Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 4.12.2002 do 10.2.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.2.2003
redakce

Slavnostní křest zcela čerstvé publikace Ladislava Tintěry "Tepelná čerpadla" se uskutečnil ve čtvrtek při tiskové konferenci pořádané u příležitosti zahájení pražské veletržní sezóny nadací ABF v Obecním domě v Praze.

7.2.2003
BRILON a.s., Zdeněk Fučík

Dlouholeté zkušenosti dovozce kondenzačních kotlů GEMINOX do Švýcarska umožnily konkrétně definovat to, co jsme již dlouho empiricky sledovali: jak ohromující potenciál pro úspory provozních nákladů má v ruce projektant vytápění moderní novostavby RD a jak je důležitá správná volba výkonového rozsahu kotle.

6.2.2003
, RNDr. Zdeněk Foukal

Individuální regulace teploty jednotlivých místností v budově (systém IRC) je přes svoje nesporné přednosti projektanty-topenáři využívána stále ještě velmi sporadicky.

5.2.2003

Podle hrubého, hypotetického porovnání využívání bimasy v jedné ze spolkových zemí Rakouska (Štýrsko r. 2000) bychom při dosažení stejného využití biomasy měli mít v ČR asi 1 500 zdrojů tepla na biomasu o celkovém výkonu 1 500 MW. Dnes je v České republice 24 kotelen o celkovém výkonu 74 MW.

4.2.2003
Vladimír Říha

"Nařízení k novému energetickému zákonu kantonu St. Gallen" vydané 27. května 2001 je vzorovým příkladem regionální konkretizace obecnějšího Energetického zákona z 26. května 2000 platného pro celou švýcarskou konfederaci. Stručné, jasné, jednoznačné. Proč asi stejný postup ještě ani zdaleka nefunguje v české legislativě?

31.1.2003
Ing. Hubert Fechner (Arsenal research), přeložil Ing. Dalibor Stránský (Sdružení CALLA)

Zatímco v Rakousku vyšly již na počátku 80. let první ÖNORM pro solární zařízení, které byly v polovině 90. let přizpůsobeny v mezidobí uskutečněným změnám ve stavu techniky - začalo zpracovávání evropských norem na toto téma teprve v roce 1995.

28.1.2003
Peter Horbaj (Strojnícka fakulta TU Košice), Ingrid Frühaufová (Slovenská agentúra životného prostredia Košice)

Inštitúcie i odborníci sektoru energetiky na Slovensku sa dnes zhodujú s ekológmi a environmentalistami z mimovládnych organizácií v tom, že obnoviteľné zdroje energie sú jediné perspektívne domáce zdroje energie s minimálnym dopadom na životné prostredie.

21.1.2003
Ing. Dagmar Kopačková

Problém izolací střídavě zaměstnává montážníky, mysl projektantů a investorů, celkem pravidelně naplňuje stránky odborného tisku a byl vděčným tématem mnohých referátů na seminářích a konferencích. Přes toto všechno se na stavbě kupodivu mnoho nezměnilo.

17.1.2003
RNDr. Jana Plamínková, ak. arch. Aleš Brotánek

Názory a první zkušenosti investora a uživatele na jejich nový dům, který obsahuje řadu prvků moderní ekologické a nízkoenergetické výstavby, jsou konfrontovány s pohledem architekta - autora projektu.

15.1.2003
Miroslav Votápek, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Loňský osmý ročník konference EEBW: Energie efektivně 2002 symbolicky ukončil první dekádu historie EPC v České republice. V roce 1992 se na prvním ročníku EEBW prezentovali odborníci z USA a přednesli své zkušenosti, názory a představy o využití metody splácení projektů energetických projektů z dosažených úspor. Tímto byl položen základ k používání metody EPC v ČR.

10.1.2003
J. Kleczek, Astronomický ústav AV ČR Ondřejov

Slunce uvolňuje energii ve svém nitru - stejně jako ostatní hvězdy. Za teplot mnoha milionů stupňů jaderná síla uvolňuje klidovou energii hmoty tak, že přeměňuje vodík v helium. Každou sekundu se v nitru Slunce přemění 560 milionů tun vodíku v hélium a při této přeměně se 4 miliony tun změní v energii.

10.1.2003
Petr Kramoliš

V současné době existuje v České republice více než 30 000 malých objektů s plochou střechou, které je nutno rekonstruovat a zvláště snížit spotřebu tepla. Jedná se o mateřské školy, prodejny, jesle, školní budovy, služby apod. V rámci nutných oprav po 25-40-ti letém provozování se nabízí možnosti zvětšení obestavěného prostoru a využitím obnovitelných zdrojů energie snížit provozní náklady.

18.12.2002
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Časopis Alternativní energie je v přímém kontaktu s celou řadou spolupracovníků. Pro ně a pro své čtenáře vydává ediční plán na příští rok.

13.12.2002
Ing. Igor Šmída

Mnohdy opomíjenou výhodou při použití tepelného čerpadla pro vytápění a ohřev TUV je úspora nákladů na "ostatní" spotřebu elektrické energie v budově. Se snižováním spotřeby energie pro vytápění vzrůstá vliv této úspory na celkové náklady na energie.

10.12.2002
VIADRUS a.s., Robert Juřeník

Největšímu zájmu našich zákazníků se i v letošním roce opět těšil kotel U22 "Hercules". Jen za 10 měsíců tohoto roku jsme jich vyrobili 38 000 kusů. Odborná porota veletrhu Aqua-therm udělila nové verzi tohoto kotle "Hercules ECO" prestižní ocenění "Čestné uznání za nejlepší exponát".

6.12.2002
Ing. Igor Šmída

Na téma TEPELNÉ ČERPADLO již bylo napsána celá řada odborných článků. Jen málo z nich ale podrobně rozebírá vzájemný vztah zdroje (tepelného čerpadlo) a otopné soustavy. Dnešní článek k těmto výjimkám rozhodně patří. Druhou část článku budeme publikovat na TZB-info za týden.

4.12.2002
Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc. a Ing. Stanislav Vaněk, Výzkumné energetické centrum VŠB-TU Ostrava

Požadavky na kachlová kamna, používaná jako hlavní zdroj tepla, jsou zajisté odlišné od kamen dekorativních, postavených v trvale obývaném domě s ústředním topením, kde kamna slouží spíše jako chutná přísada ke skleničce skotské. Výsledky měření účinnosti kachlových kamen jsou velmi překvapujícím a zajímavým námětem k diskuzi.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama