Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 15.4.2011 do 25.5.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.5.2011

Tempner s.r.o. - SOLAR SYSTEM se specializuje na dovoz komponentů pro solární systémy, kompletaci a instalaci solárních systémů určených především pro nepřímý ohřev vody. Nová produktová řada ALPHA SOL poskytuje možnost výběru solárního systému podle finančních možností a technických požadavků zákazníka pro téměř každý rodinný dům za bezkonkurenční cenu.

23.5.2011
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

V posledních měsících roku 2010 byly připojovány do distribuční sítě desítky fotovoltaických elektráren, jejichž provozovatelé se logicky museli soustředit na povinnosti spojené s uvedením elektrárny do provozu. V první polovině roku 2011 se začínají projevovat závady a nedodělky, které vznikly při překotném zimním oživování.

23.5.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Lze smluvně garantovat i určitou stabilní úroveň výnosů solární tepelné soustavy? Přestože tepelné zisky solární soustavy přímo závisí na dopadající sluneční energii, významně vyšší výkyvy než vlivem klimatických podmínek jsou způsobovány změnou odběru tepla uživatelem.

23.5.2011
Ing. arch. Vladimír Balda

Nízkoenergetickým domem vyzděným z vápenopískových cihel pokračujeme v našem seriálu. Rodinný dům se nachází nedaleko Liberce v podhůří Jizerský hor. Okolní převážně vesnické domy a blízkost chráněné krajinné oblasti ovlivnily tvar domu obdélníkového půdorysu zastřešený sedlovou střechou. Umístění domu na pozemku reaguje na okolní zástavbu a mírně svažitý pozemek. V souvislosti s umístěním je nutné zmínit výraznější odklon delší strany domu od jižního směru, které v důsledku vede snížení zisků ze solárních panelů umístěných na střeše.

Nativa - tepelná čerpadla  - rovnoměrná teplota v domě
19.5.2011
Nativa spol. s r.o., Rodan Michlík

V současné době je pojem ventilačních tepelných čerpadel spjat především s větráním a přípravou teplé vody. Tento fakt je rozšířen i mezi odbornou veřejností. Tepelné čerpadlo Comfortzone je technicky a programově o třídu výš. To znamená, že je schopné zabezpečit nejen větrání a přípravu teplé vody, ale i vytápění.

14.5.2011
Schüco International KG

Solární termické systémy Schüco lze instalovat na plochou střechu, nad rovinu střechy, do střešní konstrukce, jako celostřešní konstrukci, jako markýzu či do fasády. Umožňují ubytovacím zařízením i dalším komerčním a průmyslovým objektům při nízkých provozních nákladech řešit významnou část energie potřebné na ohřev vody.

13.5.2011
Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT), Ing. Libor Hrabačka

Tepelná čerpadla geoTHERM VWL S se skládají z venkovní jednotky, vnitřní jednotky a hydraulického propojení a jsou vhodná zejména pro nízkoteplotní podlahové systémy s teplotním spádem s nízkou výstupní teplotou 30 až 35 °C, rekonstrukce a bytové domy. Vyznačují se velmi nízkou hlučností.

9.5.2011
Ing. Petr Dvořák, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav elektrotechnologie, doc. Ing. Petr Bača, Ph.D., Ing. David Pléha

Podíl elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů (větrné a solární elektrárny) po celém světě velmi rychle roste. Vzhledem ke kolísavým výkonům těchto zdrojů elektrické energie je jak u síťových, tak u autonomních systémů i při kombinaci zdrojů nutno přizpůsobit spotřebu nebo část energie akumulovat. Doposud žádná technologie schopná uchovat energii nemá dostatečný výkon [W/kg] a zároveň hustotu energie [Wh/kg]. Proto se vytváří systémy tvořené různými typy technologií uchovávající energii. V článku jsou nejvýznamnější zástupce porovnány.

7.5.2011
Ing. Zdeněk Lyčka

Na území celé ČR bylo možné koupit v poslední topné sezóně kvalitní peletu za cenu 5,50 Kč/kg (nad 4-5 t většinou i s dovozem zdarma). Reálná celoroční provozní účinnost peletového kotle je cca 84 %. Cena "vyrobeného" GJ je tedy 385 Kč, což při roční spotřebě tepla 65 GJ představuje náklady 25 tisíc Kč.

2.5.2011
ENBRA, a.s., Ing. Vladimír Macháček, DAIKIN Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Novinka na trhu, solární systém "Drain-Back" Solaris, je unikátní samovypouštěcí beztlaký systém, který pracuje pouze s vodou (není zapotřebí nemrznoucí směs). Díky tomu systém dosahuje mnohem vyšší efektivity a téměř nulových požadavků na servis, neboť není potřeba kontrolovat a měnit nemrznoucí směs.

2.5.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP – National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část třetí – spotřeba energie na vytápění a chlazení a podíl obnovitelných zdrojů energie na této části spotřeby.

2.5.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP - National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část čtvrtá - celková spotřeba energie a podíl obnovitelných zdrojů v jednotlivých segmentech spotřeby.

27.4.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Czech RE Agency, o. p. s., Czech RE Agency, o. p. s.

Evropské dny Slunce podporují využití volného a neomezeného zdroje obnovitelné energie, který je dostupný všude a pro každého. Tento zdroj je možno využít k výrobě elektřiny stejně tak jako k vytápění a chlazení. Tímto unikátním zdrojem je centrální hvězda naší planetární soustavy – Slunce.

22.4.2011
redakce

Kniha rozebírá dřevní peletu hlavně z pohledu nové evropské legislativy, protože za 10 let šel vývoj na trhu i z pohledu požadavků na kvalitu neobyčejně dopředu. V článku najdete i důsledky ve výpočtu nákladů na vytápění na TZB-info a shrnutí informací k certifikaci pelet.

18.4.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP - National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část druhá - výroba elektřiny v elektrárnách využívajících obnovitelné zdroje energie.

15.4.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V rámci veletrhu IBF v Brně proběhl kulatý stůl Transformace českého stavebnictví k energeticky úsporným budovám. Špičky v oboru energetické náročnosti budov společně formulovaly memorandum, jehož cílem je podpořit transpozici směrnice 2010/31/EU (EPBD II) do českých předpisů. Zazněly i nejaktuálnější informace o termínech novelizace vyhlášky 148/2007 Sb. a výsledcích posledního projednávání revize požadavkové normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama