Ceny a čestná uznání Vladimíra Lista jsou udělovány za rozvoj a popularizaci technické normalizace od roku 2002. Profesor Dr. Ing. Vladimír List je považován za zakladatele organizované československé technické normalizace.
Asociace společenské odpovědnosti udělila Cenu SDGs technologii S.A.W.E.R., která samostatně vyrábí vodu ze suchého pouštního vzduchu pouze s využitím solární energie. Zařízení vyvinuté Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT uspělo v kategorii Inovace, technologie a energie.
Důvodů, proč lidé stále preferují méně bezpečná, znečišťující, hlučná a neúčinná auta se spalovacím motorem, postupně ubývá. Zbývají ale pořád dva zásadní důvody: cena a omezená nabídka elektrických aut. V druhé řadě se řeší nabíjení a dojezd. Dobrá zpráva je, že všechny tyto parametry se s časem zlepšují.
Novela energetického zákona přinese úpravu podmínek pro stavbu a provoz fotovoltaické elektrárny. Například nutnost licence až od 50 kWp nebo změnu povinnosti mít na fotovoltaiku stavební povolení. Podstatné ale je, že tato novela dosud nevstoupila v platnost. Energetický regulační úřad proto uvádí na pravou míru vybrané informace k fotovoltaickým elektrárnám.
Vodní elektrárny představují tradiční a nejvýznamnější zdroj udržitelné energie. Společnost E.ON Energie provozuje dohromady deset malých a jednu velkou vodní elektrárnu s celkovým instalovaným výkonem přes 32 MW. V letošním roce probíhá větší rekonstrukce jedné z nich, konkrétně malé vodní elektrárny Vír 1 u přehradní nádrže Vír na řece Svratce na Žďársku. Je zde postupně instalována nová technologie, která zvýší výkon elektrárny a pomůže stabilizovat tok řeky.
Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, zařadila do své flotily i tři elektromobily, které využívají její pracovníci přímo v terénu při provozních činnostech údržby a rozvoji distribuční sítě. Užívání vozidel na elektřinu se společnosti osvědčuje, a proto je pravděpodobné, že do budoucna se jejich počet rozšíří. Za dobu svého provozu už elektromobily ušetřily přes 4 500 kilogramů emisí CO2, které by vypustily do ovzduší vozy se spalovacími motory.
Od 21. do 23. října 2022 proběhne v brněnském Impact Hubu hackathon a diskuzní panel k moderní energetice. Ve spolupráci se společností E.ON se bude široká i odborná veřejnost věnovat tématu energetických komunit. Zájemci sestaví řešitelský tým, který navrhne prototyp aplikace cíleně pro energetické komunity. Na vítěznou skupinu čeká podpora 300 000 korun pro další rozvoj výsledného projektu. Zájemci o účast na hackathonu se mohou přihlásit do 30. září 2022 na internetových stránkách akce.