Dnes probíhá poslední den výstavy Infotherma 2018. Jaké zážitky a poznatky přinesl jubilejní 25. ročník?
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Recenzovaný Příspěvek obsahuje shrnutí dosažených parametrů Wave – zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, které v roce 2015 obdrželo ocenění E.ON Globe Energy Award v kategorii Nápad. Popsány jsou zkušenosti s provozem a s modifikacemi od slavnostního křtu zařízení v r. 2016 do konce listopadu 2017.
S novým rokem i novou vládou se pojí mnohá očekávání a česká energetika nové impulzy nepochybně potřebuje. Stagnující obnovitelné zdroje, obtíže s čerpáním prostředků na energetickou efektivitu, otevřená debata o stavbě nových jaderných bloků, posilování spolupráce v rámci evropské Energetické unie nebo naplňování Pařížské dohody o ochraně klimatu – to je jen několik vybraných úkolů, jež čekají na posun.
Automatické a univerzální teplovodní kotle HAMONT slouží již řadu let jako tepelný zdroj v mnoha firmách, ale také v bytových domech, školách nebo budovách obecní infrastruktury v Česku i v Evropě. Výhodou je možnost využití široké škály paliv od různých druhů pelet přes dřevní štěpku, drcené dřevo, hobliny, brikety až po drcenou kůru.
Ve čtvrtek 16. 11. 2017 ve 14. hodin byla u Klagenfurtu slavnostně otevřena nová bio-teplárna spalující biomasu v podobě štěpky - Klagenfurt Ost. Nejmodernější, nejvíce příznivá k životnímu prostředí a s nejvyšší účinností, jak se můžeme dočíst. Tato teplárna je jednou za čtyř, které již vytápí nebo v blízké budoucnosti budou zásobovat teplem z biomasy celý Klagenfurt, ten pak bude z 90% zásobován teplem z obnovitelných zdrojů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo podrobnou statistiku využívání v OZE v ČR. Údaje u moderních obnovitelných zdrojů pokrývají posledních 15 let, ale u tradičních zdrojů (vodní elektrárny, palivové dřevo) sahá až do poloviny minulého století. Čtenářům přinášíme jak tuto statistiku, tak vybrané ukazatele.
Recenzovaný Protože při spalování tuhých paliv v lokálních topidlech pro vytápění domácností dochází k emitování znečišťujících látek, jsou v zemích EU přijímány zpřísňující požadavky na emise a účinnost. Tyto požadavky jsou cíleny hlavně na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, kteří musí prokázat jejich splnění při uvedení na trh. Článek přináší přehled platných a plánovaných požadavků a porovnává je.
Roční výzkumný úkol realizoval Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha s.p. (Dřevařský ústav) pro podnik Lesy ČR, který obhospodařuje 47 % lesů v zemi. Cílem komplexního průzkumu bylo zmapování situace v oblasti dřevozpracujícího průmyslu v České republice, Polsku, Slovensku, Německu, Rakousku mezi významnými státními i soukromými institucemi. Součástí práce byla analýza, zhodnocení stavu spotřeby dřeva v ČR a okolních státech, včetně zahrnutí hlavních faktorů ochrany trhu, veřejné podpory a vládní politiky. Ze získaných informací vznikly návrhy opatření ke zvýšení spotřeby surového dříví a jeho následného zpracování v České republice.
Recenzovaný Hodnoty výbuchových parametrů jsou v současnosti publikovány hlavně pro čisté látky za standardních laboratorních podmínek. V literatuře nejsou uvedeny žádné hodnoty výbuchových charakteristik směsí vznikajících zplyňováním biomasy se vzduchem, které by pokrývaly jiné než standardní podmínky. Článek rozebírá chování těchto směsí i za jiných než standardních podmínek.