Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Fotovoltaika v bytových domech? Přichází nová služba Domy sobě

Fotovoltaika je nyní dostupnější nejen rodinným, ale i bytovým domům. Na trh vstupuje služba Domy sobě, kterou pro Veolii vyvinul company builder Creative Dock.


Fotovoltaika na bytovém domě, foto © TZB-info

Jde o první energetickou službu, která se specializuje na fotovoltaiku a energetický management pro bytové domy. Dokáže snížit náklady na elektřinu o více než 30 %. Navíc pomůže s financováním. Služba má potenciál oslovit desetitisíce bytových domů, a kromě solárních panelů jim nabídnout i ochranu před haváriemi vody nebo plynu a mnohem více. To vše v duchu trvale udržitelného rozvoje.

Domy sobě je první energetickou službou, která se soustředí na segment bytových domů, tedy společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev. Takto si mohou levnější a k životnímu prostředí šetrnější energii vyrábět pro svou spotřebu například i panelové domy. Ze slunce vyrobená energie je pak v domě využívána nejen ve společných prostorách bytového domu, ale i v jednotlivých bytech. Průměrná úspora na účtech za elektřinu tak v každé bytové jednotce dosahuje několik set korun měsíčně.

Přečtěte si také Fotovoltaika s baterií v bytovém domě Přečíst článek

Například v bytovém domě o 80 bytech a s celkovými ročními náklady na elektrickou energii 866 000 korun je možné při investici do řešení od Domů sobě ve výši 1,8 mil. korun uspořit na elektřině zhruba 311 000 korun ročně.

Služba dokáže bytovým domům snížit účty za energie na několika úrovních. Výrazných úspor dosáhnou bytové domy díky instalaci solární fotovoltaické elektrárny na střechu, sloučením odběrných míst do jednoho nebo zavedením dálkových odečtů. Díky energetickému managementu pak mohou ušetřit i na teple. Další službou, kterou Domy sobě nabízí, je instalace chytrých bezpečnostních čidel, která bytové domy chrání před haváriemi plynu nebo vody.

To vše je možné díky instalaci bezdrátové páteřní sítě, která je napojena na aplikaci Dominiq. Ta umožňuje mimo jiné zobrazení aktuální spotřeby energií, jak pro vedení SVJ, tak pro koncové uživatele v jednotlivých bytech.

Bez vstupní investice a byrokratického kolečka

Sami působíme ve výborech SVJ a víme, jak sdružení vlastníků fungují, jaké mají motivace a s jakými se potýkají problémy. I proto jsme navrhli naše služby na klíč, aby bylo pro výbor SVJ vše bez starostí,“ vysvětluje Radomil Valeš ze společnosti Creative Dock, která projekt Domy sobě pro Veolii vybudovala a dále rozvíjí.

Navíc je služba otevřena i bytovým domům, které nedisponují financemi na realizaci projektu. Pro ně nabízí služba Domy sobě výhodné financování s úrokem 1,9–2,3 % pa.

Služba Domy sobě vznikla ve společnosti Creative Dock, která vytvořila známé digitální služby, jako jsou Zonky nebo Hoppygo. Technologickým a energetickým partnerem projektu je společnost Veolia Energie ČR.

Služba Domy sobě je další z našich nabídek určena stávajícím i novým klientům, kterou rozšiřujeme naše produktové portfolio o nová, moderní energetická řešení pro bytové domy po celé ČR,“ řekl Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia.

V současnosti má za sebou služba Domy sobě úspěšný pilotní provoz a výzva k zapojení do něj stále platí. „Vzhledem k tomu, že Covid-19 komplikuje SVJčkům shromáždění vlastníků a hlasování o investici, jsou do konce pandemických omezení prodlouženy zvýhodněné podmínky,“ dodává Radomil Valeš z Domy sobě.

 
 
Reklama