Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 27.4.2004 do 11.6.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.6.2004
Projekční kancelář WACH s.r.o., Dipl.-Ing. Johann F. Wach, Dipl.-Ing. Josef Jung

Úspory od projektanta MaR, vytápění a vzduchotechniky by snad čekal každý, ale od projektanta kanalizace? Špatně zvolený typ přelivného žlábku způsobuje zbytečné ztráty energie a odparná plocha přelivné konstrukce může dosahovat závratných 40% vodní plochy samotného bazénu!

10.6.2004
Ing. Milan Novák, CSc., Ing. Ján Tomčiak, THERMO/SOLAR Žiar s.r.o.

Teplo získané zo slnečných kolektorov sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Najväčšia časť nainštalovaných slnečných systémov slúži na prípravu ohriatej pitnej vody (OPV). Druhú, stále sa rozrastajúcu skupinu, tvoria solárne ohrevy bazénov. Stále väčší záujem je o podporu vykurovania a do budúcna je veľmi perspektívna oblasť priemyselného tepla a chladenia.

3.6.2004
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Měření solárních kolektorů a systémů lze provádět jako laboratorní za jasně definovaných a opakovatelných okrajových podmínek nebo jako provozní měření, většinou probíhající na celém systému během určitého období. Měřením se zjišťuje tepelná účinnost, časová konstanta (vliv tepelné kapacity kolektoru) a modifikátor úhlu dopadu (vliv úhlu dopadu slunečního záření).

1.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Dnešní Den dětí slavíme zahájením volného seriálu, který upozorní na možnosti zvýšení bezpečnosti dětí vhodným řešením TZB. Automatická lamelová zakrytí hladin bazénů se používají pro omezení ztrát tepla na co nejmenší možnou míru a uchování množství a kvality vody. Lamelové zakrytí může být použito i na atypické tvary bazénů a může být umístěno podle konstrukčního řešení nad nebo pod vodou. Mimořádně spolehlivé a bezpečné jsou i bezpečnostní fóliové kryty.

28.5.2004

Vodík vyprodukovaný pomocí obnovitelných zdrojů energie (OZE) by mohl být teoreticky ideálním palivem pro ekonomiku na celém světě. Jak by to bylo praktické a jak dlouho můžeme čekat, než se ekonomika založená na výrobě vodíku pomocí OZE stane realitou? Nina Morgan zjišťovala názory a pohledy na některé z evropských projektů, aby zjistila, jak je reálné využití vodíku jako obnovitelného zdroje energie.

26.5.2004
Ing. Milan Špes, SolarKlima, s.r.o. Košice

Využívání sluneční energie je zdánlivě velmi jednoduché, jasné a již mnohokrát publikované téma. Teprve ale při hledání odpovědí na praktické otázky zájemce zjistí, že to až tak jednoduché není. Článek shrnuje odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

26.5.2004
Ing. Zdeněk Černý, Biomac Uničov

Příroda potřebuje pomoc. Zdravotní stav naší planety se díky "ušlechtilé" činnosti člověka a jeho produktů rok od roku zhoršuje.

26.5.2004
Ing. Jaroslav Váňa, CSc., předseda CZ BIOM Praha

V současné době je v České republice připravován zákon na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Cílem tohoto zákona je vytvoření takových podmínek, aby v r. 2010 představoval podíl obnovitelných energií na primární spotřebě energetických zdrojů 6 % a elektřina vyrobená na bázi obnovitelných energetických zdrojů představovala 7¨% hrubé spotřeby elektřiny.

25.5.2004
Ing. Ján Tomčiak, THERMO/SOLAR Žiar s.r.o.

Okrem samotných kolektorov sú pre správnu funkciu solárneho systému potrebné ďalšie komponenty. Pod pojem príslušenstvo kolektora zahrňujeme tie časti primárneho okruhu, ktoré slúžia na prepojovanie kolektorov navzájom a na pripojovanie kolektorov k ostatným častiam solárneho systému. Ďalej sú to odvzdušňovacie prvky montované priamo na kolektor a púzdro senzora na snímanie teploty kolektora.

21.5.2004
REGULUS spol. s r.o.

Kromě tradičních zapojení solárních systémů lze použít výhodná řešení pro předehřev TUV nebo kombinaci ohřevu TUV s možností částečného vytápění domu. Vhodně zvolené jednotlivé komponenty sestavy mohou zlepšit účinnost solárních systémů.

20.5.2004
Ing. Miloslav Truksa

Motto: "Není tak důležité, z jakého materiálu stavíte, ale s jakou koncepcí stavíte."

18.5.2004
Petr Kramoliš

Solární zisk (výtěžek) je ve svém důsledku závislý nejen na účinnosti kolektorů, způsobu oběhu média, ale především na kvalitních tepelných zásobnících. Záleží zde jak na zásobnících, tak na teplotních úrovních. Buď se jedná o nízkoteplotní (40 - 60°C) nebo vysokoteplotní (je míněna tepel. hladina 60 - 90°C) systém.

14.5.2004
Ing. Vladimír Jirka, CSc., Ing. Jozef Korečko, ENKI, o.p.s., Ing. Jiří Čáp, Ph.D., ČVUT-FSI, Praha, Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Za finanční podpory Grantové agentury České republiky probíhal v posledních třech letech další vývoj lineárních optických rastrů pro stavebnictví a architekturu, který byl započat na počátku 80. let vývojem a výrobou lineární Fresnelovy čočky ze skla. Optickým rastrem je pro naše účely míněn lineární opakující se geometrický vzor, nanesený za tepla na skleněnou tabuli metodou kontinuálního lití.

13.5.2004
Ing. Naďa Langová, PhD., doc. Ing. Jozef Víglaský, CSc.

Približne 40 % ročnej spotreby energie na Zemi je využívané na vykurovanie objektov v komunálnej sfére. V tejto hodnote je ukrytá veľká rezerva umožňujúca šetrenie energie, ktoré môže byť dosiahnuté aj progresívnou architektúrou. Túto označujeme ako "slnečnú" (solárnu) architektúru.

7.5.2004
Ing. arch. Josef Smola

Publikované řešení je pilotním projektem rodinného domu s nízkou energetickou náročností pro prvního konkrétního klienta. Navazuje na koncept rodinných domů určených v různých modifikacích pro opakovanou výstavbu, který náš ateliér zpracovával na objednávku Sdružení výrobců zpěňovatelného polystyrénu, Sdružení EPS ČR, v roce 2003.

28.4.2004
Ing. Jan Bena

Hlavním smyslem Směrnice je stanovení jednotných kritérií, platných pro všechny členské země EU, za kterých mohou jednotlivé státy podpořit kogeneraci tepla a elektřiny. Členské státy musí přijmout zákony, které převádí Směrnici do národního právního řádu, a administrativně zajistit naplnění těchto předpisů nejpozději do 21. února 2006.

27.4.2004
REFLEX CZ, s. r. o.

Využití slunečního záření pro ohřev teplé užitkové vody (TUV), pro vytápění a ohřev bazénu se dnes stává běžným jevem. Stále více lidí se seznamuje se základními pojmy, zásadami a částmi solárních soustav. Cílem snažení je ušetřit náklady za energii a také často vyjádřit své ekologické cítění.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama