Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stát chce potrestat občany za energetickou soběstačnost

Datum: 25.8.2013  |  Autor: Ing. Karel Srdečný

V novele zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, jedné z posledních věcí, kterou parlament před svým rozpuštěním stihnul schválit, se na poslední chvíli objevila důležitá „drobnost“.

Povinnost přispívat na obnovitelné zdroje a kogeneraci budou mít i ti výrobci, kteří vyrábí pouze pro vlastní potřebu (případně prodávají elektřinu třetí osobě, aniž by využili veřejnou síť – třeba majitel průmyslového areálu, který elektřinu dodává nájemcům v areálu).

V praxi to bude znamenat, že třeba majitel fotovoltaické elektrárny sice dostane třeba zelený bonus, ale obratem zase část této podpory vrátí. V cenách roku 2013 by to bylo pikantní třeba pro kogenerační jednotky nad 200 kW: Dostane zelený bonus 590 Kč/MWh a na oplátku odvede poplatek na podporu kogenerace 583 Kč/MWh. A to se vyplatí!

Stát má strach, že lidé a firmy si budou elektřinu vyrábět sami. Strach je úplně oprávněný: Například fotovoltaická elektrárna na rodinném domku postavená v roce 2013 vyrábí elektřinu v ceně cca 4,0 Kč/kWh, což je levnější, než nákup „ze zásuvky“ (kde se cena blíží 5,0 Kč/Wh). Pro firmy je to ještě výhodnější: Díky odpočtu DPH a větším instalacím je pro ně cena elektřiny ze slunce okolo 3,0 Kč/kWh.

V praxi to znamená, že spotřeba v maloodběratelském sektoru může dále klesnout. Protože ve výše zmiňované novele zákona je současně stanoven strop odvodů na podporu OZE (0,495 Kč/kWh), znamenalo by to, že stát od spotřebitelů vybere méně a o to více bude muset doplatit z rozpočtu.

Že je absurdní trestat někoho za to, že si vyrábí si elektřinu sám? Nic nového pod sluncem! Je to úplně stejné, jako se spotřební daní z lihu. Ten, kdo si vypálí vlastní slivovici, musí státu odvést daň jako trest za to, že si kořalku nekoupil v obchodě (kde spotřebitel zaplatí spotřební daň, DPH a DPH ze spotřební daně).

Vypadá to, že pro mnoho lidí už sluníčko nebude svítit zadarmo. Precedens už tu nějakou dobu je: Energetický regulační úřad vyžaduje, aby mu odvody z výroby pro vlastní spotřebu platili i výrobci kteří nejsou připojeni k síti. Jde o poplatek na činnost organizátora trhu s elektřinou (OTE), který je stanoven v Cenovém rozhodnutí ERÚ č. 5/2012.

Pokud tato nehoráznost projde Senátem a zákon v navržené podobě bude platit, existuje pro majitele elektráren jednoduchá cesta: Nebýt výrobcem. Výrobcem podle zákona o podnikání v energetice. Slovo podnikání je důležité! Pokud někdo vyrábí jen pro vlastní potřebu, pak rozhodně nejde o podnikání. Pochopitelně to znamená, že nesmí mít elektrárnu připojenou k síti, což by u rodinných domků asi neměl být velký problém. Od roku 2014 roku by si třeba licenci na fotovoltaickou elektrárnu pro rodinný domek zařizoval jen blázen - jsou z toho jen povinnosti a žádný prospěch - podpora pro nové zdroje bude nulová.

Podobně to může fungovat i ve firmách, které třeba provozují kogenerační jednotku. Produkce elektřiny výhradně pro vlastní spotřebu (třeba v hotelu) nemůže být podnikání v energetice. Vždyť i každé auto vyrábí elektřinu! Je to snad pojízdná elektrárna, která vyžaduje licenci podle energetického zákona?

Navržené opatření je zcela absurdní. Pokud by fungovalo tak jak si zákonodárci představují, pak by šlo jen o přelévání peněz z jedné kapsy do jiné: od příjemců podpory se zase část vybere zpět. Užitek z toho můžou mít jedině příslušní úředníci.

Skutečným smyslem ale asi bude snaha státu znepříjemnit občanům a firmám využívání jiné elektřiny, než té která pochází ze zdrojů ČEZ.

Původní znění novely.
Pozměňovací návrh.

 

Hodnotit:  

Datum: 25.8.2013
Autor: Ing. Karel Srdečný   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (14 příspěvků, poslední 23.02.2014 23:37)

Mohlo by vás také zajímat

Je elektřina hlavním energetickým zdrojem budoucnosti? - Diskusní setkání IVD k tématu Technologický rozvoj v energetice 10.10.2013
Kdo a jak se snažil v roce 2009 zastavit boom fotovoltaiky - Komentář k tvrzení Jana Fischera v pořadu Otázky Václava Moravce Stát versus solárníci 20.9.2013

Elektřina by zlevnila i bez novely zákona o podporovaných zdrojích - K reportáži ČT Elektřina v příštím roce zřejmě nezdraží 31.7.2013
Méně slunečního záření snižuje zisky solárníků i náklady na podporu fotovoltaiky - K reportáži ČT Postrach pro fotovoltaiky – špatné počasí a nepřesné předpovědi 25.5.2013
Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů v českých domácnostech - Podle licencí Energetického regulačního úřadu 24.6.2013

Budoucnost energetiky - Tři velké energetické sázky 19.3.2012
Dimenzování hybridních systémů fotovoltaika-vítr - Zjednodušený model pro předběžné rozhodování 25.6.2012

Kam dál


Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Obnovitelná energie

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme