Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 7.6.2011 do 18.7.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.7.2011
doc. Ing. Vladimír Bílek, CSc., předseda Odborných společností pro dřevostavby při ČKAIT a ČSSI

Srovnávání znalostí v oboru dřevěných budov mezi ČR a zahraničím vychází zvláště z autorových mnoha zahraničních návštěv realizovaných staveb, podniků a univerzit, ze znalosti rozsahu a úrovně zvláště americké a německé odborné literatury a účasti na řadě zahraničních konferencí, včetně posledního Světového kongresu dřevěného inženýrství WCTE, konaného v červnu 2010 v Itálii.

11.7.2011
Ing. Robert Wawerka, VUT v Brně, Fakulta stavební

V dnešní době roste zájem o kvalitní a energeticky co nejúspornější bydlení. V následujícím příspěvku představím a přiblížím neobvyklou rekonstrukci koncového řadového domu v Dánsku. Předpokládá se, že po rekonstrukci by se daná stavba měla stát CO2 neutrální stavbou.

9.7.2011
Vlastimil Růžička

Konference s názvem Nanotechnologie ve stavebnictví od výzkumu k využití v praxi se uskutečnila v druhé polovině června v prostorách Masarykovy koleje v Praze. Zástupce pořadatele a ředitel Centra výzkumných kontraktů Petr Bulušek hovořil v úvodní přednášce dokonce o nanorevoluci ve stavebnictví.

7.7.2011
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Firma Bosch Termotechnika s.r.o., obchodní divize Junkers uvádí na trh řadu tepelných čerpadel vzduch /voda pod názvem Supraeco SAO 70/100/130 o jmenovitých výkonech 7, 10 a 13 kW. Cílem je nabídnout na trh tepelné čerpadlo „pro každého“ – majitele rodinného domu či jiného malého objektu.

6.7.2011

V prestižní soutěži pořádané Business Leaders Forum Prince Charlese zvítězil projekt využití fotovoltaiky pro čerpání vody, dále se umístily perforované trubky pro jímání a odvod plynů a kapalin a recyklace přenosných baterií.

1.7.2011
Schüco International KG

Stánek společnosti Schüco, světového lídra v oblasti energeticky efektivního opláštění budov a systémů k využívání sluneční energie, představil na mnichovském veletrhu Intersolar Europe 2011 inovované stávající i zcela nové, průkopnické systémy v oblasti solární termiky a fotovoltaiky.

30.6.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Nárůst instalací dosahuje v posledních letech 25 až 30 % ročně, u dodávky solárních kolektorů na trh (zasklené kolektory) jde dokonce o více než 40% nárůst. V absolutních číslech bylo na český trh v roce 2009 dodáno 50 tisíc m2 zasklených solárních kolektorů.

29.6.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Využití sluneční energie pro zásobování teplem je v Evropě dlouhodobě na vzestupu. Rok od roku roste poptávka po solárních tepelných soustavách. Evropskému trhu se solární tepelnou technikou dominují malé instalace pro přípravu teplé vody, případně vytápění v rodinných domech.

29.6.2011
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Svět pravděpodobně již dosáhl vrcholu v produkci fosilních paliv. 40 % veškeré energie se přitom spotřebuje právě v budovách. To je více než v dopravě nebo průmyslu. Celý hodnotový řetězec ve stavebnictví proto čeká výrazná modernizace směrem k budovám s téměř nulovou spotřebou. Společnost Knauf Insulation k tomu hodlá výrazně přispět. Důkazem environmentálního úsilí Knauf Insulation je i její nová technologie pojiva ECOSE®.

28.6.2011
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.,

Jakýkoliv SW je efektivní pouze tehdy, je-li naplněn správnými daty a poskytuje-li tu správnou a přesnou informaci uživateli. Zejména data pasportizačního charakteru o stavebních objektech, parcelách a technologiích mohou být v čase doplňována a jsou velmi cenným podkladem pro efektivní facility management.

28.6.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Na základě statistik se odhaduje, že v roce 2008 bylo celosvětově v provozu cca 217 mil. m2 solárních kolektorů, odpovídající tepelnému výkonu cca 152 GWt. Největší podíl tvoří Čína (87,5 GWt), Turecko (7,5 GWt) a Německo (7,2 GWt). Zemí s nejvyšším podílem solárních kolektorů na obyvatele je Kypr s 527 kWt na 1000 obyvatel.

27.6.2011
Peter Tauš, Ján Koščo, Marcela Taušová, Technická univerzita v Košiciach

Celosvětový trend zvyšování podílu fotovoltaických systémů na výrobě elektřiny státu zasáhl i Slovensko. Jako každá země, má i Slovensko určitá specifika, které upravují a definují výhodnost nebo nevýhodnost investování do této technologie. Příspěvek pojednává o technologických, ekonomických a legislativních specifikách Slovenska vzhledem k podpoře využívání tohoto čistého zdroje energie.

27.6.2011
Vlastimil Růžička

Vesnice na moravském úpatí Bílých Karpat, o které už bylo napsáno mnohé. Proslavila se ekologickými projekty, navštívila ji celá řada významných osobností, je dávána za příklad úspor energií a ekologického stavitelství. Zaměřili jsme se tentokrát na stavbu pasivního domu, který zde funguje jako Centrum modelových ekologických projektů pro venkov.

25.6.2011
Vlastimil Růžička

Práce projektantů a architektů se mění. Mohou pracovat s novými softwarovými řešeními, s informačními modely budovy (Building Information Modeling – BIM), jež pamatují kromě jiného i na životní prostředí. Řešení představuje cyklus stavby od návrhu až po výstavbu a následně také provoz a údržbu. V rozhovoru se zástupcem Autodesku se dozvíte podrobnosti.

23.6.2011
Jan Talášek, pit Software, s.r.o.

Je běžné, že facility služby jsou sjednány s jedním konkrétním poskytovatelem, avšak faktické služby tzv. měkkého či tvrdého FM poskytuje ve finále více subjektů. Všechny tyto dílčí služby jsou v efektivně řízené organizaci pokryty příslušnými informačními technologiemi.

20.6.2011
Tomáš Markvart

Dimenzování autonomních fotovoltaických systémů je důležitá součást jejich návrhu a je aktivním předmětem výzkumu. V té nejzákladnější formě, doporučí příslušný algoritmus optimální velikost fotovoltaickéhu panelu a baterie nebo vztah mezi nimi, který se obvykle nazývá dimenzační křivka (anglicky sizing curve).

15.6.2011
Flamco CZ s.r.o.

Materiály pro solární systémy musí z hlediska jejich životnosti vyhovovat požadavkům DIN EN 12 975 a dalším zákonným předpisům. Při snaze najít dobré izolační materiály pro potrubí solárních okruhů, včetně napojení kolektorů, je možné se opřít o laboratorní testy, které potvrzují vysokou spolehlivost materiálu EPDM.

13.6.2011
Ing. Miroslav Marada

Cílem projektu je snížení nákladů zejména na vytápění, přípravu TV, vzduchotechniku a klimatizaci v historické budově Národního divadla i v budově Nové scény cestou instalace moderních technologií s efektivní regulací a s maximálním využitím odpadní energie.

8.6.2011
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina

Instalace solárního systému pro přípravu teplé vody bývá zpravidla vyústěním celkové revitalizace bytového domu. Po provedení všech opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budovy (zateplení, výměna oken, změna regulace vytápění atd.) se přímo nabízí vyřešit i otázku zefektivnění přípravy teplé vody. Solární systémy mohou v tomto případě velmi pomoci.

7.6.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Na základě důkladných vědeckých technických a ekonomických studií byla v Německu vypracována strategie přechodu na domácí obnovitelné zdroje energie. Součástí plánu jsou vedle odchodu od jádra i ochrana klimatu a podpora obnovitelných zdrojů. Jaderná energetika je považována pouze za most při přechodu na obnovitelné zdroje...


zpět na aktuální články
 
 
Reklama