Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Biomasa
Archiv článků od 13.10.2020 do 4.5.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.3.2021
Ing. Zdeněk Lyčka

Z kůrovcové kalamity pochází především měkké dřevo. Autor ukazuje, že opadnutí nadměrných těžeb měkkého dřeva nebude mít tak zásadní dopad na dostatek palivového dřeva, jak se na první pohled jeví. Vytápění dřevem se po odeznění kalamity vrátí do podmínek před ní.

24.3.2021
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Dřevo jako zdroj obnovitelné tepelné energie má významné místo v procesu snižování emisí CO2. Jeho případné znevýhodnění či až vyřazení z vytápění by mělo významný dopad na podíl OZE v celostátní bilanci, jak ukazují zkušenosti z Německa. Navíc by to vyvolalo zvýšené náklady na jinou likvidaci zbytků dřeva z průmyslové výroby, dřeva znehodnoceného aj.

13.3.2021
Svaz moderní energetiky

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo výsledky tří předregistračních výzev Modernizačního fondu. V rámci testu investičního prostředí se přihlásilo 9 tisíc zájemců o podporu při výstavbě nových fotovoltaických elektráren, modernizace tepláren a projektů, které mají zefektivnit průmysl.

11.3.2021
Karolína Gyurovszká, Expertní skupina Frank Bold

Skotsko – exemplární příklad a vzor toho, jak by mohly být v členských státech EU podporovány energetické komunity. Co se od něj může naučit Česká republika, která definici komunit teprve připravuje?

4.2.2021
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Vlhkost palivového dřeva ovlivňuje množství z něj získaného tepla i množství emisí ve spalinách. Redakce TZB-info provedla pokus měření vlhkosti dřeva s využitím hrotových vlhkoměrů. Potvrdilo se, že nepoučené, laické použití těchto měřidel nemusí přinést správné výsledky.

15.1.2021
Český plynárenský svaz

Za podpory státu začíná v České republice výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) bude možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat.

21.12.2020
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Odborný Český dřevozpracující průmysl se rychle proměňuje. Kůrovcová kalamita naplno ukázala, jak málo dokážeme zhodnotit národní bohatství českých lesů. Stát přichází o desítky miliard, když vyvážíme za hranice neopracovanou kulatinu, místo abychom dřevo pořezali a zpracovali doma.

12.11.2020
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Cesta ke splnění náročných klimatických cílů EU vede přes zvyšování účinnosti užití energie, snižování energetické náročnosti a maximální využívání obnovitelných zdrojů energie. To se týká samozřejmě také budov, pro které jsou významnými obnovitelnými zdroji energie tepelná čerpadla (TČ) a spalovací zdroje na biomasu. Individuální využívání těchto zdrojů k energetickému zásobování budov má vedle nesporných výhod i jisté nevýhody, které lze ovšem částečně eliminovat kombinací/spoluprací těchto zdrojů.

11.11.2020
GasNet, s.r.o.

Společnost GasNet, provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice, se rozhodla pokrýt svou spotřebu elektrické energie v roce 2021 z obnovitelných zdrojů. Dodavatelem tzv. zelené elektřiny se na základě výběrového řízení stala společnost ČEZ ESCO. GasNet svým krokem naplňuje vizi nové značky, která zdůrazňuje orientaci firmy na udržitelnost a moderní technologie.

Marek Řebíček, ředitel Waldera s.r.o., foto redakce
1.11.2020
Waldera s.r.o., Marek Řebíček

Na podzim 2022 začne v ČR platit zákaz topení tuhými palivy v kotlích I. a II. emisní třídy. To bude mít obrovský dopad zejména na obce bez plynofikace. Žije v nich přitom cca milion obyvatel. Dřevěné pelety jsou schopny plně nahradit všechno uhlí spalované v malých zdrojích na české vesnici.

14.10.2020
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský

Velmi důležitým obnovitelným zdrojem energie, a to zejména v podmínkách České republiky, je biomasa. Představuje jí veškerá organická hmota rostlinného a živočišného původu. Energetickou biomasu většinou získáváme jako odpad ze zemědělství, lesnictví nebo průmyslu. Může být i výsledkem cíleného pěstování zejména v zemědělství.

13.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Pro více jak 300 tisíc starých, ručně přikládaných teplovodních kotlů na pevná paliva, by měla být právě začínající topná sezóna sezónou maximálně předposlední. Od 1. září 2022 mají být podle zákona o ochraně ovzduší provozovány pouze kotle, které plní minimální emisní požadavky, odpovídající třídě 3. Končí všechny kotle vyrobené před rokem 2000 a „samovýroba“.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama