Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 3.1.2011 do 3.2.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.1.2011
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička

Dotační programy podporující snižování energetické náročnosti a zvyšování využití obnovitelných energetických zdrojů jsou nabízeny nejen v České republice, ale přirozeně i u našich sousedů. Podívejme se, jaké možnosti finanční podpory v oblasti energetické efektivity a obnovitelných zdrojů jsou k dispozici v Německu.

31.1.2011
překlad Ing. Antonín Chyba

Je možné kombinovat téměř všechny prvky - solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na olej, dřevo, plyn, .. ale kombinace se musí řešit včas a co nejpřesněji zahrnout do projektu soustavy. Očekávaných úspor lze dosáhnout jen pomocí automatické regulace a optimalizace hydraulického zapojení celku.

31.1.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., Atrea s.r.o.

Nízkoenergetické (NED) a pasivní domy (PD) se v zemích EU postupně stávají standardem nové výstavby. Již to nejsou experimenty, ale zcela běžná masová produkce obytných sofistikovaných budov. Pořizovací náklady pasivních domů jsou přitom jen o 5 – 7 % vyšší než u běžné produkce, ale spotřeba energie na vytápění je až o 90 % nižší!

31.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Článek je komentářem k postupu hodnocení solárních tepelných soustav podle TNI 73 0302 – Energetické hodnocení solárních tepelných soustav – Zjednodušený výpočet [1]. Zjednodušený výpočtový postup energetického hodnocení solárních soustav (TNI 73 0302) původně vznikl jako reakce na nereálné hodnocení energetických přínosů solárních soustav v auditech pro Operační program Životní prostředí.

30.1.2011
Roman Adam, Asociace hydroenergetiků ČR

Hydropotenciál není vyčerpán ani zdaleka. V předválečné republice bylo v českých zemích v provozu 10.000 vodních děl, zatím co dnes to není ani 20 %. Je pravdou, že velká jejich část byla do výkonu dnešních 100 kW, ale tento hydropotenciál, nebo alespoň větší část, se nikam neztratila a existuje.

28.1.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Martin Bursík, Irena Plocková a Petr Štěpánek na včerejší tiskové konferenci reagovali na současnou situaci programu Zelená úsporám. Program považují za úspěšný. Doporučují urychleně jednat o prodeji dalších emisních kreditů. Nejsou pro krácení dotace. Videozáznam celé konference naleznete uvnitř článku.

oprava panelového domu
26.1.2011
Diana Ürge-Vorsatz, Daniele Arena, Sergio Tirado Herrero, Andrew Butcher, Center for Climate Change and Sustainable Energy Policy (3CSEP)

Článek prezentuje výsledky rozsáhlého výzkumu vlivu energetické renovace budov v Maďarsku na zaměstnanost a další jevy. Vysoce účinné renovace vytvářejí více pracovních míst, šetří více energie, snižují emise a ve větší míře snižují energetickou závislost.

trubkové solární kolektory
25.1.2011
Československá společnost pro sluneční energii

Následující požadavky podmiňující efektivní fukci solární soustavy jsou určeny pro nejčastější realizace maloplošných soustav v rodinných domech, jejichž splnění by investor měl po realizační firmě vyžadovat, případně si podle míry splnění firmu vybrat. Nesplnění uvedených požadavků sice vede k nižší ceně solární soustavy, avšak současně k omezení úspory dosažitelné soustavou či přímo k nefunkčnosti soustavy.

24.1.2011
Ing. Marcel Koško, Katedra energetickej techniky, SjF TU v Košiciach

Spalováním dendromasy dochází ke snížení emisí, zejména síry, ne vždy celkového uhlíku. Spalování v nevhodných zařízeních a nedokonalé spalování emise zvyšuje. CO a NOX můžeme eliminovat řízeným spalováním. Oxidy síry, tuhé částice, chlór, fluór a těžké kovy vznikají z nekvalitního paliva.

solární kolektory tzb-info
24.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Pro porovnání výkonnosti různých typů solárních kolektorů s různými charakteristickými křivkami účinnosti a křivkami modifikátoru úhlu dopadu byly vybrány reálné kolektory různého konstrukčního typu a v různé kvalitě jak optické tak tepelné v jaké jsou dostupné na trhu.

21.1.2011
Energy Centre České Budějovice, Mgr. Ivana Klobušníková

Energy Centre České Budějovice (ECČB) pořádá v březnu a dubnu 2011 3. základní vzdělávací kurz pro energetické poradce. Kurz je pro účastníky bezplatný, projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Účastníci kurzu budou podrobně seznámeni s tématy týkajícími se úspor energií, energetiky staveb, nízkoenergetických a pasivních domů, vytápění, větrání, ale i obnovitelných zdrojů energie a dotací.

20.1.2011
BRILON a.s.

Zveme Vás na odborný seminář uceleného řešení ekologicky šetrného vytápění. V programu jsou připraveny přednášky o tepelných čerpadlech, kondenzačních kotlech, solárních systémech, regulaci a odvodu spalin. Obsah školení je orientován zejména na projektanty, ale zváni jsou všichni obchodní partneři.

19.1.2011
Střechy Praha s.r.o.

Ve dnech 27. až 29. ledna proběhne mezinárodní veletrh střešních krytin, materiálů, doplňků, řemesla a služeb pro stavbu a renovaci střech STŘECHY PRAHA 2011. Návštěvníci velethu mohou zároveň shlédnout odbornou doprovodnou výstavu SOLAR PRAHA. Již tradičně je vedle expozic pro návštěvníky připraven bohatý třídenní doprovodný program.

17.1.2011
RNDr. Jiří Svoboda, DSc., Ústav fyziky materiálů

Autor vyvolává diskusi a navrhuje změny v pravidlech energetického auditu. Upozorňuje na kritéria pro vyhodnocování variant a na malé požadavky na variantnost řešení. Přečtěte si polemiku autora a recenzentky, která považuje metodiku za dostatečnou a problém vidí ve zpracování auditů.

solární kolektory tzb-info
17.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Ekonomika solárních soustav je často diskutovanou otázkou. Na jedné straně stojí sluneční energie jako zdroj tepla dostupný všude a zdarma, na druhé straně technická zařízení pro využití slunečních zisků, často složitá, komplikovaná a tedy i investičně náročná.

11.1.2011
REGULUS spol. s r.o.

Společnost Regulus na výstavě specializované na vytápění, úspory energií a obnovitelné zdroje představí např. nový plochý solární kolektor KPG1 a celé solární sestavy, centrální rekuperační jednotku Sentinel Kinetic B a čerpadlovou skupinu Thermovar LK 810 určenou ke zvýšení teploty topné vody vracející se do kotle.

10.1.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., ATREA

V srpnu 2007 byl dokončen a předán k užívání pilotní obytný soubor dvanácti pasivních rodinných domů a školicího střediska v Koberovech, jako první hromadně realizované experimentální výstavby v ČR na bázi úsporné dřevoskeletové konstrukce.

3.1.2011
Dalibor Šalanský, Luma Plus s.r.o. člen ILPC

Ochrana před bleskem je něco jiného, než hromosvod. Hromosvod má jen zachytit blesk, pokud možno bezpečně jej svést a prostřednictvím uzemňovací soustavy jej rozptýlit do okolí, tj. zabránit úrazu lidí a zapálení domu. Bude-li to vše, co na domku učiním, mohu se rozloučit s veškerou elektronikou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama