Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 14.2.2011 do 16.3.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Padly dva z nejsilnějších argumentů jaderné energetiky, a sice že jaderné elektrárny jsou tak bezpečné, že je možno je stavět i v seizmických oblastech, a že v tak technologicky vyspělé zemi, jakou je Japonsko, je konstrukce a provoz jaderných elektráren na takové úrovni, že k vážné havárii nemůže dojít.

15.3.2011
NWT a.s., Jakub Mráček, ředitel divize Energo

V minulém článku, který psal kolega a generální ředitel NWT a.s. David Vítek, jsme se snažili popsat, jak se na stavbě velké fotovoltaické elektrárny projeví kvalitní (či naopak nekvalitní) know-how. Mezitím se situace v České republice i na Slovensku zcela vyjasnila. V tuto chvíli je jisté, že v nejbližších letech nebude možnost stavět elektrárny na volných plochách.

14.3.2011
Michael Klinski a Tor Helge Dokka, SINTEF Byggforsk Oslo

Stejně jako v jiných zemích, i v Norsku se energetické sanace provádějí většinou jen na průměrné úrovni. To na desetiletí blokuje vysoce efektivní úsporná energetická opatření v bytovém fondu, protože další, již energeticky lepší sanace těchto budov bude rentabilní zase až za dlouhou dobu. Myhrerenga je první modernizací norských bytových domů podle koncepce pasivního domu.

14.3.2011
Ing. Ondřej ŠIKULA, Ph.D., Ing. Jiří Šíma

Článek navazuje na předchozí publikace autorů zabývající se možností využití odpadního vzduchu z klimatizovaných budov. Tento vzduch je ještě před vypuštěním do exteriéru využit pro odvod kondenzačního tepla zdroje chladu pracujícího na principu parního kompresorového chlazení. Tento vzduch je navíc dále ochlazován v adiabatické pračce vzduchu, což snižuje jeho teplotu. To umožní snížit kondenzační teplotu zdroje chladu, čímž se zvyšuje chladící faktor.

14.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Česká republika se v rámci jednání o vstupu do Evropské unie zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 8 % do roku 2010. V pravidelných ročních Zprávách o plnění indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bylo až do konce roku 2009 uváděno, že splnění cíle není reálné. Cíl byl podle předpokladu v roce 2010 splněn, dokonce byl překonán o 0,3 %.

12.3.2011

Konference Solární energie v ČR se koná již 16. – 17. března 2011 v Praze. Kdy bude ukončen současný stop stav vydávání smluv o připojení do přenosové soustavy pro tyto projekty? Co přinese plánovaná změna zákona o obnovitelných zdrojích? Jakým směrem se fotovoltaika bude ubírat?

9.3.2011
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Také je vám líto vyhodit 20 let staré spotřebiče, protože ještě fungují, a raději si je vozíte na chatu? Jen zvýšené náklady za spotřebu elektřiny 20 let staré kombinované chladničky se však mohou nasčítat až na 2400,- Kč/rok (sazba D02d).

7.3.2011
Bc. Stanislav Němec, Jiří Kalina, Regulus spol. s r.o.

Příspěvek popisuje problematiku spojení solárních tepelných soustav s kotli na spalování biomasy - typově a teplotně odlišných zdrojů tepelné energie - do funkčního celku soustavy vytápění. Detailněji se pak věnuje doporučeným zapojením těchto soustav, požadavkům na typ a objem akumulačních nádrží, dále zpřehledňuje požadavky na měření a regulaci otopných soustav s těmito zdroji tepelné energie.

28.2.2011
Bronislav Bechník

Zákaz povolování nových výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů, tzv. STOP-stav vedl v loňském roce k utlumení instalací malých fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů. Dnešním dnem končí podpora pro instalace na zemi. Protože v současnosti nelze díky trvajícímu STOP-stavu připojit ani střešní instalaci na rodinném domě, začíná zítra v České republice éra fotovoltaiky bez podpory.

28.2.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Domácí původ, CO2 neutrální spalování a možnost předzásobení - to vše dělá ze dřeva atraktivní alternativu k vytápění plynem nebo topným olejem. Toto domácí palivo neustále dorůstá a jeho uživatelé jsou nezávislí na fosilních nosičích energie. Neutrálně spaluje CO2 a nezatěžuje ovzduší emisemi. Navíc je dřevo k dispozici po celý rok bez ohledu na povětrnostní podmínky a lze si udělat jeho zásoby. Moderní kotle na dřevo od firmy Viessmann využívají dřevo efektivně a ekologicky.

28.2.2011
RNDr. Jiří Koželouh

Země Evropské unie jsou vázány společnou politikou snižování emisí skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého). Stále více evropských států se snaží zarámovat svoje vlastní politiky snižování emisí legislativou, která určí tempo této redukce. V České republice probíhá odborná debata mezi právníky a vznikají ekonomické a technické (zejména v oblasti energetiky) analýzy proveditelnosti redukce emisí.

28.2.2011
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

GIACOMINI je jednou z předních společností ve výrobě komponentů pro vytápění, chlazení a sanitární systémy. Bezpečnost, inovace a udržitelnost jsou tři základní kameny, na kterých GIACOMINI staví. Na Tři krále letošního roku, 6. 1. 2011, oslavila italská společnost GIACOMINI výročí 60. let od svého založení.

27.2.2011
redakce podle tiskové zprávy

Ekologické Hnutí DUHA představilo na tiskové konferenci nezávislou studii, podle které by důkladné zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům 39 miliard korun ročně. Prezentovala rovněž komplexní program energetické nezávislosti, který by domácnostem pomohl se zateplením a umožnil pokračování programu Zelená úsporám.

25.2.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Vláda uvedla v tiskovém prohlášení, že projednala novelu zákona o ochraně ovzduší, kde zavádí kritéria certifikace udržitelnosti biopaliv. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost již v červenci tohoto roku. Novela je implementací evropské legislativy do českého právního řádu.

25.2.2011
Veletrhy Brno, a.s.

Stejně jako v předešlých letech chystají organizátoři veletrhu WATENVI bohatý doprovodný program, jenž patří k nedílné součásti tohoto projektu. Zaměřen bude na aktuální stav legislativy a na oblast financování vodního a odpadového hospodářství.

23.2.2011
VIESSMANN, spol. s r.o.

Země má v hloubce jednoho kilometru teplotu od 35 do 45 °C. Tato teplota pochází podle názoru expertů zaprvé ještě z doby vzniku Země, když byla naše planeta ještě obrovskou žhavou koulí, zadruhé z procesů radioaktivního rozpadu ve vrstvách zemské kůry, které plynule vytvářejí teplo už po miliony let. Teplo ze zemního masivu, podzemní vody i vzduchu je zdrojem energie získávané tepelnými čerpadly.

21.2.2011
Ing. Martin Vonka, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební

Jednou z možných cest jak rozpoznat kvalitu budov jsou již existující metodiky pro hodnocení kvality (udržitelnosti). Pro české podmínky byla v rámci výzkumného centra CIDEAS na Fakultě stavební ČVUT vytvořena v týmu odborníků metodika SBToolCZ, certifikační nástroj pro posouzení komplexní úrovně kvality budov, a to v souladu s principy udržitelné výstavby, tj. s uvažováním souboru kritérií environmentálních, sociálních a ekonomických. Metodika vychází z mezinárodního systému SBTool a hodnoticí kritéria a požadavky se dále upravují s ohledem na stávající vývoj norem na mezinárodní úrovni.

21.2.2011
Bc. Stanislav Němec, Ing. Michal Broum, REGULUS spol. s r. o.

Solární soustavy s dlouhodobou nebo sezónní akumulací se především v zahraničí stávají běžnou součástí pokročilých úsporných otopných soustav, zejména v rámci ekologických projektů nízkoenergetických staveb, solárních sídlišť, komerčních budov či různých výzkumných projektů. Několikaleté provozy těchto soustav a data nashromážděná z těchto aplikací ukazují na jejich reálný potenciál využití v běžné praxi.

14.2.2011
doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D., Ing. Josef Plášek, Ph.D.

Příspěvek se zabývá simulací modelového případu zemního rýhového kolektoru sloužícího jako zdroj tepla a chladu pro reversní tepelné čerpadlo kterým je následně vytápěn a chlazen menší rodinný dům. Cílem simulace bylo co možná nejvěrněji nasimulovat teplotní poměry v zemině kolem kolektoru ve vazbě na velmi podrobné a co nejpřesnější potřeby tepla a chladu vybraného rodinného domu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama