Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Klimatické změny
Archiv článků od 30.6.2012 do 13.10.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

komíny chrlící kouř
12.10.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Nejnovější Pátá hodnotící zpráva IPCC přináší nová zjištění Mezivládního panelu pro změnu klimatu, která posilují hypotézu, že lidské aktivity jsou hlavní příčinou změny klimatu. Nejvýznamnější je příspěvek emisí CO2 ze spalování fosilních paliv, následují emise CO2 způsobené změnou využívání půdy.

8.7.2013
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku

Obchodování s povolenkami na emise CO2, je v krizi. Nabídka dlouhodobě převyšuje poptávku, cena je pod motivační hranicí, ale členské státy zatím váhají nad řešením navrženým Evropskou komisí. Kromě rychlé intervence, odebrání části povolenek z přesyceného systému, je třeba přijmout také zásadní změny.

1.3.2013
Českomoravský cement, a. s.

Společnost Českomoravský cement, a.s. vyhlašuje k 1. 3. 2013 architektonickou soutěž Města bez smogu. Soutěž navazuje na mimořádně úspěšný první ročník, který se uskutečnil v roce 2011. Cílem soutěže Města bez smogu je obeznámit odbornou i širokou veřejnost s možností užití unikátní technologie TX Active ve stavebnictví a podpořit tvorbu studentů a mladých architektů.

17.12.2012
Ing. Jan Zeman, CSc.

Článek komentuje výsledky klimatické konference v Durbanu a celkově hodnotí negativní výsledky dosud uskutečněných klimatických konferencí. Tristní je, že i aktuálně právě skončená klimatická konference v Dauhá skončila stejným výsledkem, t.j. nepřinesla žádný pokrok ve snižování emisí skleníkových plynů.

13.11.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Průmysloví podnikatelé vyčítají vládě, že s nimi odmítá jednat o dopadech podpory obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny.

29.10.2012
Ivan Beneš

Současný svět se vymkl z lineárního vývoje a dopěl do stavu, kdy selhávají prognózy. Nikdo nedovede odhadnout vývoj v nejbližší budoucnosti. Jde o stav globální strukturální nestability. Z pohledu bezpečnosti se jeví nejkritičtější oblastí voda-energie-potraviny. Pokud chybí, je ohrožena demokracie.

energetika
24.10.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Obnovitelné zdroje snižují cenu silové elektřiny natolik, že se nevyplatí investice do konvenčních zdrojů. Aby se vyplatily, musela by cena silové elektřiny být dvojnásobná. Cena elektřiny do budoucna poroste, i když se zcela zastaví podpora OZE.

22.10.2012
Ivan Beneš, City Plan

Současný svět se vymkl z lineárního vývoje a dopěl do stavu, kdy selhávají prognózy, a nikdo nedovede odhadnout vývoj v nejbližší budoucnosti. Jde o stav globální strukturální nestability. Z pohledu bezpečnosti se jeví nejkritičtější oblastí voda-energie-potraviny. Pokud chybí, nastávají sociální nepokoje a je ohrožen demokratický systém státu.

20.10.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Způsobem řízení lze ovlivnit dvacet i více procent normované spotřeby automobilu a tak „pouhou“ změnou řidičských návyků významně snížit spotřebu energie bez ohledu na typ, velikost či motorový výkon vozu. Ku prospěchu bezpečnosti, ekonomiky i životního prostředí.

Energetika pro 21. století v České republice
29.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Cílem workshopu bylo sblížit ve vzájemné diskusi názory techniků a ekologů. Načasování workshopu mimo období vypjatých strategických rozhodování dává naději na věcnou diskusi odborníků, ze které mohou vzniknout kompromisní, avšak konstruktivní závěry, využitelné na všech úrovních.

12.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.

10.9.2012
Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D., Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova v Praze

Výstavba, provoz a likvidace elektráren působí četné negativní efekty (emise, odpady apod.) ovlivňující lidské zdraví a životní prostředí. Z pohledu ekonomiky se v převážné většině jedná o externí náklady, které nejsou zachyceny v tržních cenách. Jedním z nejpropracovanějších přístupů ke kvantifikaci externích nákladů je evropská metodika ExternE.

Reakce na rozdělení peněz z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
redakce

Vláda 19. 7. 2012 jednala o osudu výnosů z prodeje emisních povolenek. Ve hře je odhadem 80 miliard Kč. Požádali jsme firmy, které se prezentují na TZB-info, o krátký komentář navrženého dělení: část do státní kasy, část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a 1/3 Státnímu fondu životního prostředí.

Tisková zpráva CZ Biom k rozhodnutí vlády o výnosech z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
CZ Biom – České sdružení pro biomasu

České sdružení pro biomasu důrazně nesouhlasí s rozhodnutím Vlády České republiky o rozdělení výnosů z emisních povolenek. Průmysl má své vlastní dotační zdroje, veřejné budovy jiné dotační tituly. Nekoncepčnost a plané sliby okolo Zelené úsporám poškozují české výrobce a prodejce tepelné techniky.

21.7.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Zásadně rozdílný pohled na zvyšování energetické efektivity provozu budov v ČR a v sousedním Německu potvrzuje i rozhodnutí vlády o rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek. Zatímco Němci poskytnou pro rozvoj tohoto odvětví 100 % předpokládaných výnosů, naše vláda jen 37,5 %.

3.7.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V sobotu 30. 6. 2012 byla v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze slavnostně zakončena 19. výroční konference EAERE 2012. V průběhu závěrečného ceremoniálu byla předána ocenění za nejlepší poster, vynikající publikaci a nejvýznamnější praktický úspěch.

30.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Konference environmentálních ekonomů EAERE 2012 pokračovala druhým dnem přednášek. V hlavní přednášce William D. Nordhaus, profesor na Yale University v USA, přednášel na téma Modely pro integrované posuzování v oboru ekonomie a změna klimatu. Navazovalo hodnocení konference o ochraně klimatu Rio+20.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama