Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 4.11.2003 do 12.2.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.2.2004
Ing. Miroslav Vinkler

Pod tímto názvem se konalo 9. - 10.2.2004 již čtvrté setkání zájemců o využívání biomasy, a to nejen ze Slovenska. Setkání pravidelně organizuje Energetické centrum Bratislava, letos proběhlo v hotelu DANUBE v Bratislavě a konalo se ve spolupráci s bratislavskou kanceláří Rozvojového programu OSN zastoupeného p. Rastislavem Vrbenským a ústředními orgány vlády SR.

10.2.2004
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Autor na příkladu běžného rodinného domu shrnuje a zobecňuje nejdůležitější zásady návrhu a získané zkušenosti z realizovaných solárních soustav. Přidává i taková doporučení jako např. jak vybírat dodavatele nebo jak dlouhá by měla být záruční doba pro celou solární soustavu.

23.1.2004
Lubomír Klobušník, sdružení HARMONIE

Koncem roku 2003 byla vydána odborná publikace "PELETY - PALIVO BUDOUCNOSTI", která se může stát praktickou a užitečnou pomůckou zejména projektantům ústředního vytápění, tvůrcům energetických koncepcí, energetickým auditorům, energetickým poradcům, stavebním projektantům, orgánům státní správy a samosprávy, ekologickým a nevládním organizacím i odborně angažované veřejnosti.

20.1.2004
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Podíl spotřeby energie na přípravu teplé vody u klasických domů činil kolem 15 % spotřeby tepla pro vytápění. S razatním snížením potřeby tepla pro vytápění u energeticky úsporných domů se tento podíl dostává až na 50 %. Úspory energie pro přípravu teplé vody tím dostávají zcela jinou prioritu a nelze jich dosáhnout jenom použitím solárních kolektorů.

18.1.2004
redakce

Mgr. Jiří Rojek (nar. 1935), generální ředitel a předseda představenstva společnosti ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. v exkluzivním rozhovoru pro TZB-info představuje jednak osvědčený drtič DH 10 pro odpadní dřevo po těžbě a prořezávkách do průměru 8 cm a současně i žhavou novinku - dělič štípač kulatiny až do průměru 20 cm.

23.12.2003
Ing. Petr Morávek, CSc.

Praktické zkušenosti s nově postavenými energeticky úspornými domy v Německu, které mají dokonale utěsněná okna a celou stavební konstrukci, ukazují na potíže při zaregulování běžných teplovodních soustav s otopnými tělesy s nízkými výkony. To má pak za následek nedotápění některých místností nebo jejich částí a výskyt plísní. Navíc si ještě uživatelé sami vyřazují z provozu instalované systémy řízeného podtlakového větrání ucpáváním okenních a podokenních štěrbin, aby odstranili pocit průvanu.

13.12.2003
RNDr. Jana Plamínková

Rozhovor s RNDr. Liborem Ambrozkem (nar. 1966), ministrem životního prostředí ČR. Tématy v rozhovoru jsou ekologická daňová reforma, podpora obnovitelných zdrojů energie, posílení krajinotvorných programů a další.

9.12.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Přestože se pro vytápění energeticky úsporných a nízkoenergetických budov velmi často používá teplovzdušné vytápění pro jeho výhodné spojení s větráním, nelze ani u těchto budov zavrhovat správně navržené vytápění teplovodní.

29.11.2003
RNDr. Jana Plamínková

V pátek dopoledne, předposlední den Aqua-thermu, se uskutečnil seminář nazvaný Komunální projekty pro Solární ligu ČR - šance k akceleraci, pořádaný Ligou ekologických alternativ.

18.11.2003

Další částí domu s významným vlivem na jeho energetickou úspornost je střecha. Je pro energeticky úsporný dům vhodnější plochá, nebo šikmá střecha a jaké jsou požadavky na dobře provedenou střechu?

14.11.2003
Lenka Ševčíková, Sylva Klímová, Danuše Čuprová, VUT BRNO, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Aktivní využívání energie Slunce pomocí termických solárních kolektorů nebo fotovoltaických panelů je technika široce popsaná a průmyslově nabízená. Její pasivní využívání a ochrana proti nežádoucím tepelným ziskům v letním období je naopak pro řadu architeků a projektantů budov "země neznámá".

12.11.2003
Ing. Miloš LAIN, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jak uvedl profesor Santamouris při své přednášce na Semináři NAS Enerbuild v Praze, je v Řecku měrná spotřeba domů na vytápění vyšší nežli ve Švédsku a naopak Ve Švédsku je vyšší měrná spotřeba budov pro chlazení. Tento zdánlivý paradox je důsledkem dlouhodobého architektonického přizpůsobování budov místním klimatickým podmínkám.

11.11.2003

V dalším pokračování seriálu jsou pro možnost vzájemného porovnání uvedeny přednosti dnes již tradičních stěnových konstrukcí od výrobců HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.; Lias Vintířov, Lehký stavební materiál k.s.; VELOX - WERK s.r.o. a Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

7.11.2003
Energy Consulting, o.s.

Poslední volná místa jsou ještě na zajímavé konferenci o úsporách energie, využívání obnovitelných zdrojů a nízkonergetické výstavbě, která se koná ve dnech 10. a 11. listopadu 2003 v Praze.

4.11.2003

Při příležitosti 10. ročníku mezinárodního veletrhu AQUA-THERM Praha 2003 se v rámci doprovodného programu bude konat odborný seminář Evropský pohled na úspory energie a vnitřní prostředí budov. Pořadatelem je Evropská asociace společností pro techniku prostředí REHVA.

4.11.2003
akad. arch. Aleš Brotánek

Obsahem dalšího dílu seriálu jsou otázky kolem volby materiálu stěnových konstrukcí energeticky úsporného domu z pohledu architekta.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama