Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 27.9.2002 do 13.11.2002

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.11.2002
Ing. Václav Sladký, CSc., Výzkumný ústav zemědělské techniky a CZ BIOM, Praha

To, že např. oproti sousednímu Rakousku ve využívání biomasy výrazně zaostáváme, může být za určitých podmínek i naší výhodou. Jen by se musely změnit některé současné priority eneregetické politiky státu.

9.11.2002
Sdružení CALLA

Informace o více než 720 konkrétních instalacích využívajících obnovitelné zdroje energie jsou nyní snadno k dosažení na internetu v databázi "Atlasu zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie". Cílem vytvořené databáze je napomoci touto cestou k vyššímu využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice.

7.11.2002
Jan Tywoniak, ČVUT Praha

Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.

31.10.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík

Jaké jsou zkušenosti a úskalí při spalování dřeva či zemědělských produktů doma a v zahraničí? Jak připravit a jak financovat projekty na využití biomasy, aby byly efektivní?

25.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Dnešním tématem seriálu je jedna z konkrétních aplikací pro inteligentní budovy: systém hotelového managementu. Dále jsou popsány význam systému pro plánování a organizaci údržby a také komunikační prostředky.

24.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Zákon o hospodaření energií z roku 2000 zasáhl výrazně nejen do provozování objektů, ale i do přípravy jejich výstavby. Energetické audity jsou jedním z hlavních nástrojů tohoto zákona, pro existující stavby a areály se používají již běžně. Aplikace energetických auditů na stavby připravované však stále ještě běžná není.

18.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

V řízení energetického hospodářství budov se pro dosažení úspor energie dají uplatnit i jednoduché principy. Jedním z nich je i fakt, že většina zařízení je výkonově dimenzována pro nejhorší možný případ - např. ventilátory VZT jednotek mohou být vypnuty na 10 minut každou hodinu, aniž by se to projevilo na kvalitě prostředí.

16.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Není stavba nového obytného domy tak, aby jenom splnila dnešní tepelně-technické normy už dnes zbytečně drahá? Lze za stejné peníze i v domácích podmínkách postavit stejně komfortní dům s poloviční spotřebou energie na vytápění? Jak toho dosáhnout?

13.10.2002
redakce

Podrobné informace o novince letošního veletrhu Aqua-therm Praha - doprovodném odborném programu přímo na výstavišti.

11.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Řídící systém umožňuje nasazení několika operátorských stanic rozmístěných podle požadavku uživatele objektu, (v literatuře pod označením BAS - Building Automation System), bývá zpravidla nejrozsáhlejším z automatizačních systémů budovy, zabezpečuje ovládání a monitorování stavu základního technologického zařízení budovy.

10.10.2002
Juraj Krivošík, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Až donedávna neuvěřitelná by se zdála zpráva o tom, že ceny energie mohou klesnout. Stalo se a ceny elektrické energie i zemního plynu pro domácnosti i podniky se snižují. Zdá se tedy, že v nejbližším období několika let ceny energie nemusí nevyhnutně jenom stoupat.

9.10.2002

Seminář pořádaný 30.10. v Praze ukáže účastníkům nové směry ve využití elektrické energie pro ohřev vody, v podlahovém a stropním vytápění. Součástí semináře bude výstavka výrobců a dodavatelů zabývajících se elektrickou energií ve vytápění.

1.10.2002
RNDr. Yvonna Gaillyová

Účastníci konference v přijatém memorandu mimo jiné konstatovali, že extrémní počasí, které se projevilo v letošním roce katastrofálními povodněmi v České republice, v Rakousku i dalších zemích Evropy, je přímým důsledkem globálních klimatických změn a náznakem situací, které se brzy stanou obvyklými.

1.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Firma Johnson Controls zaručuje při svém vývoji a výrobě, že prostředky (hardware a software) použité dnes, budou spolupracovat s obdobnými prostředky dodávanými v budoucnosti. Tento závazek firmy Johnson Controls, který není obvyklý u některých jiných výrobců, zaručuje uživateli možnost v budoucnosti snadné provádění dílčí obnovy nebo úpravy části systému (vyvolané nejrůznějšími důvody - změna řízené technologie, úprava konfigurace, nové integrace atd.) bez nutnosti měnit nákladně celý systém.

30.9.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Efektivnější využívání energie, vyšší využití obnovitelných zdrojů energie a liberalizace energetických trhů bezesporu patří mezi klíčové parametry úspěšné transformace ekonomiky České republiky a dalších zemí Střední a východní Evropy při vstupu do Evropské unie. Klíčem k úspěšnému zavádění těchto parametrů jsou především vzájemná výměna zkušeností a informací.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama