Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Klimatické změny
Archiv článků od 21.12.2014 do 14.12.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.12.2015
Ing. Milan Šimoník

Recenzovaný Německo se na přelomu tisíciletí pustilo do ambiciózního projektu – přechodu na nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku, založenou na úsporách a obnovitelných zdrojích. Článek přibližuje historii projektu Energiewende od druhé světové války do roku 1986.

1.11.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Téměř všichni aktéři oslovení v rámci projektu se shodují, že je nutné v ČR přejít na nízkouhlíkové technologie. Jak by tento přechod mohl vypadat, proč je žádoucí a jaké jsou jeho limity? O tom se hovořilo na konferenci R&Dialogue 21. září v Praze.

19.8.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., RNDr. Vít Hladík, MBA, Česká geologická služba

Přechod k nízkouhlíkové ekonomice je jednou z největších výzev současnosti. Ve společnosti vzniká potřeba konstruktivního dialogu zaměřeného na udržitelná energetická řešení. Základem probíhajícího dialogu by měla být věcná a fakty podložená diskuze.

9.8.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Obsáhlejší odpovědi na otázky položené v rámci diskusního semináře o budoucím směřování české energetiky. Souhrn názorů všech panelistů je v úvodním článku série.

2.8.2015
Ing. Milan Šimoník

Obsáhlejší odpovědi na otázky položené v rámci diskusního semináře o budoucím směřování české energetiky. Souhrn názorů všech panelistů je v úvodním článku série.

26.7.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Skupina expertů debatovala o možnostech přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. Panelová diskuse proběhla v Brně v polovině května v rámci mezinárodního projektu R&Dialogue. Na otázky formulované v Diskusním dokumentu může v online dotazníku odpovídat i veřejnost.

3.6.2015
Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Zájem o zachování či dokonce zlepšení kvality životního prostředí je jistě směr, který všichni podporujeme. Po roce 1989 se zdálo, že se vše výrazně zlepšuje a že máme snad konečně vše vyřešeno. Hlavním důvodem, jak se zdá, byl především prudký pokles průmyslové výroby. Dnes však opět průmyslová výroba roste a problém se znovu objevuje, ne však v takové míře jako koncem 80. let.

30.4.2015

V této moderní době jsou známky snahy o ochranu životního prostředí všude, kam se podíváte. Jistě znáte termín „eco-friendly“, používaný pro všechno, co má punc „zelenosti“. Naštěstí existují různé certifikáty, díky kterým lze tento punc ověřit, protože se vztahují k normám stanoveným například Mezinárodní organizací pro normalizaci.

22.4.2015
Mgr. Radek Motzke

1. dubna 2015 vstoupila v účinnost velmi významná novela zákona EIA. Stručně řečeno, nová úprava především posiluje práva veřejnosti v povolovacích řízeních. Rovněž lépe zajišťuje, aby výsledky řízení EIA byly v návazných povolovacích řízeních respektovány.

20.3.2015
Craig Morris

Fiktivní záznam reakcí dozorčí rady na návrhy generálního ředitele energetického giganta RWE ukazuje, že současné postavení velkých energetických firem v Německu, zejména v oboru obnovitelných zdrojů energie, je důsledkem série ve své době těžko zpochybnitelných logických rozhodnutí.

12.1.2015
RNDr. Ladislav Metelka, Ph.D., Český hydrometeorologický ústav, pobočka Hradec Králové

Ozonová vrstva je nezbytná pro život na Zemi, chrání biosféru před nadměrnými dávkami UV záření. Poškozování ozonové vrstvy freony antropogenního původu znamenalo závažný problém. Díky Montrealskému protokolu a jeho dodatkům se ale dnes ozonová vrstva regeneruje, a to prakticky v globálním měřítku. Obnovování urychluje změna klimatu, v budoucnosti by to mohlo vést k nedostatku UV záření.

21.12.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Klimatické konference v Limě se účastnili vrcholní představitelé téměř všech států světa. Jednání mělo připravit půdu pro novou globální klimatickou dohodu, která má být uzavřena za rok v Paříži. Dosažené úspěchy jsou však velmi slabé.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama