Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 1.11.2000 do 27.7.2001

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.7.2001
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Autor nabízí nový pohled na moderně projektované budovy ze zorného úhlu vytápění, větrání a klimatizace. Překvapující je u těchto budov především poměr energetických ztrát a zátěží, oproti budovám tradičním. Zajímavé je i využití akumulačních schopností budovy, kdy díky malé potřebě tepla má i běžná konstrukce velký vliv na celkovou tepelnou bilanci.

18.7.2001
Ing. Mojmír VRTEK, Ph.D.

Příspěvek se zabývá problematikou energetických auditů termálních solárních zařízení a odlišnostmi, se kterými je třeba při jejich zpracování uvažovat. Jsou v něm diskutována témata z oblasti hodnocení energetických a environmentálních přínosů.

11.7.2001
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Autor má se solárním ohřevem bohaté praktické zkušenosti. Z nich vykrystalizovalo několik cenných rad pro zájemce o tento ekologický a a se stoupajícími cenami paliv a elekřiny i ekonomicky zajímavý systém.

10.7.2001
Ing. Milan Bechyně

Peletky jsou zcela nové palivo vyráběné z čisté biomasy bez jakýchkoli příměsí. Vynikají zejména dokonalým spalováním a automatizací při dopravě paliva do ohniště.

4.7.2001
RNDr. Taťána Míková, Národní klimatický program ČR

Jaké budou dopady globálních klimatických změn na oblast vytápění a klimatizace pro území České republiky? Budou se snižovat nároky na vytápění?

3.7.2001
Petr Kramoliš, Projekce obnovitelných zdrojů

Příspěvek upozorňuje na to, co všechno bychom měli zahrnovat do objektivního hodnocení zdroje energie. Nová metodika, vypracovaná CityPlan s.r.o., poskytuje jako prvá svého druhu podklad pro reálné srovnání různých zdrojů tepla. Objasňuje a započítává externality, které nelze dále přehlížet.

22.5.2001
RNDr. Taťána Míková, Český hydrometeorologický ústav

Jaké jsou nejdůležitější pozorované změny klimatu na Zemi ve 20. století? Ve středních a vyšších zeměpisných šířkách se významně zvýšila četnost výskytu extrémních srážkových období, koncentrace CO2 vzrostla od roku 1750 o 31 % a její současná hodnota je nejvyšší za posledních 420 tisíc let! To jsou jen některé zajímavé údaje z článku autorky, kterou známe z televizních předpovědí počasí.

4.5.2001
Ing. Jiří Šála

Nejnovější informace o vnitřním zateplování objektů, které se v naší republice začíná rozšiřovat v rozporu se zásadami správného zateplování. Proklamované úspory nákladů za lešení při vnějším zateplování jsou později několikanásobně vyšší při odstraňování vad (plísně, poruchy stavebních konstrukcí atd.).

23.2.2001
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Izolace potrubních rozvodů není často uvažována jako významný zdroj úspor. Zkusme se na tuto problematiku podívat z ryze ekonomického pohledu. Kolik se správně provedenou izolací potrubních rozvodů uspoří peněz na provozních nákladech? Výsledky vás jistě překvapí.

21.2.2001
Petr Babiš

V Peklově u obce Hřebeč na Kladensku roste plantáž energetických topolů, kterou založilo jako první v České republice Hospodářské družstvo v Unhošti. Právě na tomto místě proběhl včera již druhý ročník setkání zájemců o obnovitelné zdroje energie z rostlinných materiálů.

15.2.2001
Roman Šubrt, Energy Consulting, Energy Centre České Budějovice

Infrakamerou lze kontrolovat a hodnotit tepelné izolace staveb. Zkušenosti s jejím využitím v Energy Centru České Budějovice přiblíží dnešní článek.

1.2.2001
Elizabeth Broome, Renewable Energy Journal 10/2000, přeložil Jaromír Peterka

"Přechod k plnému využití technologie alternativní energie vytváří pracovní místa a to více než ekonomika jako taková" - tak toto je závěr z nedávno provedené rozsáhlé studie EU zabývající se dopadem obnovitelných zdrojů na ekonomiku a zaměstnanost.

26.1.2001
Ing. Milan Bechyně

Čím bude výhodné topit v příštích letech? Které palivo se bude zdražovat více a které méně? Nebyla intenzivní plynofikace rozsáhlých územních celků i malých obcí v posledních letech ukvapená? To jsou nejčastější otázky, které zaznívají v novinových nebo rozhlasových rozhovorech s odborníky nebo i v rozhovorech u piva.

25.1.2001
článek v časopisu HLH (Heizung Lüftung/Klima Haustechnik); překlad Mgr. Květa Otcovská

Zprávy o zrychlování procesu klimatických změn se objevují ve sdělovacích prostředcích stále častěji. Například v úterních Lidových novinách vyšel zajímavý článek Země se otepluje rychleji, než se čekalo. Stále přibývá důkazů, že tyto klimatické změny nejvíce ovlivňuje emise tzv. "skleníkových plynů" ze spalovacích zařízení. To, že snižování těchto emisí přímo souvisí s modernizací spalovacích zařízení si naše topenářské cechy a odborná sdružení zatím moc nepřipouštějí. V Německu jsou v tomto směru mnohem dále a konkrétní kroky tyto instituce již podnikají.

19.1.2001
Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH Nový Bor

Jaksi se opomíjí, že základem pro dosažení minimálních provozních nákladů je vlastní koncepce otopného systému. Investoři sledují a analyzují ceny energií, pídí se po nejlepším kotli na to které palivo, které je na trhu, a na závěr si nechají od montážní firmy nainstalovat nějaký otopný systém, často bez projektu.

22.12.2000
ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Malá obec Borová Lada ležící u Vimperka využívá pro vytápění 4 bytových domů, budovy obecního úřadu a mateřské školky tepelná čerpadla systému země - voda. Realizace zajímavého projektu, na kterou jsme se jeli podívat, je příkladem konkrétní práce, která přináší efekt jak v úspoře primární energie (uhlí), tak i v odstranění několika zdrojů znečištění ovzduší šumavské přírody.

29.11.2000
Ing. Petr Hutla, CSc., Ing. Václav Sladký, CSc., CZ Biom - České sdružení pro biomasu

Kolik procent z celkové energetické bilance naší republiky by mohlo přinést energetické využití štěpky vyrobené v lese z odpadního dřeva zbylého po těžbě? Zajímavý článek zkušených odborníků na tuto otázku odpovídá.

1.11.2000
ing. Milan Bechyně

Včerejší přednáška Dr. Scheera v Praze byla pro asi 200 účastníků autentickým setkáním s mužem, který prakticky prosazuje zcela zásadní změny v energetické politice. Hermann Scheer je doktor politických věd, ekonom a sociolog. V sousedním Německu je vydavatelem dvou odborných energetických časopisů, poslancem Spolkového sněmu a členem parlamentního sdružení Rady Evropy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama