Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Biomasa
Archiv článků od 21.11.2019 do 7.10.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.10.2020
Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenové rozhodnutí, kterým stanoví podporu pro podporované zdroje energie pro příští rok. Zároveň ERÚ poprvé od roku 2013 vydal nové cenové rozhodnutí pro oblast teplárenství. Parametry stanovené těmito rozhodnutími budou účinné od 1. ledna 2021.

5.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Více jak 41 % veškeré energie, která byla u nás v roce 2019 získána z obnovitelných zdrojů, bylo vyprodukováno v lokálních zdrojích tepla spalujících biomasu, které jsou určeny pro vytápění domácností. Dle statistických údajů MPO množství energie produkované těmito zdroji dlouhodobě roste.

22.7.2020
Petr Novotný

Bioplyn je směs plynů, v níž podstatnou část tvoří metan (50-75 %) a zbytek je doplněn oxidem uhličitým (25-50 %) a malým množstvím dalších příměsí. Vzniká bakteriálním rozkladem organické hmoty za nepřístupu vzduchu. Tento proces se nazývá anaerobní fermentace.

21.7.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Odborný Dřevní peleta s ohledem na minimální potřebu obslužných prací patří na vrchol z pohledu komfortu vytápění pevnými palivy. K tomu je zapotřebí používat pelety předepsaných vlastností. V článku jsou popsány základní vlastnosti pelet.

21.7.2020
doc. Josef Laurin, Technická univerzita v Liberci

Za biopaliva se považují kapalné nebo plynné pohonné hmoty vyráběné z biomasy: bioetanol, bionafta, bioplyn, biometanol, biodimetyléter, bio-ETBE, bio-MTBE, biovodík, čisté rostlinné oleje a syntetická paliva, jejichž složky byly vyrobeny z biomasy.

18.7.2020
Česká inspekce životního prostředí

Pokutu 250 000 Kč udělila Česká inspekce životního prostředí za bioplynovou stanici v bývalém zemědělském areálu ve Svojšíně, pokutu 120 000 Kč Bioplynové stanici Kadov.

23.4.2020
redakce podle podkladů NZÚ

TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

9.4.2020
Mgr. Dana Stejskalová, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Recenzovaný Nákup tzv. „čisté“ elektřiny přímo od výrobce prostřednictvím Power Purchase Agreements (PPA), tedy smluv o nákupu elektřiny, představuje systémovou změnu ve způsobu financování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a přechod od státem financované podpory k podpoře soukromé.

4.3.2020
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

TZB-info doporučuje Kůrovcová kalamita nasadila brouka do hlavy všem, kteří zrovna vybírají nový kotel. Vyplatí se dřevo, pelety nebo brikety? Dá se ušetřit na spalování levného kůrovcového dřeva? A co za pár let – přijdeme o všechny smrky? Bude vůbec čím topit? Krátkodobé a dlouhodobé dopady kůrovcové kalamity na vytápění dřevními palivy můžou leckoho překvapit.

28.2.2020
Ing. Josef Hodboď, Ing. Hana Šťovíčková

Odborný Biometan vtláčený do plynovodů změní fosilní, neobnovitelný charakter zemního plynu na plyn s podílem obnovitelné složky. Tím přispěje ke snížení spotřeby neobnovitelné primární energie ve vytápění budov a rovněž emisí CO2.

14.1.2020
Aliance pro energetickou soběstačnost o.s.

Aliance pro energetickou soběstačnost porovnala návrhy Národních akčních plánů států V4, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska a dále Německa, Nizozemska a Litvy. Přístup vybraných států se významně liší jak ve ztotožnění se s cíli, tak v míře rozpracování a konkrétnosti opatření.

21.11.2019
ENBRA, a.s.

Vlivem sucha a kůrovcové kalamity došlo podle odborníků prakticky ke zhroucení trhu se dřevem. Kvůli ztrátovosti pro lesníky ho tak statisíce tun míří do Číny. K nejvíce postiženým oblastem patří Jeseníky, experti přitom varují před tím, že jejich odlesnění bude mít zásadní dopad na změnu vodního režimu v krajině. Právě spotřeba vody i přes výrazné sucho v posledních letech stoupá, odborníci proto doporučují přijmout komplexní balík opatření včetně většího zapojení obcí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama