Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Klimatické změny
Archiv článků od 15.5.2017 do 19.3.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.3.2018
Ing. Jiří Novotný, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších skleníkových plynů je oxid uhličitý (CO2), který vzniká jednak přírodními procesy, nicméně v posledním století k jeho vzniku významně přispívá spalování uhlíkatých paliv, zejména pak fosilních paliv. Tento text je zaměřen na emise CO2 související s energetickými přeměnami pro dodávku energie do budov.

12.3.2018
Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Jiří Ryšavý, Ing. Vendula Laciok, Ph.D., Jiří Kremer

Recenzovaný Cílem tohoto příspěvku je porovnat emise BaP z vytápění domácností, průmyslové emise BaP a emise BaP z dopravy v rozsahu České republiky a jednotlivých krajů ČR za použití aktuálních bilančních přístupů, jež jsou používány pro vykazování emisí BaP za ČR v rámci Úmluvy o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států (CLRTAP).

11.3.2018
Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, z. ú.

Je lehký, levný, je všude a už bez něj nemůžeme žít. Plast je fantastický materiál, který nás doslova obklopuje. Už je i ve vodě, vzduchu, půdě. Ačkoliv se jedná o materiál, bez kterého by pokrok dnešní doby určitě nebyl tam, kde je nyní, ale zároveň je třeba přehodnotit způsob, jakým nad ním přemýšlíme a začíst si klást základní otázky.

31.1.2018
Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, z. ú.

V rámci České republiky se jedná o vůbec první aktivitu směřující ke zhodnocení současného systému a nastavení dílčích akčních kroků vedoucích k naplnění principů cirkulární ekonomiky v této oblasti.

22.1.2018
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Evropský parlament minulý týden odhlasoval 35% cíl pro úspory energie a 35% podíl OZE v energetice pro rok 2030. Argumentuje čistším ovzduším, vyššími úsporami a růstem pracovních míst. Na slavnostním zahájení výstavy Infotherma 2018 však k tomuto rozhodnutí zaznívaly zejména kritické hlasy.

19.1.2018
Aliance pro energetickou soběstačnost

Evropský parlament se shodl na tom, že cíl pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů by měl být alespoň 35 % v roce 2030. Europoslanci tak dali jasný signál, který může EU pomoci stát se opět leaderem v moderní energetice.

9.1.2018
Mgr. Klára Sutlovičová, Glopolis

Účastníkům klimatické konference v Bonnu ani dva týdny intenzivních jednání bohužel nestačily k výraznějšímu posunu v přípravě souboru konkrétních pravidel pro naplnění cílů Pařížské dohody.

7.1.2018
Karel polanecký, Hnutí Duha

Listopadová konference OSN o globální změně klimatu v Bonnu měla upřesnit naplňování Pařížské dohody po roce 2020. Podařilo se to?

6.1.2018
Mgr. Klára Sutlovičová

S novým rokem i novou vládou se pojí mnohá očekávání a česká energetika nové impulzy nepochybně potřebuje. Stagnující obnovitelné zdroje, obtíže s čerpáním prostředků na energetickou efektivitu, otevřená debata o stavbě nových jaderných bloků, posilování spolupráce v rámci evropské Energetické unie nebo naplňování Pařížské dohody o ochraně klimatu – to je jen několik vybraných úkolů, jež čekají na posun.

23.12.2017
Siemens, s.r.o., Veronika Baráthová

V moderním urbanizovaném světě se stále častěji stává, že přírodní plochy osázené zelení nahrazují monumentální stavby, parkoviště či silnice. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází v rámci začlenění přírody do měst s novým projektem tzv. zelené stavby. Jeho inovační ekologický koncept přináší do měst „zelený nádech“ a snižuje desítky tun emisí oxidu uhličitého.

26.11.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Česká delegace v čele s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou se zúčastnila 78. zasedání Výboru pro bydlení a management pozemků Evropské hospodářské komise OSN od 8. do 10. listopadu v Ženevě. Na programu jednání bylo i řešení otázek týkajících se bydlení a schválení společné deklarace zaměřené na problematiku udržitelného bydlení a rozvoje měst. S problematikou souvisí i realizace tzv. Smart Regions, inteligentních regionů.

18.11.2017
Olga Kališová, MSc.

Studenti pedagogiky, kteří chtějí v budoucnu působit v rozvojových zemích, nebo o jejich problémech učit, by měli mít praktickou zkušenost se situací místních lidí. O tuto zkušenost již od roku 1972 usiluje Nezbytná vysoká škola pro výuku učitelů (v angličtině The Necessary Teacher Training College, v dánštině Det Nødvendige Seminarium, DNS).

8.11.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Ve vytápění má prakticky každý možnost se aktivně zapojit do boje s rostoucí teplotou na Zemi a rostoucí koncentrací oxidu uhličitého ve vzduchu. Jde jen o malou kapku, ale všechny dohromady mohou vytvořit intenzivní a globální déšť. V pondělí 7.11. byla zahájena světová klimatická konference v Bonnu, která navazuje na klimatickou konferenci v Paříži, a potrvá do 17.11.

6.8.2017
E.ON Česká republika, s.r.o.

Soutěž Český ostrovní dům sbírá a oceňuje projekty studentů architektury, které nacházejí možnosti samostatných staveb nepřipojených k inženýrským sítím. Růžová Rekola zase pomáhají lidem objevovat nové možnosti dopravy po městě. Oba projekty byly za svůj přínos pro ochranu přírody a úsporu energií nominovány v 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

15.5.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

IT do energetiky zasahuje už nějakou dobu, ale z hlediska technologických proměn, které nás čekají, jsme teprve na začátku. Je velmi pravděpodobné, že pojmy jako „umělá inteligence“ nebo „blockchain“ budeme nejen v souvislosti s energetikou slýchat stále častěji, tak se pojďme podívat, o co jde.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama