Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 3.11.2004 do 1.12.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.12.2004
ABF, a.s.

Další ročník úspěšné výstavy BAZÉNY, SAUNY & SOLÁRIA se připravuje na jaro 2005. Bude poslední v ročním cyklu, další se bude konat až v r. 2007. Článek přináší informace a podmínky pro soutěž Bazén roku, základní informace o doprovodném programu a podmínky pro vystavovatele.

29.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Vhodně zvolené množství vzduchu je důležitou podmínkou pro dobře fungující větrací systém. Článek popisuje obecné zásady jak volit množství vzduchu a zda zařízení provozovat s přerušovaným nebo trvalým provozem.

29.11.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody (při mytí nádobí v uzavřeném dřezu je spotřeba teplé vody ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou nižší min. trojnásobně). Článek upozorňuje na databázi spotřebičů podle spotřeby energie, tedy další krok k úspornějšímu provozu domácnosti.

25.11.2004
Jana Plamínková

V rámci 3. česko-rakouské solární konference Slunce 2004 vystoupil na veletrhu Aqua-therm RNDr. Martin Bursík, poradce ministra Ambrozka a bývalý ministr životního prostředí, s novými informacemi o zákoně o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Při této příležitosti jsme jej požádali o krátký rozhovor.

25.11.2004
Karel Merhaut,

Iniciátoři Solární ligy ČR 2004, soutěže obcí a měst ve využití energie Slunce, z občanského sdružení Liga ekologických alternativ (LEA) vyhlásili u příležitosti mezinárodního veletrhu Aqua-therm v Praze výsledky svého celoročního projektu zaměřeného na popularizaci uplatňování solárních systémů v praxi.

22.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Pro větrání s rekuperací tepla v energeticky úsporných domech se najčastěji používá tzv. kaskádové větrání. Jak se nejčastěji pohybuje vzduch v místnostech a kam nejlépe umístit vyústky vzduchu popisuje dnešní díl seriálu.

22.11.2004
Robi Kavon

Státní podpora k prosazování obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím různých forem dotací nebo daňových úlev je běžná v celé Evropě i v řadě dalších zemí. Nejdůležitějšími podmínkami účinnosti dotací je ale transparentnost a objektivita při přidělování podpor. Jsou tyto podmínky dodržovány i v České republice? Fakta předkládaná v článku tomu příliš nenasvědčují.

21.11.2004
Ing. Miroslav Hořejší, TZB-info

Pravidelní čtenáři určitě zaznamenali změny, které byly postupně prováděny v minulém týdnu na titulní straně portálu a také v oborových částech TZB-infa. Jedná se o začátek změn, které by měly dlouhodobě vést zejména k přehlednějšímu a kvalitnějšímu obsahu celého portálu.

15.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Druhý díl seriálu shrnuje jednoduché zásady projektování pro větrání bytů a domů, které vycházejí především z potřeb uživatelů. Dále jsou vysvětleny základní pojmy, které budou používány v následujících dílech.

15.11.2004
Akad. arch., B. Arch., Josef Horný

Josef Horný (nar. 1944), autorizovaný architekt v České republice a ve státě Viktorii v Austrálii. Patří mezi české architekty, kteří opustili socialistické Československo a dokázali se prosadit i v tvrdé konkurenci v zahraničí. Mnoho let žil v Austrálii, kde podle svých návrhů postavil řadu rodinných domů. Na univerzitě v Melbourne vyučoval stavební technologii a praxi. V 90. letech se vrátil a aktivně působí jako pedagog na ČVUT v Praze, projektant i jako hlasatel nových, originálních pohledů na výstavbu.

12.11.2004
Ing. Věra Petříková, DrSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Pro zajištění energetické biomasy mají význam především rostliny vytrvalé a to jak z hlediska nižších nákladů na produkci, tak jako protierozní opatření. Energetický šťovík není hrozbou pro okolní přírodu, ale je významnou novou zemědělskou plodinou.

11.11.2004
EKOEFEKT a.s.

Levně, ale také pohodlně a ekologicky lze topit hnědým uhlím. Trik je v tom, jak jej kvalitně spálit. Automatické kotle to dovedou. Kotel vydrží pracovat i více než tři dny s jednou násypkou paliva. Stálou teplotu udržuje termostat. Tyto kotle lze využít nejen k běžnému vytápění, ale také pro potřeby podlahového vytápění, pro teplovzdušné jednotky, ohřev bojlerů, bazénů, záložní zdroje a další.

11.11.2004
Alexander Lukeš, Progres Partners Advertising, s.r.o.

Tradičním zpestřením každého ročníku veletrhu Aqua- therm Praha je zajímavý doprovodný program. Ten letošní zahrnuje mezinárodní konferenci Slunce, jež je součástí projektu CER2. Tato konference navazuje na velmi úspěšný Solární den z loňského ročníku veletrhu. O slunci a nejenom o něm jsme hovořili s doc. Ing. Karlem Brožem, CSc. z Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní, ČVUT.

10.11.2004
GT Energy s.r.o., Ing. Marek Bláha, ředitel společnosti

V letošním roce přesáhne počet tepelných čerpadel IVT instalovaných v České republice 1600 kusů. Tepelná čerpadla země / voda tvoří z tohoto počtu více jak 98 % a v této kategorii je značka IVT suverénně nejprodávanější u nás. Jednou z hlavních předností IVT je široká možnost uplatnění v objektech všech velikostí. V tomto článku jsou ukázány dva příklady zcela odlišného nasazení tepelných čerpadel IVT, pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW a areál třiceti objektů s tepelnou ztrátou 1 200 kW.

9.11.2004
DAPE, spol. s r. o., Ing. Tomáš Kuchyňka

Parotěsná tepelná izolace DAPE s reflexními účinky se vyrábí ve dvou základních kategoriích. V první kategorii je izolace na bázi polyetylénové bublinkované fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólií. Do druhé kategorie patří izolace vyráběné na bázi polyetylénové pěny, na kterou je natavena leštěná hliníková fólie. Použití těchto izolací je vhodné do střešních konstrukcí a stěn dřevostaveb.

8.11.2004
Rudolf Fraefel, dipl. arch., překlad - Vladimír Říha, ETH SIA, Grüningen

Seriál k aktuální problematice větrání energeticky úsporných domů je zaměřen na podporu při plánování a realizaci větracích systémů. Uvádí především praktické poznatky a náměty určené projektantům a ostatním odborníkům v oboru TZB. První díl je úvodní a popisuje způsoby větrání a zejména význam nuceného větrání.

8.11.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Článek popisuje vítězné řešení soutěže o nejlepší typový projekt kombinovaného zdroje tepla pro rodinný dům. Představené řešení zapojení kotle na dřevo představuje jednu z mnoha variant komfortního vícepalivového zdroje tepla pro rodinný dům (dřevo, zemní plyn, sluneční energie, elektřina). Řešení klade důraz na maximální jednoduchost obsluhy. Článek je doplněn připomínkami poroty a je samozřejmě otevřen pro diskuzi čtenářům i autorovi projektu.

3.11.2004
PONAST, spol. s r.o., Ing. Jan Pešat

Pelety jsou již dnes pro mnoho zemí jako je Rakousko, Německo, Švédsko, Dánsko nebo Francie zcela osvědčenou alternativou klasického způsobu vytápění občanské i komunální zástavby. Jejich obliba, daná především cenovou výhodností a stabilitou ceny paliva, stále stoupá, což dokumentuje každoroční nárůst instalací nových topidel na pelety. Tento trend je navíc podporován velmi promyšlenou dotační politikou vlád a bohatou nabídkou mnoha výrobců kotlů, které mají vesměs vysokou technickou úroveň a nabízejí uživatelům komfort zcela srovnatelný s vytápěním plynem či topnými oleji.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama