Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Solární kolektory
Archiv článků od 26.6.2007 do 1.4.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.4.2008
Ing. Josef Knob - redakce TZB-info, Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice pořádalo ve dnech 7. a 8. března jednodenní zájezdy na největší evropský veletrh obnovitelné energie a efektivního využívání energetických zdrojů do hornorakouského Welsu.

31.3.2008
Redakce

Pasivní domy jsou někdy mylně chápány, jako spíše experimentální stavby s nezvyklým vzhledem, které si nechávají stavět investoři s velmi individuálním přístupem k bydlení. Projekt domků v obci Koberovy ukazuje, že i několik pasivních domů pohromadě může působit harmonickým přirozeným dojmem i v prostředí tradiční české obce a splňovat požadavky běžných uživatelů.

10.3.2008
Ing. Petr Klimek, Czech RE Agency, o.p.s.

Po letech pomalého rozvoje fotovoltaiky v ČR se zdá, že se i v tomto odvětví blýská na lepší časy. Zatímco v předchozích letech se instalovaný výkon pohyboval v řádech několika stovek kWp, v současnosti již překonal hranici 5 MWp a další projekty v řádu desítek megawatt se v ČR chystají.

5.11.2007
* Martin Libra, ** Vladislav Poulek, * Česká zemědělská univerzita v Praze, ** Poulek Solar, s.r.o., Praha

Autoři článku popisují instalaci pohyblivého FV stojanu typu "TRAXLE" na technické fakultě ČZU v Praze. O vyšší výrobě systému oproti statické instalaci není pochyb. Problém může nastat při extrémním zatížení větrem. Jak systém obstál pří vychřici dosahující orkánu? Napoví následující článek.

15.10.2007
Ing. Aleš Bufka

Stejně jako v předchozích letech připravilo oddělení surovinové a energetické statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu souhrnný statistický přehled o využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v ČR v roce 2006. V následujícím článku shrnul autor klíčové údaje o využívání OZE v posledním období.

9.10.2007
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Společnost SEVEn, o.p.s., ve spolupráci s ČVUT v Praze - Fakultou strojní (Ústav techniky prostředí) připravila seminář na téma "Solární termické systémy a zdroje tepla na biomasu". Cílem semináře je představit zásady "dobré praxe", které by pak bylo vhodné a žádoucí aplikovat u dalších instalací v budoucnu.

1.10.2007
Zdeněk Kučera

Že se domy zateplují, to je dnes už běžný obrázek, že se do domů instaluje technologické zařízení na výrobu chladu, to také není tak neobvyklé, ale že se chlad vyrábí ze sluneční energie, to je ještě téměř unikát.

24.9.2007
Břetislav Koč

Následující postřeh autora přináší zajímavé nápady řešení akutní potřeby teplé vody a tepla na dočasných lokalitách - staveništích, krytých sportovištích, výstavních halách, kempech, v dočasných přístřešcích, aj., výhradně pomocí obnovitelných zdrojů energie.

10.9.2007
Ing. Libor Novák, Energy Benefit Centre o.p.s.

Příjem žádostí o podporu na projekty z oblasti úspor energie a využití obnovitelných zdrojů v rámci první výzvy Operačního programu životního prostředí byl zahájen. Žádosti je možné podávat od 3. září do 26. října 2007. Jaká bude ale skutečná podpora? Okrajové podmínky mnohde přinášejí rozčarování.

8.8.2007
Břetislav Koč

Momentálně největší fotovoltaická elektrárna v České republice zahájila dne 6. srpna připojením do sítě společnosti E.ON. provoz u obce Ostrožská Lhota na Uherskohradišťsku.

6.8.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Ohřev bazénové vody je energeticky náročný a využití sluneční energie je relativně jednoduché a levné. Navíc špičky dávek sluneční energie se zpravidla shodují s dobou jejich využití a nízká teplota bazénové vody zaručuje vysoké zisky i při použití levných solárních kolektorů.

30.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Obliba solárních soustav pro přípravu teplé vody a vytápění, tzv. kombinovaných solárních soustav, v poslední době stoupá především v souvislosti s rostoucím trendem výstavby nízkoenergetických domů. Dimenzování takto kombinované soustavy je předmětem následujícího dílu série.

16.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Nejefektivnější a tedy i nejčastěji vyskytující se využití solárních kolektorů slouží k pokrytí potřeb teplé vody. Jak dimenzovat solární soustavu u různých typů objektů s různorodou potřebou teplé vody? Odpověď je předmětem následujícího článku.

2.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Dimenzováním solárních soustav se obecně rozumí určení plochy a počtu solárních kolektorů. Z plochy solárních kolektorů se pak odvíjí návrh dalších prvků solární soustavy (dimenze potrubí, objem expanzní nádoby, typ oběhového čerpadla, atd.).

26.6.2007
THERMONA, spol. s r.o.

Sluneční energie je přítel Vaší peněženky! Solární technika se zapojením s úspornými kotli Therm Vám přinese ještě větší úsporu na nákladech za teplo a ohřev teplé vody. Společnost Thermona pro Vás tímto připravila nabídku ucelených setů, ze které si můžete vybrat řešení dle Vašich představ a dle Vaší potřeby teplé vody.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama