Elektřinu bude možné sdílet mezi odběrnými místy přes distribuční soustavu. Dosud to bylo možné jen vlastním, přímým vedením. Komunitní energetika umožní například vyrobit elektřinu z fotovoltaiky na chatě a spotřebovat ve městě.
Množství zakázek klesá, s tím klesá i výroba. Tento trend se šíří napříč celou ekonomikou. Pocítila to řada firem a již brzdí výrobu, odstavují provozy, plánují celozávodní dovolené. V horších případech propouštějí. Šetří. Šetření začíná být všudypřítomné. Méně se nakupuje, hledají se úspory. Pokles výroby je v řádech desítek procent. Pro některé firmy může být nastávající situace likvidační.
Zájem o fotovoltaické elektrárny (FVE) je větší než kdykoliv jindy. Dokazují to také čísla Solární asociace – jen v první polovině letošního roku jich bylo v Česku instalováno téměř devět a půl tisíce, což je téměř dvojnásobně více než za prvních šest měsíců roku 2021. Vysoká poptávka způsobila vznik nových firem, jež se snaží přilákat zákazníky nereálnými termíny.
Elektrárna od ČEZ ESCO pokryje 22 % spotřeby skladu v Modleticích u Prahy, který zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v České republice. Zařízení o celkovém výkonu 1 MWp ročně vyrobí 1 084 MWh čisté elektřiny a ušetří 527 tun CO2, což je množství, které by během jednoho roku zachytilo 60 hektarů lesa.
Tématem konference je dosahování úspor v bytových domech. Přednášející experti se budou věnovat všem klíčovým položkám, jejichž vyúčtování může v roce 2023 majitele bytů, SVJ a družstva překvapit: spotřebě a úspoře tepla, vody a elektřiny. Konference se koná 1. listopadu v Masarykově koleji v Praze-Dejvicích.
Vysoké ceny energií zapříčinily nebývalý zájem o oblast obnovitelných zdrojů energie. Rovněž roste počet výrobců a distributorů OZE, kteří se specializují na fotovoltaické elektrárny. Mnoho z nich prezentují své nabídky komponent pro fotovoltaické elektrárny na merXu – evropském online trhu pro firmy, který spojuje výrobce, prodejce a kupující.
Společnost Columbus Energy, lídr v oblasti instalací fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel v Polsku, se spojila s českými partnery a vstoupila na tuzemský trh. Do konce roku firma plánuje nainstalovat v českých domácnostech a firmách stovky fotovoltaik a tepelných čerpadel, v příštím roce pak 500 až 1 000 zařízení měsíčně. Díky dostatečnému množství materiálu i zkušených pracovníků je schopna zajistit montáž do 30, respektive 90 kalendářních dnů od složení zálohy v závislosti na zvolené variantě instalace. Columbus Energy v Česku aktuálně zaměstnává 200 lidí, s významným navýšením kapacit počítá v následujících měsících.