Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 6.2.2003 do 27.3.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.3.2003
Ing. Vladimír Civín

Palivové články představují nový, velice perspektivní energetický zdroj, který ještě v tomto století přinese významné změny do světové energetiky a do řady oblastí našeho života. Článek přináší souhrn základních údajů a informací, sloužících k pochopení významu palivových článků a jejich možností pozitivně ovlivnit energetickou a ekologickou situaci na této planetě.

19.3.2003
FENIX Trading s.r.o., Pavel Halama

Největší předností elektrického vytápění je dokonalá možnost regulace a tedy nejmenší měrná spotřeba energie. Zatímco průměrná roční spotřeba energie na vytápění dosahuje v ČR asi 0,8 GJ/m², u elektrického vytápění je tato hodnota 0,3 až 0,4 GJ/m². Výhodné jsou i pořizovací ceny elektrických topných systémů, které jsou o desítky procent nižší než u jiných systémů.

14.3.2003
Ing. Michal Kabrhel, ČVUT FSV TZB

Systém vytápění má i při použití obnovitelných zdrojů energie vytvořit v interiéru optimální tepelné a případně i vlhkostní parametry. Při navrhování netradičních zdrojů energie je vhodné sledovat, zda energetický přínos daného řešení odpovídá možnému snížení komfortu užívání a zda jsou v projektu uvažovány i určité nepřesnosti, ke kterým v reálném provozu dojde.

6.3.2003
, RNDr. Zdeněk Foukal

Princip TRASCO v sobě spojuje současně programovou regulaci a velmi přesné poměrové měření spotřeby tepla. Sleduje se doba otevření jednotlivých ventilů otopných těles, které pracují systémem otevřeno/zavřeno. Průběžně lze sledovat poměrovou spotřebu tepla na displeji bytové řídicí jednotky v každém bytě a na patě domu.

4.3.2003
Ing. Anna Korbelová, Lubomír Kufa

Kotelna na biomasu v obci Rybniště na Šluknovsku má výkon 1,5 MW a zásobuje teplem 28 rodinných a 4 obecní objekty. Celkové náklady ve výši 23 mil. Kč byly z 80% hrazeny dotací ze Státního fondu životního prostředí.

28.2.2003

Výstavu Obnovitelné zdroje energie bude doprovázet stejně jako v loňském roce konference Ministerstva životního prostředí na téma: Obnovitelné zdroje energie v obcích. Nabízí se zde jedinečná příležitost kontaktu s odborníky i představiteli obcí, kteří již úspěšně řešili problematiku zásobování teplem a efektivního hospodaření s energií svých obcí.

26.2.2003
Miroslav Šafařík

V podobě, ve které byly parametry podpory tepelných čerpadel nastaveny doposud, mohlo docházet a docházelo k neefektivním instalacím poškozujícím jak uživatele (klienta), tak i myšlenku účinné podpory úsporné technologie využívání energie a snižování zátěže životního prostředí. Podporu TČ nelze stavět na předpokladu, že lokálně napomohou ke zlepšení ovzduší (výměnou za kotel na uhlí). Přesně na takové argumentaci byla založena podpora přímotopů a stále bohužel i podpora plošné plynofikace.

25.2.2003
Jan Tywoniak

Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.

18.2.2003
Renewable Energy Journal, přeložil Dalibor Skácel

Växjö, malé město v jižním Švédsku vybudovalo pravděpodobně jednu z největších kogeneračních jednotek na biomasu na světě. Využívá cirkulační fluidní technologii má jmenovitý výkon 38 MWe elektrických a 66 MW tepelných. Od roku 1997 šetří městu 50 000 m3 ropy ročně.

14.2.2003
Josip Kleczek, Astronomický ústav AV ČR Ondřejov

Energie a vodíkové hospodářství patří dnes k nejčastějším slovům ve sdělovacích prostředcích. Proto by mohlo být užitečné říci něco o nejjednodušším a nejstarším prvku vůbec - o vodíku. Je to původní stavební materiál z něhož byl vybudován dnešní Vesmír.

12.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V pokračování studie využití topných biopelet pro obec Struhařov jsou vyčísleny předpokládané investiční náklady. Je zajímavé je srovnat s podobnými připravovanými projekty.

11.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V programech "obnovy vesnice" se stále více objevují požadavky na modernizaci způsobů vytápění obytných, provozních i správních budov. Vedou k tomu snahy o zlepšení životního prostředí náhradou ekologicky málo vhodného hnědého uhlí, využití místních zdrojů biopaliv a zvýšení zaměstnanosti na venkově.

10.2.2003
redakce

Slavnostní křest zcela čerstvé publikace Ladislava Tintěry "Tepelná čerpadla" se uskutečnil ve čtvrtek při tiskové konferenci pořádané u příležitosti zahájení pražské veletržní sezóny nadací ABF v Obecním domě v Praze.

7.2.2003
BRILON a.s., Zdeněk Fučík

Dlouholeté zkušenosti dovozce kondenzačních kotlů GEMINOX do Švýcarska umožnily konkrétně definovat to, co jsme již dlouho empiricky sledovali: jak ohromující potenciál pro úspory provozních nákladů má v ruce projektant vytápění moderní novostavby RD a jak je důležitá správná volba výkonového rozsahu kotle.

6.2.2003
, RNDr. Zdeněk Foukal

Individuální regulace teploty jednotlivých místností v budově (systém IRC) je přes svoje nesporné přednosti projektanty-topenáři využívána stále ještě velmi sporadicky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama