Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Cena dřevěných pelet se už více než 3 roky pohybuje kolem 5 000 Kč za tunu

Největší česká peletárna Mayr-Melnhof Pellets letos navýšila výrobu o 25 %. Celkem najdeme v Česku sedm větších peletáren a několik desítek menších výrobců pelet. Kdo se rozhodne pro koupi pelet do konce června, ušetří v předsezónních slevách na pelety další tisíce.

Cena dřevěných pelet se už více než tři roky pohybuje kolem 5 000 Kč za tunu, tedy méně než cena černého uhlí nebo koksu. Rodinný dům tak vytopíte za 23 000 Kč ročně. Se zemním plynem nebo elektřinou, jejichž ceny od roku 2010 rostou, přitom zaplatíte až 40 000 Kč. Firmy i soukromníci proto zvažují koupi automatického kotle na biomasu. Investice se rodinám vrátí za 5 let, firmám a institucím s většími budovami ještě mnohem dříve. Kdo se rozhodne do konce června, ušetří v předsezónních slevách na pelety další tisíce.

Rychlé rozhodnutí o změně vytápění může rodinám i firmám ušetřit tisíce korun z ročního rozpočtu – pelety různých českých výrobců je možné před topnou pořídit za nižší ceny. S rozhodnutím může pomoci pohled na vývoj cen různých druhů paliva v posledních letech. Dlouhodobý trend ukazuje, že zatímco ceny plynu a topného oleje se už blíží nejdražší elektřině, ceny dřeva, dřevěných pelet, dřevěných briket a hnědého uhlí se dlouhodobě drží nízko – od roku 2009 se nezměnily.

Domácnosti a firmy, které dosud topí plynem nebo elektřinou, přecházejí k peletám na základě jejich stabilně nízké ceny. Jiní berou pelety jako cestu ke zlepšení vzduchu, který dýchají. Dosud vytápěli hnědým uhlím, přecházejí na dřevěné pelety kvůli rostoucímu podílu škodlivin v ovzduší. „Například v Moravskoslezském kraji, kde lidé dýchají nejvíce škodlivých látek, mohou hnědé uhlí nahradit pelety z největší české peletárny Mayr-Melnhof Pellets, která sídlí v Paskově,“ popsal Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Ta dokonce letos navýšila výrobu o 25 %. Celkem najdeme v Česku sedm větších peletáren a několik desítek menších výrobců pelet.

A jaký je rozdíl mezi vytápěním dřevem a dřevěnými peletami? Především v komfortu. Když se dřevní piliny a odpad slisují do tvaru malých válečků, vytápění s nimi je stejně pohodlné jako u plynu nebo elektřiny. Jedinou podmínkou je automatický kotel na spalování biomasy se zásobníkem. „Přímo k vám domů přijede cisterna, která pelety během chvíle nafouká do vašeho zásobníku, odkud už se automaticky doplňují do kotle podle potřeby. Kotel se sám zapíná a podává pelety. Tak si zatopíte zdravě a levně dřevem, aniž byste ho museli štípat nebo chodit přikládat. Do kotelny stačí zajít jen několikrát v roce, abyste vysypali popel ze zásobníku. Popel je čisté přírodní hnojivo, kdo má zahrádku, určitě pro něj najde uplatnění,“ vysvětlil Stupavský. Automatický kotel na dřevěné pelety je u nás k dostání od 40 000 Kč.


Pelety představují komfort ve vytápění
Při příležitosti konání brněnského veletrhu TechAgro 2012 pohovořili zástupci firem, které se zabývají výrobou automatických kotlů na pelety a distribucí pelet, sdružených v Klastru Česká peleta o přednostech šetrného vytápění biomasou a o cenách ze dřevní pelety.


Graf: Vývoj nákladů na vytápění peletami během posledních let v tis. Kč a porovnání s ostatními palivy
Vývoj nákladů na vytápění peletami během posledních let v tis. Kč a porovnání s ostatními palivy
Mapa produkce pelet
Mapa produkce pelet
zdroj: www.ceska-peleta.cz

Česká peleta, z.s.p.o.
logo Česká peleta, z.s.p.o.

Národní asociace Klastr Česká peleta zastupuje na českém a slovenském trhu stovku firem. Jsou jimi výrobci a prodejci kotlů a kamen na dřevo a dřevní pelety, výrobci a distributoři pelet, briket, dřeva a štěpky. Je poskytovatelem mezinárodní certifikace ...