Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 26.9.2011 do 27.10.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.10.2011
Fronius Česká republika s.r.o.

Střídač pro fotovoltaické elektrárny na rodinných domech má svého vítěze. „Sehr gut“ je známka udělená přístroji časopisem Photon, který zařízení firmy Fronius testoval. Žádný z konkurentů v dané výkonové kategorii (do 5 kW) nedosáhl lepších výsledků. Fronius IG TL se tak stal horkým kandidátem pro zájemce o svou domácí solární elektrárnu.

24.10.2011
Ing. Aleš Bufka

Oddělení surovinové a energetické statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se zabývalo zjišťováním cen pevných paliv v roce 2009, a to zejména briket a pelet, na základě kterého vydalo v prosinci 2010 materiál, ve kterém je statistické vyhodnocení položek: pelety dřevěné a rostlinné, brikety dřevěné, rostlinné, papírové, hnědouhelné a rašelinové.

20.10.2011
Mgr. Jiří Zilvar

Celá konference vyzněla jednoznačně ve prospěch obnovitelných zdrojů, mohla se proto jmenovat „Proč patří budoucnost obnovitelným zdrojům a ne jaderné energii“. Ze všech přednášejících se ve prospěch jaderné energie vyslovil jen prof. Hrdlička, a to ještě velmi opatrně.

17.10.2011
Akad. arch. Aleš Brotánek, DESIGN STUDIO

Již delší dobu začínám mít alergii na slovo ekologie i ekologická architektura. Za ta slova si dosazujeme mnoho věcí, podle toho co zrovna potřebujeme, a proto se pokusím zasadit své postoje do konkrétnějšího rámce. Co je vlastně ekologická architektura? Proč je současná architektura NENORMÁLNÍ tím, že normální je plýtvat? Jaká je v ČR situace pro využívání „POTENCIÁLU ÚSPOR“? Jak se daří v ČR architektuře k životnímu prostředí šetrné?

17.10.2011
Ing. Helena Bellingová

Autorka se ve svém příspěvku detailně zabývá jednotlivými kroky, ze kterých se skládá průběh výběrového řízení na poskytovatele energetických služeb. Zvláštní pozornost věnuje zejména oblasti hodnocení nabídek podaných ve výběrovém řízení.

13.10.2011
STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Největší německý výrobce přístrojů pro elektrický ohřev vody a elektrické vytápění firma Stiebel Eltron nachází díky kvalitě a příznivé ceně svých výrobků i na přesyceném českém trhu stále větší uplatnění. Špičková technika nachází uplatnění nejenom při vytápění a přípravě teplé vody pro rodinné domy, ale též pro větší objekty.

11.10.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V minulém týdnu společnosti CARMINA, REHAU a Atlas Copco uspořádaly den otevřených dveří, kde se zájemci mohli seznámit s technologií vrtu pro tepelné čerpadlo a s technologiemi geotermálních sond.

11.10.2011
Národní stavební centrum s.r.o.

Národní stavební centrum v Brně odstartovalo dvouletý grantový vzdělávací projekt, jehož cílem je další vzdělávání odborných stavebních pracovníků v oblasti udržitelného rozvoje.

10.10.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

V České republice je podstatná část spotřeby tepla kryta dodávkami z centrálních zdrojů prostřednictvím soustav centralizovaného zásobování teplem (CZT). Zdrojová základna těchto soustav je tradičně orientována především na fosilní paliva (uhlí, zemní plyn). Jak alespoň část spotřeby paliv pro CZT nahradit jinými, dostupnými a přitom ekologickými (bezemisními) zdroji energie? Jednou z nabízených variant je využití solárního tepla.

10.10.2011
doc. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.

Článek se věnuje problematice produkce chladu se zaměřením na produkci chladu pro klimatizační jednotky. V úvodní části je proveden stručný rozbor potřeby chladu a nejčastějších užívaných technologií produkce chladu. Uvedeno je srovnání kompresorových a absorpčních chladicích oběhů. Popsány jsou nejčastější aplikace nasazení absorpčních chladicích oběhů – trigenerace, dálkové zásobování chladem.

7.10.2011
Střechy Praha s.r.o.

Tradiční 14. odborný veletrh Střechy Praha a 8. specializovaná výstava Solar Praha mění termín i místo svého konání. Poprvé jsou návštěvníci obou akcí zváni do pražského veletržního areálu Letňany, jehož brány se jim otevřou v termínu 8. - 11. 2. 2012.

4.10.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Juwi, největší světový dodavatel řešení v oblasti obnovitelných energií, stanovil zcela nová měřítka pro výstavbu moderní kancelářské budovy. Tento kancelářský komplex představuje působivou realizaci vize zásobování energií z čistě obnovitelných zdrojů. Celá spodní dřevěná konstrukce je opláštěná sádrovláknitými deskami FERMACELL.

3.10.2011
Ing. Václav Sladký, CSc.

V souvislosti s nynějšími diskuzemi o využití sluneční energie je užitečné připomenout jednu významnou etapu našeho zemědělství - výrobu opravdu kvalitních objemových krmiv. Kromě vývoje metod silážování a senážování se výzkumníci před třiceti lety zabývali i dosoušením píce ve velkokapacitních senících s využitím vzdušných solárních kolektorů.

29.9.2011
Ing. Petr Polák

Článek se věnuje využívání tepelné energie z mělnické elektrárny pro vytápění přibližně jedné třetiny Prahy. Řešeny jsou technická a ekonomická hlediska stejně jako vliv na životní prostředí.

26.9.2011
doc. Ing. Jan Fiedler, Dr.

Příspěvek se zabývá určením vhodných oblastí využití malých kogeneračních jednotek do výkonu desítek kW využívajících fosilní paliva i obnovitelné zdroje energie v komunální a průmyslové sféře. Analyzuje výhody a nevýhody kogeneračních jednotek na bázi spalovacích motorů, plynových turbin a parních motorů včetně jejich postavení v elektrizační soustavě.

26.9.2011
Miroslav Haluza, Jan Macháček, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav elektroenergetiky a Centrum výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie

Projekty Mezinárodní agentury pro energii ukazují, že používání energie efektivněji má větší potenciál k omezení emisí CO2 v průběhu příštích 20 let, než všechny ostatní možnosti dohromady. Hlavní cíle inteligentních sítí jsou zlepšení efektivity, spolehlivosti, bezpečnosti a udržitelnosti životního prostředí.

26.9.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Životnost fotovoltaických panelů je v současnosti odhadována na minimálně 30 let, v ideálním případě však může být až dvojnásobná. Panely jsou přitom zdrojem cenných surovin. Přestože FV panely nespadají pod působnosti evropské direktivy o odpadech, výrobci a dodavatelé vytvořili dobrovolný program PV Cycle.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama