Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Solární kolektory
Archiv článků od 21.7.2010 do 9.11.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.11.2010
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konferenci otevřel Ing. Petr Kučera, CSc., první přednášky přednesli JUDr. Jan Wagner, Ing. Irena Plocková a Ing. Petr Sedlák, Ph.D. Zazněla kritika zpracování energetického hodnocení budov i zpracovaných žádostí o dotace v titulech Nový panel i Zelená úsporám.

8.11.2010
Ing. Lucie Šancová, Ing. Karel Srdečný, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Správný návrh solárních systémů tak, aby produkovaly během roku co největší množství tepla, resp. elektřiny při co nejnižších pořizovacích nákladech je poměrně složitá záležitost. Do výpočtu solárních systémů vstupuje řada proměnných faktorů, především intenzita solárního záření v jednotlivých lokalitách v průběhu roku. Bez simulačního softwaru, který pracuje s těmito proměnnými daty, lze provést pouze velmi přibližný výpočet. Pokud ovšem chceme získat přesnější výsledky a to velmi rychle, je použití softwaru nezbytné.

8.11.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Na podzimní období od 20. září do 30. listopadu 2010 připravila společnost Viessmann mimořádně atraktivní akci na solární sestavy pro ohřev teplé vody a ohřev teplé vody s podporou vytápění.

1.11.2010
J.V.Ráž, DiS.

Fyzikální vlastnosti teplonosné látky ovlivňují návrh všech prvků otopných soustav, které se v praxi většinou dimenzují na průtok vody a pak se jen vymění náplň za jinou kapalinu, pro kterou projektanti nemají k dispozici potřebné údaje.

31.10.2010
Bc. Stanislav Němec, Ing. Michal Havelec

Udělat správné rozhodnutí vzhledem k volbě topného systému v domě není vůbec jednoduché. Tepelná technika je často velice nákladná, stejně jako pořízení otopného systému, který distribuuje teplo v domě.

29.10.2010
Střechy Praha s.r.o.

Ačkoliv se vystavovatelé, odborníci i laická veřejnost setkají až na konci ledna, přípravy na 13. ročník veletrhu Střechy Praha a 7. ročník výstavy Solar Praha jsou v plném proudu. Za dobu své existence si veletrh Střechy Praha získal velmi dobré postavení mezi návštěvníky a vystavovateli nejen z České republiky, ale i z dalších evropských zemí.

21.10.2010
REFLEX CZ, s. r. o.

Firma Reflex CZ si za dobu svého působení na českém trhu vybudovala pověst dodavatele spolehlivých expanzních a odplyňovacích systémů, nepřímotopných ohřívačů teplé vody, akumulačních zásobníků, deskových výměníků tepla a samozřejmě i solárních systémů.

17.10.2010
Bronislav Bechník

V předmluvě k promítání filmu jeho autor Carl A. Fechner uvedl, že řadu let natáčel filmy s ekologickou tematikou pro různé evropské televize. Když se zabýval ekologií, došel logicky k závěru, že je třeba se věnovat energetice. Konečný impuls pro natočení tohoto filmu přišel, když Hermann Scheer vydal svou knihu Energetická soběstačnost.

12.10.2010
REFLEX CZ, s. r. o.

Dlouholetý výzkum a vývoj promítnutý do konkrétních výrobků, to je Reflex a jeho komplexní program, který nabízí řešení v oblastech: expanze topných a chladicích soustav s možností odplyňování a doplňování, expanze soustav ohřevu pitné a užitkové vody, ohřev vody a její akumulace vč. možnosti využití solární energie.

4.10.2010
kolektiv autorů, spolupráce Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Článek pojednává o solárních soustavách na panelových domech, o jejich účinnostech, energetických parametrech, o jejich architektonické integraci do objektu. V článku se dále dočtete o zajímavých aplikacích solárních kolektorů a o příkladech jejich umístění na objektu. Článek také přináší informace o realizaci solární soustavy na objektu SŠt Zelený pruh v Praze 4.

24.9.2010
Vlastimil Růžička

Veletrh For Arch 2010 nabídl ve středu a ve čtvrtek další zajímavý odborný doprovodný program. Navštívili jsme semináře Využití solární technologie pro bytové domy a Dřevěné stavění.

16.9.2010

Významným krokem k energetickým úsporám a uplatňování obnovitelných zdrojů je používání fototermických slunečních kolektorů, které slouží k přípravě teplé vody nebo přitápění. Zašli jsme tedy do společnosti Regulus, abychom se na podrobnosti zeptali uznávaného odborníka na solární systémy a další obnovitelné zdroje, Ing. Pavla Dufka.

9.9.2010
REHAU, s.r.o.

Říká se, že po zdraví je pro většinu obyvatel druhou nejvýznamnější věcí bydlení. Zejména v poslední době se do popředí diskusí o bydlení dostává téma provozních nákladů. Stále více majitelů a uživatelů nejen rodinných domů začíná pociťovat potřebu odpovědi nejen na výši úhrady za stále se zvyšující ceny energií, ale hlavně zda existují účinná řešení.

6.9.2010
ROTO střešní okna s.r.o.

Společnost Roto představuje v Kolíně nad Rýnem se svým integrovaným střešním solárním systémem Roto Sunroof kompletní sortiment produktů pro získávání solární energie na šikmých střechách. Solární termika, fotovoltaické moduly a střešní okna dokonale integrované do střechy. Nahrazení části nebo celé střechy, kombinace různých funkcí nebo jedna jediná funkce.

4.9.2010
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Není to tak dávno, co jediným regulačním prvkem v konstrukci plynových kotlů byla mechanicky pracující plynová armatura. V současnosti si nedokážeme představit řízení provozu plynového kotle, otopné soustavy, solárních systémů aj. bez elektronických systémů.

30.8.2010
DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.

Ohřev teplé vody pomocí solárních kolektorů je typickým příkladem využití sluneční energie. Připočteme-li skutečnost, že moderní systémy nabízí možnost dohřevu pomocí elektrické topné jednotky nebo výměníku kotlem, získáváme ideální systém pro celoroční ohřev teplé vody, který dokáže ušetřit až 70 % ročních nákladů spojených s přípravou teplé vody. Slunce Vám totiž fakturu nikdy nepošle.

30.8.2010
Ing. Tereza Žemlová, Ing. Ivo Jiříček, CSc., Prof. Ing. Václav Janda, CSc.

Přebytky tepla získané při spalování biomasy lze ukládat do zásobníku tepla. Kromě klasického teplonosného média - vody - může nádrž obsahovat materiály s fázovou přeměnou - tzv. Phase Change Materials (PCM´s). Tyto látky pracují na principu akumulace / uvolňování fyzického a latentního tepla. Změnou skupenství materiál teplo pojme a následně při reverzním fázovém přechodu uvolní.

24.8.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Ať už se jedná o nástěnný plynový kondenzační kotel nebo kotel peletkový, solární zařízení pro ohřev pitné vody nebo podporu vytápění - výrobky z kompletního programu Viessmann hrají ve srovnávacích testech organizace Stiftung Warentest neustále prim.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama