Tento díl je zaměřen na teorii s uvedením základních výpočtových vztahů a příkladu návrhu regulačního ventilu.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Stručné shrnutí informací z konference v Liberci, kterou pořádal Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení České republiky, Asociace montážních firem technických zařízení, Krajská hospodářská komora a Česká energetická agentura pod patronátem prezidenta Hospodářské komory ČR, hejtmana Libereckého kraje, primátora města Liberec, poslance Josefa Hojdara a ve spolupráci s Asociací energetických auditorů dne 23.9.2004.
Oldřich Vojíř je místopředsedou Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a aktivně se zabývá současnou energetickou legislativou. Jeho názory na aktuálně projednávané a připravované zákony jsou proto jistě zajímavé pro všechny, kterých se energetická legislativa dotýká.
V časopisu Alternativní Energie č. 3/04 byl uveřejněn článek RNDr. Svatopluka Šedy s názvem Rizika spojená s prováděním vrtů pro tepelná čerpadla. Tento článek byl v rámci vzájemných dohod publikován i na TZB-info a vyvolal živou a ostře protichůdnou diskusi. Dnešní článek je reakcí autora na tuto problematiku.
V říjnu 2001 vyšla vyhláška č. 372/2001 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj, kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. Dne 19. prosince 2002 vydalo MMR k této vyhlášce metodický pokyn čj. 28203/2002, který podrobněji rozpracovává a komentuje jednotlivé paragrafy a odstavce výše uvedené vyhlášky.
Informace k tiskové konferenci, které se zúčastnili zemský rada Rudi Anschober, předseda Energy Centre České Budějovice, Ing. Ladislav Fňouka, zástupce RNDr. Jana Zahradníka, hejtmana Jihočeského kraje a Mag. Walter Wöss, jednatel Energy Centre České Budějovice dne 9. září 2004 v 12.00 hod. v Hotelu Malý pivovar, České Budějovice na téma: Energy Centre České Budějovice - úspěšná spolupráce Horního Rakouska a Jihočeského kraje v oblasti úspor energií a obnovitelných zdrojů energie.
Článek podrobně rozebírá ty odstavce platné vyhlášky, které odporují fyzikálním zákonům a mnohdy i zdravému rozumu. Tím je samozřejmě vyhláška v rozporu i se současnou legislativou platnou a vynutitelnou v zemích EU. Tu se naše republika zavázala zavést do naší legislativy ještě před vstupem ČR do EU.
Dodávky vody do chaty s roční kapacitou 6000 lidí tvoří výlučně sněhová a dešťová voda, přečištěná odpadní voda je připravena pro splachování WC, teplárna napájená rostlinným olejem využívá motorový generátor, jehož odpadní teplo se znovu používá k výrobě teplé vody a vyhřívání budovy. Dvacet procent elektrické energie zajišťují solární moduly.
Šumavské městečko Hartmanice bude letos již osmou topnou sezónu zásobováno teplem pro vytápění a ohřev teplé vody z centrální kotelny na biomasu. V dnešním článku přinášíme základní technické a ekonomické údaje. Příští pondělí pak bude publikován aktuální rozhovor se starostou, pod jehož vedením se investiční akce zrealizovala a úspěšně provozuje.
Pro pěstování energetických bylin v r. 2004 hrozilo, že nebudou na jejich pěstování žádné podpory. Vzhledem k zásadnímu významu pro zajištění energie z biomasy jsme považovali za nezbytné usilovat o jakoukoliv podporu alespoň z domácích zdrojů, když to není nyní možné z EU. Po mnoha administrativních krocích a bezpočtu jednáních se přece jen podařilo zajistit podporu ve výši 2.000 Kč/ha, nad rámec plošných dotací. Bohužel ji Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vyhlásil až 24.6.2004.
Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.