Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 24.10.2002 do 12.1.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.1.2003
J. Kleczek, Astronomický ústav AV ČR Ondřejov

Slunce uvolňuje energii ve svém nitru - stejně jako ostatní hvězdy. Za teplot mnoha milionů stupňů jaderná síla uvolňuje klidovou energii hmoty tak, že přeměňuje vodík v helium. Každou sekundu se v nitru Slunce přemění 560 milionů tun vodíku v hélium a při této přeměně se 4 miliony tun změní v energii.

10.1.2003
Petr Kramoliš

V současné době existuje v České republice více než 30 000 malých objektů s plochou střechou, které je nutno rekonstruovat a zvláště snížit spotřebu tepla. Jedná se o mateřské školy, prodejny, jesle, školní budovy, služby apod. V rámci nutných oprav po 25-40-ti letém provozování se nabízí možnosti zvětšení obestavěného prostoru a využitím obnovitelných zdrojů energie snížit provozní náklady.

18.12.2002
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Časopis Alternativní energie je v přímém kontaktu s celou řadou spolupracovníků. Pro ně a pro své čtenáře vydává ediční plán na příští rok.

13.12.2002
Ing. Igor Šmída

Mnohdy opomíjenou výhodou při použití tepelného čerpadla pro vytápění a ohřev TUV je úspora nákladů na "ostatní" spotřebu elektrické energie v budově. Se snižováním spotřeby energie pro vytápění vzrůstá vliv této úspory na celkové náklady na energie.

10.12.2002
VIADRUS a.s., Robert Juřeník

Největšímu zájmu našich zákazníků se i v letošním roce opět těšil kotel U22 "Hercules". Jen za 10 měsíců tohoto roku jsme jich vyrobili 38 000 kusů. Odborná porota veletrhu Aqua-therm udělila nové verzi tohoto kotle "Hercules ECO" prestižní ocenění "Čestné uznání za nejlepší exponát".

6.12.2002
Ing. Igor Šmída

Na téma TEPELNÉ ČERPADLO již bylo napsána celá řada odborných článků. Jen málo z nich ale podrobně rozebírá vzájemný vztah zdroje (tepelného čerpadlo) a otopné soustavy. Dnešní článek k těmto výjimkám rozhodně patří. Druhou část článku budeme publikovat na TZB-info za týden.

4.12.2002
Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc. a Ing. Stanislav Vaněk, Výzkumné energetické centrum VŠB-TU Ostrava

Požadavky na kachlová kamna, používaná jako hlavní zdroj tepla, jsou zajisté odlišné od kamen dekorativních, postavených v trvale obývaném domě s ústředním topením, kde kamna slouží spíše jako chutná přísada ke skleničce skotské. Výsledky měření účinnosti kachlových kamen jsou velmi překvapujícím a zajímavým námětem k diskuzi.

18.11.2002
Brilon a.s.

Na blížící se výstavě Aqua-therm představí Procom Bohemia s.r.o., autorizované zastoupení francouzské společnosti GEMINOX s.a. v ČR, novou řadu kondenzačních kotlů THRi, která je dokonalým zhodnocením 20-letých zkušeností ve výrobě této techniky.

10.11.2002
Ing. Václav Sladký, CSc., Výzkumný ústav zemědělské techniky a CZ BIOM, Praha

To, že např. oproti sousednímu Rakousku ve využívání biomasy výrazně zaostáváme, může být za určitých podmínek i naší výhodou. Jen by se musely změnit některé současné priority eneregetické politiky státu.

9.11.2002
Sdružení CALLA

Informace o více než 720 konkrétních instalacích využívajících obnovitelné zdroje energie jsou nyní snadno k dosažení na internetu v databázi "Atlasu zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie". Cílem vytvořené databáze je napomoci touto cestou k vyššímu využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice.

7.11.2002
Jan Tywoniak, ČVUT Praha

Příspěvek se zabývá základní otázkou, zda máme i nadále považovat nízkoenergetické budovy za něco výjimečného nebo se již jedná o součást běžné výstavby. Připomínají se obecné souvislosti udržitené výstavby a životního cyklu budovy. Podrobně je představena nová česká technická norma obsahující požadavky na tepelnou ochranu budov, především z pohledu strategií nízkoenergetického stavění a cílů snižování environmentálního zátížení.

31.10.2002
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú., Juraj Krivošík

Jaké jsou zkušenosti a úskalí při spalování dřeva či zemědělských produktů doma a v zahraničí? Jak připravit a jak financovat projekty na využití biomasy, aby byly efektivní?

25.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Dnešním tématem seriálu je jedna z konkrétních aplikací pro inteligentní budovy: systém hotelového managementu. Dále jsou popsány význam systému pro plánování a organizaci údržby a také komunikační prostředky.

24.10.2002
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík

Zákon o hospodaření energií z roku 2000 zasáhl výrazně nejen do provozování objektů, ale i do přípravy jejich výstavby. Energetické audity jsou jedním z hlavních nástrojů tohoto zákona, pro existující stavby a areály se používají již běžně. Aplikace energetických auditů na stavby připravované však stále ještě běžná není.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama