energeticky šetrného bydlení nebo podnikání. Mluvilo se o možných způsobech čerpání podpory na úspory energie, o servisu stávajících obnovitelných zdrojů i o příkladech dobré praxe.

8.3.2017
Aliance pro energetickou soběstačnost

Chcete se zorientovat v legislativních otázkách připojování a provozu fotovoltaických elektráren? Hledáte tipy pro výběr vhodného systému solární panelů a baterií pro akumulaci? Navštivte konferenci „Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem“, která proběhne v rámci veletrhu Amper 2017 dne 22. března na BVV Brno.

18.2.2017
Olga Kališová, MSc.

Zatímco v roce 2006 bylo v Německu pouze 8 energetických družstev vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů, v roce 2016 už jich bylo 1 000. Z toho tisíce je asi 800 členy Svazu pro německá družstva. Jaké jsou příčiny a výhody tak masivního zakládání energetických družstev v Německu?

8.2.2017
Andy Colthorpe, překlad: Olga Kališová, MSc.

Odvětví akumulace energie zažívá bouřlivý vývoj a nové technologie neustále přibývají. Portál PV-tech sestavil seznam 21 řešení pro ukládání energie, které shledal perspektivními nebo zajímavými. Které to jsou?

4.2.2017
Aliance pro energetickou soběstačnost, Solární asociace

V pondělí 23.1.2017 vydala Evropská komise celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice. Podle analýzy expertů z Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace dokument obsahuje klíčové sdělení, ze kterého vyplývá, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši. Vyvrací tak tvrzení o údajné překompenzaci podpory pro sluneční elektrárny.

2.2.2017
Andy Colthorpe, překlad: Olga Kališová, MSc.

Odvětví akumulace energie zažívá bouřlivý vývoj a nové technologie neustále přibývají. Portál PV-tech sestavil seznam 21 řešení pro ukládání energie, které shledal perspektivními nebo zajímavými. Které to jsou?

21.1.2017
Kristýna Vojtíšková, Dominika Bobek, Frank Bold advokáti, s.r.o.

Předposlední den minulého roku se v Polsku konala první čtyři kola aukcí o podporu pro výrobu elektřiny z OZE. Proběhla za účasti více než dvou set subjektů, neobešla se bez technických problémů a vyvstalo při nich několik zajímavých otázek, na jejichž zodpovězení bude záviset podoba budoucích polských aukcí o podporu.

18.1.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Na druhém ročníku konferenci Smart Energy forum se hovořilo o jednotlivých komponentech domácí elektrárny i jejím použití v ostrovních domech nebo v domech s téměř nulovou spotřebou energie. Tématem byly i aktuální dotace a legislativa v oblasti domácích elektráren.

17.1.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Jak uvedl portál Strom-magazin.de, rozhodnutí vybudovat kapacitně silná elektrická dálková vedení pro přenos elektrické energie ze severoněmeckých větrných elektráren do průmyslových regionů na jihu Německa, se podle nejnovějších odhadů provozovatele elektrických sítí, společnosti Tennet, téměř dvojnásobně prodraží.

16.1.2017
Břetislav Koč

Recenzovaný Vývoj větrných elektráren určených k instalaci na pevnině, pokud jde o jejich velikost, již skoro narazil na hranice reálných možností. Nové stroje pro instalaci na pevnině se v současnosti výkonově pohybují kolem 3 MW, s průměrem rotoru 100–130 m a výškou stožáru 100–140 m.

13.1.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Přestože je Německo jeden státní útvar, tak ceny elektřiny pro domácnosti nejsou všude stejné a mezi jednotlivými spolkovými zeměmi se liší. Informaci o tom, o jaké cenové rozdíly se jedná, přinesl Strom-magazin. Údaje jsou založeny na výsledcích průzkumu provedeného německým spotřebitelským portálem Verivox.

2.1.2017
Filip Nečas, Frank Bold advokáti, s.r.o.

„Toto rozhodnutí soudu by tak mohlo mít dalekosáhlé dopady, co se výše nároků na podporu týče, pro desítky až stovky výroben v celé České republice,“ komentoval ředitel SEI soudní verdikt, jímž se soud přiklonil na stranu SEI v otázce požadavku na osazení FVE měřícím zařízením pro řádné uvedení FVE do provozu.

20.12.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Česká společnost HE3DA včera slavnostně otevřela výrobní linku na pilotní výrobu svých revolučních 3D baterií v Praze - Letňanech. Její technologie tak přechází z fáze prototypů do fáze sériové výroby. Prvním standardním produktem je rekordní monočlánek s kapacitou 1 kWh.

7.11.2016
Břetislav Koč

Recenzovaný Stavba větrné elektrárny je v porovnání s jinými typy elektráren poměrně rychlá a jednoduchá. I tak má svá zjevná specifika, která se projevují nejen v samotné stavbě a v transportu jednotlivých dílů, ale i v délce povolovacího procesu v poměru k době stavby. Sedmý díl seriálu přibližuje, jak se staví větrná elektrárna.

31.10.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Konec roku se blíží a s ním vydání nových cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V posledních letech jsou právě regulované ceny pro mnoho zákazníků tou rozhodující položkou způsobující změnu plateb. Rok od roku se regulované ceny zdražují, bude tomu tak i letos? Co navrhuje regulátor s ohledem na notifikaci podpory výroby elektřiny z podporovaných zdrojů?

28.10.2016
Břetislav Koč

Doba stavby větrné elektrárny by teoreticky mohla doba od záměru po její spuštění být asi dva až tři roky. To konstatuje statistika České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) o počtu a osudu projektů větrných elektráren během jejich schvalování. ČSVE má spočítanou reálnou dobu a „úmrtnost projektů“ v průběhu tohoto řízení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama