Státní fond životního prostředí zveřejnil nové závazné pokyny pro žadatele od 1. 6. 2022. Přinášíme aktualizované hodnoty příspěvků v jednotlivých oblastech.
Turbulentní vývoj na energetickém trhu, jehož jsme v posledních dvou letech svědky, zvýšil zájem o obnovitelné zdroje energie, zejména o fotovoltaické elektrárny. Vysokou poptávku po svých službách zaznamenala i skupina SolidSun, přední poskytovatel komplexního řešení fotovoltaik pro soukromé i firemní objekty. Na nastalou situaci okamžitě zareagovala, například navýšením instalačních kapacit – ve výsledku o 250 % ve srovnání s rokem 2021.
Fotovoltaika o výkonu 1,6 MWp, kompletní řídící systém i bateriové uložiště. To vše je součástí projektu výstavby energeticky úsporné budovy společnosti, na kterém se podílí IBG Česko v Králici na Hané pro logistickou společnost HOPI. Nyní dochází k instalaci všech dílů projektu, dokončení je naplánováno v únoru roku 2023 a finančně vyjde na necelých 95 milionů korun.
Razantní zvýšení účtů za energie, nejistota plynoucí z pokračující ruské agrese na Ukrajině, snaha o částečnou energetickou soběstačnost a boj s klimatickou změnou – to jsou hlavní důvody strmě rostoucí obliby fotovoltaiky v České republice. Co do počtu střešních elektráren na rodinných domech byl loňský rok jednoznačně rekordní.
TZB-info doporučuje Komunitní energetika výrazně usnadňuje administrativu a celý proces instalace a provozu fotovoltaické elektrárny na bytovém domě. Jak přesně komunitní energetika v kombinaci s fotovolltaikou v bytovém domě funguje? Zeptali jsme se Pavla Douchy z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti.
Senátoři schválili novelu zákona nazývanou Lex OZE 1, která přinese přelomové změny vedoucí k rozvoji solární i větrné energetiky v Česku. Novela usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, například instalaci malých elektráren, u kterých zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW.
V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy pak roste zájem i o dálkově odečitatelná měřidla. Ten by měl pokračovat i v příštím roce, naopak u tepelných čerpadel odborníci v příštích měsících čekají vystřízlivění uživatelů.
TZB-info doporučuje Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Novela zavádí také povinnost provozovatele distribuční sítě přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny. Pro majitele malých výroben z obnovitelných zdrojů (typicky fotovoltaické panely) tak bude prodej přebytků elektřiny výhodnější a jednodušší.