Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 7.3.2011 do 1.4.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.3.2011
STP - Společnost pro techniku prostředí

Československá společnost pro sluneční energii, Společnost pro techniku prostředí a Třeboňské inovační centrum pořádá letos již třetí ročník kurzu Solární tepelné soustavy 2011. Tentokrát se uskuteční ve dvou turnusech - v květnu v Čechách a v září na Moravě.

28.3.2011
ENBRA, a.s.

Německá společnost ROTEX uvedla v roce 2010 novinku - kompaktní tepelné čerpadlo, které nemá na trhu obdoby. Nejen že se jedná o TČ s plynulou regulací výkonu využívající špičkovou japonskou invertorovou technologií od společnosti Daikin, ale jedná se současně o kompletní otopný systém, který umožňuje kombinovat různé zdroje tepla.

26.3.2011
Vlastimil Růžička, redakce

Hnutí DUHA představilo studii, podle které by zateplení českých domovů ušetřilo domácnostem, obcím a podnikům miliardy korun ročně. Vznikl také komplexní program energetické nezávislosti, který by prakticky umožnil pokračování programu Zelená úsporám. Nastíněná vize zní: dobré ekologické zákony, šetrné technologie a zelená odvětví. Požádali jsme o rozhovor Martina Sedláka, který vysvětlil záměr ekologického sdružení a naznačil další kroky v jednání s příslušnými úřady.

25.3.2011
Ing. Jan Blažíček

ISH je největší světovou přehlídkou výrobků v oborech vytápění, větrání, zdravotechniky a obnovitelných zdrojů. Na pětidenní akci pořádané ve všech prostorách frankfurtského veletržního areálu (250.000 m2 výstavní plochy) se podle informací organizátorů představilo téměř 2.500 vystavovatelů. Hlavním mottem tohoto ročníku byly voda a energie - dva zdroje potřebné pro život.

24.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Seminář B.I.D Services proběhl 10. 3. 2011 v Brně a byl určen pro zástupce obcí, respektive jejich samosprávy. V rámci semináře se prezentovalo několik firem s nabídkami svých technických zařízení.

21.3.2011
Univ. Prof. Arch. DI Dr. Martin Treberspurg, DI Roman Smutny, Division of Sustainable Construction, Institute of Structural Engineering

V Rakousku bylo dosud vybudováno přes 5000 budov ve standardu pasivního domu. V budoucnu se má ve standardu pasivního domu realizovat značná část novostaveb. Cílem studií (2), (3) bylo poučení z prvních obytných komplexů pasivních domů. Dosahují existující pasivní domy ambiciózní cíle projektů, jak spokojení jsou obyvatelé, jaké stavební vícenáklady lze očekávat a jak vysoká je skutečná úspora energie ve srovnání s konvenčními obytnými komplexy?

16.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Padly dva z nejsilnějších argumentů jaderné energetiky, a sice že jaderné elektrárny jsou tak bezpečné, že je možno je stavět i v seizmických oblastech, a že v tak technologicky vyspělé zemi, jakou je Japonsko, je konstrukce a provoz jaderných elektráren na takové úrovni, že k vážné havárii nemůže dojít.

15.3.2011
NWT a.s., Jakub Mráček, ředitel divize Energo

V minulém článku, který psal kolega a generální ředitel NWT a.s. David Vítek, jsme se snažili popsat, jak se na stavbě velké fotovoltaické elektrárny projeví kvalitní (či naopak nekvalitní) know-how. Mezitím se situace v České republice i na Slovensku zcela vyjasnila. V tuto chvíli je jisté, že v nejbližších letech nebude možnost stavět elektrárny na volných plochách.

14.3.2011
Michael Klinski a Tor Helge Dokka, SINTEF Byggforsk Oslo

Stejně jako v jiných zemích, i v Norsku se energetické sanace provádějí většinou jen na průměrné úrovni. To na desetiletí blokuje vysoce efektivní úsporná energetická opatření v bytovém fondu, protože další, již energeticky lepší sanace těchto budov bude rentabilní zase až za dlouhou dobu. Myhrerenga je první modernizací norských bytových domů podle koncepce pasivního domu.

14.3.2011
Ing. Ondřej ŠIKULA, Ph.D., Ing. Jiří Šíma

Článek navazuje na předchozí publikace autorů zabývající se možností využití odpadního vzduchu z klimatizovaných budov. Tento vzduch je ještě před vypuštěním do exteriéru využit pro odvod kondenzačního tepla zdroje chladu pracujícího na principu parního kompresorového chlazení. Tento vzduch je navíc dále ochlazován v adiabatické pračce vzduchu, což snižuje jeho teplotu. To umožní snížit kondenzační teplotu zdroje chladu, čímž se zvyšuje chladící faktor.

14.3.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Česká republika se v rámci jednání o vstupu do Evropské unie zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 8 % do roku 2010. V pravidelných ročních Zprávách o plnění indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bylo až do konce roku 2009 uváděno, že splnění cíle není reálné. Cíl byl podle předpokladu v roce 2010 splněn, dokonce byl překonán o 0,3 %.

12.3.2011

Konference Solární energie v ČR se koná již 16. – 17. března 2011 v Praze. Kdy bude ukončen současný stop stav vydávání smluv o připojení do přenosové soustavy pro tyto projekty? Co přinese plánovaná změna zákona o obnovitelných zdrojích? Jakým směrem se fotovoltaika bude ubírat?

9.3.2011
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

Také je vám líto vyhodit 20 let staré spotřebiče, protože ještě fungují, a raději si je vozíte na chatu? Jen zvýšené náklady za spotřebu elektřiny 20 let staré kombinované chladničky se však mohou nasčítat až na 2400,- Kč/rok (sazba D02d).

7.3.2011
Bc. Stanislav Němec, Jiří Kalina, Regulus spol. s r.o.

Příspěvek popisuje problematiku spojení solárních tepelných soustav s kotli na spalování biomasy - typově a teplotně odlišných zdrojů tepelné energie - do funkčního celku soustavy vytápění. Detailněji se pak věnuje doporučeným zapojením těchto soustav, požadavkům na typ a objem akumulačních nádrží, dále zpřehledňuje požadavky na měření a regulaci otopných soustav s těmito zdroji tepelné energie.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama