Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 18.3.2003 do 6.6.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.6.2003
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Je možné navrhnout společný akumulátor tepla pro nestabilní i stabilní zdroje energie pro vytápění a přípravu TUV? Samozřejmě, že ano. Existují a běžně se prodávají. Nelze je však používat jednotně pro všechny praktické aplikace. Vždy se nalezne nějaká omezující podmínka. V následujícím řešení, které se snaží být ještě více univerzálnější, popíšeme základní sestavu a zhodnotíme klady a zápory. Můžete si na něm, vážení čtenáři, simulovat i vaše konkrétní zájmy a najít optimální řešení právě pro vás.

5.6.2003
Ing. Dagmar Kopačková

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek dne 2.6.2003 slavnostně ocenil v sídle MŽP ČR výherce soutěže "Slunce před tabulí". První místo obsadila skupina studentů ze SPŠ E. Beneše z Břeclavi jen těsně následovaná studenty SOŠ Strážnice. Jako třetí se umístili studenti SOŠ, SOU a U Brno. Ocenění obdrželi finanční odměnu a všechny školy sadu podkladů pro vedení přednášek o obnovitelných zdrojích energie.

3.6.2003
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Pod tímto názvem otiskl týdeník PROFIT před rokem článek, ve kterém autor Vít Smrčka publikoval výsledky měření Ústavu energetiky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Článek vzbudil ostré reakce příznivců spalování biomasy a byl samozřejmě i vítaným argumentem pro zájmové skupiny, které využití biomasy zatracují. Autor dnešního článku se k problematice vyjadřuje s časovým odstupem.

28.5.2003
Doc. Ing. Karel TRNOBRANSKÝ, CSc.

Článek přehlednou formou seznamuje čtenáře s výpočtem dostupnosti dřevní hmoty pro zdroj tepla a formou příkladu dává doporučení pro určení limitní vzdálenosti dovozu biomasy.

27.5.2003
Jiří Zeman, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

V posledních letech se v oblasti komunální energetiky objevuje závažný problém: některá města, ve snaze prosadit svoji energetickou koncepci, přijímají vlastní městskou vyhlášku či nařízení, které rozděluje trh s energií ve městě mezi jednotlivé dodavatele a eliminuje možnost konkurence. Spotřebitelé pak nemají možnost vybrat si formu a dodavatele energie podle svého uvážení, ale musí využít pouze to, co povoluje městské nařízení.

22.5.2003
Ing. Vladimír Sochor

Nejdůležitějším rysem projektu řešeného metodou EPC je skutečnost, že za dosahovanou úroveň úspor energie dodavatelská firma energetických služeb nese smluvní zodpovědnost. Financování třetí stranou při řešení projektu metodou EPC může být součástí řešení, ale zároveň nemusí. Je to jen jedna z jeho součástí.

21.5.2003
Bronislav Bechník

Porovnání způsobů akumulace tepelné energie z hlediska rozměrů zásobníku, ceny akumulační látky a ztráty energie v průběhu akumulace. Srovnávány jsou čtyři principy akumulace tepla popsané v předchozím článku. Z hlediska ceny pracovní látky mohou být zajímavé některé hygroskopické materiály. Z hlediska objemu a ceny akumulátoru se jeví perspektivní chemická absorpce vlhkosti. Výzkum v této oblasti je však teprve v počátcích.

20.5.2003
Václav Sladký, Výzkumný ústav zemědělské techniky a CZ BIOM

Rychlejšímu rozvoji využívání biopaliv brání řada příčin ekonomického, technického, finančního a legislativního charakteru a také absence hlubší informovanosti na všech stupních řízení státu včetně obcí. Ekonomické příčiny, respektive náklady přitom tvoří jednu z hlavních bariér.

14.5.2003
Bronislav Bechník

V České republice se zhruba 1/3 energie spotřebovává ve formě nízkopotenciálního tepla k pokrytí tepelných ztrát budov (vytápění a větrání) a na ohřev teplé užitkové vody (TUV), srovnatelná situace je i v jiných státech s obdobným klimatem jak v Evropské unii tak v USA. Vedle přednostního snižování tepelné propustnosti stavebních konstrukcí je akumulace tepla jednou z cest snižování energetické náročnosti budov.

29.4.2003
Ing. Antonín Žeravík

Případný zájemce o vlastní stavbu se obvykle dozví jen obecný fyzikální princip. Tepelné čerpadlo ale není žádný zázrak a ani jeho vlastní stavba není nemožná a nemusí být drahá. Že je toto tvrzení oprávněné, je hlavním tématem tohoto příspěvku a lze jej velice jednoduše dokázat.

17.4.2003
Miloš Pokorný

Představený stavební systém je novinkou na českém trhu. V zahraničí, především pak ve Francii, je ale technologií zcela běžnou a osvědčenou. Jeho základní předností je nižší cena oproti současným stavbám s vnějším zateplením.

11.4.2003
Madry spol. s r.o., Dipl. Ing. Ferdinand Madry CSc.

Všichni majitelé rodinného domku ví, jak dokáže slunce vyhřát jeho půdu. Proč tento zdroj energie levně nevyužít? Máte-li k dispozici teplý vzduch ať už z půdy rodinného domku, zimní zahrady, skleníku, stodoly, kůlny, kotelny, sušicí pece, pekárny, kovárny, lakovny atd., můžete jej velmi efektivně využít k ohřevu vody a teplou vodu následně využít.

8.4.2003
Mgr. Ivana Hlinková, Energy Centre České Budějovice

"Využívání obnovitelných zdrojů energie podporuje pozitivní regionální rozvoj, zvyšuje tvorbu hodnot ve venkovských oblastech, snižuje zatížení životního prostředí, zajišťuje pracovní místa v zemědělství a lesnictví a zlepšuje sociální a hospodářskou soudržnost v naší zemi", uvádí hornorakouská vláda jako argumenty pro podporu obnovitelných zdrojů energií.

1.4.2003
ATMOS, JAROSLAV CANKAŘ a SYN, Ing. Petr Cankař

Jaké jsou rozdíly v životnosti ocelového a litinového kotle na dřevo? Rozdělení kotlů na spalování dřeva i fosilních paliv do kategorií platných v EU, podmínky zapojení kotlů do topné soustavy a další otázky kolem této problematiky se stále více dostávají do centra pozornosti odborníků i konečných zákazníků.

26.3.2003
Ing. Vladimír Civín

Palivové články představují nový, velice perspektivní energetický zdroj, který ještě v tomto století přinese významné změny do světové energetiky a do řady oblastí našeho života. Článek přináší souhrn základních údajů a informací, sloužících k pochopení významu palivových článků a jejich možností pozitivně ovlivnit energetickou a ekologickou situaci na této planetě.

19.3.2003
FENIX Trading s.r.o., Pavel Halama

Největší předností elektrického vytápění je dokonalá možnost regulace a tedy nejmenší měrná spotřeba energie. Zatímco průměrná roční spotřeba energie na vytápění dosahuje v ČR asi 0,8 GJ/m², u elektrického vytápění je tato hodnota 0,3 až 0,4 GJ/m². Výhodné jsou i pořizovací ceny elektrických topných systémů, které jsou o desítky procent nižší než u jiných systémů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama