Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 16.9.2003 do 29.11.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.11.2003
RNDr. Jana Plamínková

V pátek dopoledne, předposlední den Aqua-thermu, se uskutečnil seminář nazvaný Komunální projekty pro Solární ligu ČR - šance k akceleraci, pořádaný Ligou ekologických alternativ.

18.11.2003

Další částí domu s významným vlivem na jeho energetickou úspornost je střecha. Je pro energeticky úsporný dům vhodnější plochá, nebo šikmá střecha a jaké jsou požadavky na dobře provedenou střechu?

14.11.2003
Lenka Ševčíková, Sylva Klímová, Danuše Čuprová, VUT BRNO, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Aktivní využívání energie Slunce pomocí termických solárních kolektorů nebo fotovoltaických panelů je technika široce popsaná a průmyslově nabízená. Její pasivní využívání a ochrana proti nežádoucím tepelným ziskům v letním období je naopak pro řadu architeků a projektantů budov "země neznámá".

12.11.2003
Ing. Miloš LAIN, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jak uvedl profesor Santamouris při své přednášce na Semináři NAS Enerbuild v Praze, je v Řecku měrná spotřeba domů na vytápění vyšší nežli ve Švédsku a naopak Ve Švédsku je vyšší měrná spotřeba budov pro chlazení. Tento zdánlivý paradox je důsledkem dlouhodobého architektonického přizpůsobování budov místním klimatickým podmínkám.

11.11.2003

V dalším pokračování seriálu jsou pro možnost vzájemného porovnání uvedeny přednosti dnes již tradičních stěnových konstrukcí od výrobců HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.; Lias Vintířov, Lehký stavební materiál k.s.; VELOX - WERK s.r.o. a Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

7.11.2003
Energy Consulting, o.s.

Poslední volná místa jsou ještě na zajímavé konferenci o úsporách energie, využívání obnovitelných zdrojů a nízkonergetické výstavbě, která se koná ve dnech 10. a 11. listopadu 2003 v Praze.

4.11.2003

Při příležitosti 10. ročníku mezinárodního veletrhu AQUA-THERM Praha 2003 se v rámci doprovodného programu bude konat odborný seminář Evropský pohled na úspory energie a vnitřní prostředí budov. Pořadatelem je Evropská asociace společností pro techniku prostředí REHVA.

4.11.2003
akad. arch. Aleš Brotánek

Obsahem dalšího dílu seriálu jsou otázky kolem volby materiálu stěnových konstrukcí energeticky úsporného domu z pohledu architekta.

19.10.2003
RNDr. Jana Plamínková

Veřejné projednání návrhu SEK z hlediska vlivu na životní prostředí se konalo v Městské knihovně v Praze dne 16. 10. 2003 před zcela naplněným sálem. Posuzování koncepcí z hlediska vlivu na životní prostředí řeší zákon 244/1992 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. MPO jako předkladatel musí zveřejnit "vhodným způsobem" návrh koncepce a zajistit posouzení vlivů této koncepce na životní prostředí.

14.10.2003
doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V tomto dílu seriálu se soustředíme na koncepci řešení z hlediska stavebně-energetického, což je jistě jedním z nejdůležitějších, nicméně nikoliv jediným prvkem celkového řešení budovy, kterou chceme nazvat nízkoenergetickou.

12.10.2003
Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze, Vladimír Jirka, Jozef Korečko, Marek Řehoř

Demonstrační a výukové středisko pro propagaci obnovitelných zdrojů energie ve stavebnictví bude navrženo jako nízkoenergetický objekt s integrovanými prvky využívání sluneční energie s co nejvyšším stupněm autonomie (voda, energie, odpady). Parcela pro výstavbu vzdělávacího centra se nachází v jižních Čechách, v atraktivní a přírodně významné příhraniční oblasti Novohradska, v údolí říčky Stropnice.

8.10.2003
Ing. Libor Hrabačka

Možnost transformace primárního paliva - zemního plynu - na elektrickou energii i teplo je známá v oblasti výzkumu již řadu let. Firma Vaillant se od roku 1997 věnuje možnosti komerčního využití této lákavé technické novinky.

7.10.2003
doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Od publikování obecné definice trvale udržitelného rozvoje uplynulo již více než 15 let. V souladu s ní bychom mohli obsah pojmu udržitelná výstavba budov s jistým zjednodušením popsat takto: Efektivní navrhování a výstavba budov funkčně a velikostně přiměřených s kvalitním vnitřním prostředím při malé zátěži prostředí vnějšího po celou dobu jejich existence.

1.10.2003
Gerhard Stryi-Hipp, jednatel německého Spolkového svazu solárního průmyslu, překlad - Dalibor Stráský, Sdružení CALLA

Získávání tepla z energie Slunce je možné téměř v každé domácnosti v Evropě. V posledních letech se v Evropě vyvinul výkonný solární průmysl. Atraktivní podpůrné programy, informační kampaně a cílené vzdělávání řemeslníků na úrovni EU i jednotlivých členských zemí mohou přispět k širokému zavedení solární tepelné techniky na trh.

30.9.2003
akad. arch. Josef Horný

Nový seriál článků zpracovávaných originálně pro TZB-info nepředkládá "pravdy vyvolených" ale "jen" náměty pro diskuzi o stavbě energeticky úsporného domu pro odborníky a zkušené i nezkušené laiky. V úvodním dílu najdete úvahu o velkých nových rodinných domech, garážích, dlážděných terasách, soukromých bazénech a trávnících na velkých oplocených pozemcích na okrajích našich vesnic a měst a formulaci koncepčních hledisek trvale udržitelného stavění.

26.9.2003
ROCKWOOL, a.s.

Nedávno se rodina tepelných, protipožárních a zvukově izolačních materiálů tohoto výrobce rozrostla o další výrobek, který ve svém názvu geneticky nese vlastnosti svých "rodičů": Rocknroll. Rock - kámen, jako hlavní surovinu taveniny, ze které rozvlákňováním vznikají všechny výrobky světového koncernu, obsahuje i tento název. A Roll ? to je skutečně něco nového. A skutečně to znamená roli, do role svinutý pás kamenné vlny. Až dosud převážná většina izolačních materiálů měla formu desek - pletivem nebo hliníkovou folií vyztužené pásy byly doménou pouze izolací pro technologické celky.

23.9.2003

Konference je určená odborné i laické veřejnosti a tentokrát se orientuje na sluneční ohřev v bytových domech. Kromě toho se účastníci dozví o aktuálním vývoji ve využívání sluneční energie v Evropě a v České republice, jaké existují podpory a co nového v tomto směru lze očekávat. Zájemci zde naleznou informace, jak je možné ve žhavém létě pomocí Slunce chladit a také doporučení na optimální využití nejpoužívanějších typů kolektorů podle praktických zkoušek vídeňské zkušebny.

17.9.2003
DI Michael Neuhäuser, arsenal research, překlad: Milada Podpěrová, Sdružení CALLA

Chlazení za pomoci Slunce, přestože to může znít také jako paradox, by mělo v budoucnosti pomoci ulehčit energetickým špičkám. Vídeňské výzkumné centrum arsenal research pracuje na rozvoji a prosazování solárních chladicích klimatizačních systémů.

16.9.2003
Ing. Marek Bláha

Využití tepelných čerpadel pro vytápění rodinných domů se již i u nás stalo běžnou záležitostí. Vždyť jen v loňském roce bylo těchto úsporných zařízení v České republice instalováno více než 1 200. Samo použití tepelného čerpadla nemusí vždy znamenat, že je v objektu energie využívána efektivně. Bohužel efektivitu provozu tepelného čerpadla nelze bez instalace drahých měřičů spolehlivě změřit tak jako například spotřebu pohonných hmot při provozu osobního vozu, kde si každý sám dokáže jednoduše spočítat, kolik jeho auto "žere".


zpět na aktuální články
 
 
Reklama