Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Akumulace tepla
Archiv článků od 18.5.2011 do 16.6.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.6.2015
Master Therm tepelná čerpadla s.r.o.

V prvním čtvrtletí 2015 byla dokončena instalace a zprovoznění unikátního systému rekuperace odpadního tepla v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy. Tepelná čerpadla voda-voda Master Therm zapojená v kaskádě chladí nově pořízený cyklický urychlovač částic TR24 (cyklotron) od kanadské firmy Advanced Cyclotron Systems Inc., který bude sloužit zejména pro výzkum v oblasti radiofarmak.

5.1.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Rozšíření pohledu na možnosti akumulace elektřiny i o technologie konvertující elektřinu na jiné produkty umožňuje výrazně zvýšit možnosti uložení elektřiny z obnovitelných zdrojů v době, kdy jejich výroba převyšuje poptávku. Pokud by takové technologie byly ekonomicky efektivní, otevřely by se tím možnosti pro zvýšení podílu OZE v energetickém mixu.

4.12.2014
SINCLAIR Global Group, s.r.o.

Pořizovat solární panely k tepelnému čerpadlu nemusí být vždy ekonomické; pokud už jsou ale nainstalovány, proč je nevyužít a nezvýšit tak účinnost systému.

20.9.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Kromě základních informací o solárních tepelných systémech a možnostech jejich instalace byly prezentovány i zajímavé novinky a zkušenosti. Jmenovitě zkušenosti s regulací velkých soustav, výhody kombinace s tepelným čerpadlem a úskalí při hodnocení ekonomiky solárních soustav.

25.8.2014
Ing. Ervín Nohejl

Koncepce zásobníku využívá specifických vlastností trihydrátu octanu sodného. Ten lze po roztavení podchladit až na teplotu okolí, přičemž zůstane v tekutém stavu. Tím se sníží ztráty při skladování tepla.
Krystalizace, a tím uvolnění tepla, se spouští vnějším impulsem.

30.6.2014
Ing. Matěj Černý, Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Praze; PROGEO, s.r.o.

Přebytky energie je možné skladovat ve formě zjevného tepla. Prezentovaný koncept využívá horninový materiál a tepelně vodivý geopolymer ke konstrukci tepelného úložiště pracujícího s teplotami do 400 °C. Článek popisuje modelové vyhodnocení vlivu vybraných materiálů úložiště.

24.6.2014
UniPi.technology, Ing. Adam Škorpík

Využití odpadního tepla z počítačů pro vytápění budovy je hlavní myšlenkou nového zeleného datacentra postaveného v brněnských Maloměřicích. Jedná se o objekt rozlohy 900m2, kde ¼ slouží k uložení počítačů. V objektu jsou využity suché chladiče, chillery, solární elektrárna, zemní kolektory a výměníky voda/vzduch. Vše je řízeno automatickou, prediktivní a samoučící regulací systému EVOK.

16.6.2014
Ing. Martin Kny, ČVUT Praha, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra TZB

K využití zásobníků pro účely dlouhodobé akumulace tepla dochází až v posledních dvou desetiletích. Většinou slouží zásobníky k ukládání tepelné energie zachycené solárními termickými kolektory. Energie takto uložená do zásobníků v letním období zajišťuje v období zimním dodávku tepla pro obsluhované objekty.

23.1.2014
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Hlavním tématem letošní konference Alternativní zdroje energie 2014, kterou pořádá Společnost pro techniku prostředí ve spolupráci s Československou společností pro sluneční energii, je způsob uplatnění obnovitelných zdrojů energie pro dosažení standardu energeticky nulových budov.

20.10.2013
EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie, Ing. Karel Srdečný

Jakkoli mne to osobně mrzí, zdá se, že termické solární systémy jsou odsouzeny k zániku. Pouze dvě věci by mohly nástup fotovoltaiky zastavit: zvýšení její ceny (např. zvýšením dovozního cla), nebo státní zásah typu zvýšení daně ze slunečního záření.

12.8.2013
ASIO, Ing. Karel Plotěný, Ing. Oldřich Pírek, ASIO

Z pohledu udržitelné sanitace by voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené měly být recyklovány. Pro tento přístup se často užívá akronym NEW. Za tímto účelem se často voda dělí podle typu znečištění tak, aby pak její využití bylo co nejekonomičtější, a z důvodu lepší komunikace se jednotlivým typům vod přiřazují barvy – color of water.

10.12.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům Evropské unie mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Uvedená skutečnost se týká prakticky všech technických systémů budov. Článek prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace ve zmíněných budovách a předkládá úvahy o možném vývoji odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.

11.10.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Ve dnech 10. až 12. července proběhla v Kroměříži odborná konference zaměřená na alternativní zdroje tepla a chladu. Konferenci pořádala Společnost pro techniku prostředí ve spolupráci s Československou společností pro sluneční energii.

9.10.2012
GT Energy s.r.o.

Společnost Tepelná čerpadla IVT se kromě dodávek tepelných čerpadel pro rodinné domy a středně velké objekty specializuje i na instalace tepelných čerpadel s vysokými výkony. V letošním roce se IVT podílelo na realizaci několika mimořádných instalací tepelných čerpadel, u kterých se výkon zdroje tepla pohyboval v řádu stovek kilowatt.

Energetika pro 21. století v České republice
29.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Cílem workshopu bylo sblížit ve vzájemné diskusi názory techniků a ekologů. Načasování workshopu mimo období vypjatých strategických rozhodování dává naději na věcnou diskusi odborníků, ze které mohou vzniknout kompromisní, avšak konstruktivní závěry, využitelné na všech úrovních.

12.9.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Autor publikace, David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu (DECC), vychází z předpokladu, že změna klimatu je realita způsobená člověkem, a že je nutno snižovat emise CO2 tempem, které zaručí, aby teplota nevzrostla o více než 2 °C nad předindustriální úroveň.

2.1.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V úterý 13. 12. 2011 proběhla již pošesté Česká fotovoltaická konference, tentokrát na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Zúčastnili se 42 zájemci, kteří vyslechli celkem 16 odborných přednášek rozdělených do pěti tematických bloků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama