Německý ministr Altmaier navrhuje zmrazení příspěvku na obnovitelné zdroje

Datum: 29.1.2013 10:09  |  Zdroj: Argus Media/redakce

Německý ministr životního prostředí Peter Altmaier včera zveřejnil plány na zastavení růstu příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů na dva roky a pomalejší růst v následujících letech. Součástí plánu je pozdržení výplaty nebo dočasné snížení výkupních cen a omezení výjimek pro velké odběratele.

Altmaier požádal parlament o urychlené projednání jeho návrhu, aby mohl vstoupit v platnost od 1. srpna 2013, tj. pouze několik týdnů před volbami. Jeho návrhy na zmrazení a následné omezení růstu příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů nenahrazují zásadní reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG), prohlásil Altmaier a dodal: „Ale [návrh] je nezbytným předpokladem, aby reforma mohla být v následujících měsících připravena klidně a objektivně.“

Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů se v roce 2013 pro německé domácnosti a ostatní malé odběratele zvýšil o 47 % na 52,77 €/MWh (1350 Kč/MWh, tj více než dvojnásobek oproti České republice). Příspěvek placený velkými odběrateli je v Německu na rozdíl od České republiky omezen výraznými úlevami.

Dramatický růst příspěvku je způsoben několika příčinami. Připojování nových obnovitelných zdrojů kupodivu není dominantním faktorem. Dalšími důvody jsou vedle snížení spotřeby zejména výrazný pokles cen silové elektřiny na energetické burze, který je však způsoben právě podporovanými zdroji. Protože náklady na podporu OZE jsou v podstatě rozdíl mezi cenou elektřiny z OZE a cenou silové elektřiny a rozpočítávají se pouze na část spotřeby (velcí odběratelé přispívají zanedbatelně), vzniká paradoxní situace – celková cena elektřiny pro drobné odběratele roste. Další už menší vliv na růst příspěvku má skutečnost, že spotřeba elektřiny klesla.

Altmaier navrhuje, že výplata podpory by u nových zdrojů mohla být pozdržena o několik měsíců od okamžiku připojení, čímž by se ušetřilo až 500 mil. €. Pro stávající výrobny navrhuje „malé a dočasné“ snížení výkupní ceny, což by ušetřilo 300 mil. €. Dalších 500 mil. € by přineslo omezení úlev pro velké průmyslové podniky.

Altmaier nyní musí přesvědčit horní komoru parlamentu (Bundesrat), kde jsou vládní CDU, jíž je členem, a koaliční FDP v menšině. V minulosti se přitom několikrát stalo, že Bundesrat korigoval vládní návrhy s poukazem na vysokou zaměstnanost v průmyslu obnovitelných zdrojů.

Altmaierův návrh na úpravy dotačního schématu zvyšuje pravděpodobnost, že projednání zásadní reformy EEG, po níž už dlouhou dobu volá ministr financí Philipp Rösler z koaliční FDP, bude odloženo až po volbách. Rösler přitom požadoval, aby byla projednána ještě před volbami.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

ČEZ ESCO loni zvýšilo tržby o 45 procent na 4,5 miliardy korun

19.4. 14:38   Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly loni meziročně o 45 procent na 4,5 miliardy korun. Významně stoupl také zisk. více >>>

Inventura větrné energetiky v Evropě a ve světě v roce 2017

19.4.2018 | Břetislav Koč
V únoru a březnu publikovaly evropská a světová asociace větrné energetiky tradiční výroční zprávy o aktuálním stavu oboru v evropském i světovém měřítku. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren k 31. 12. 2017 dosáhl globálně 539 581 MW, přičemž přírůstek za rok 2017 činí 52 573 MW. Evropa má na tom podíl 177 506 MW, během roku přibylo 16 083 MW.

Vzniká Svaz moderní energetiky

18.4.2018 | Svaz moderní energetiky
Jednotlivé části moderní energetiky, jako jsou obnovitelné zdroje, akumulace energie, kombinovaná výroba elektřiny a tepla, elektromobilita nebo nastupující digitální řešení spojí Svaz moderní energetiky. Jeho cílem je otevřít prostor pro rozvoj nových technologií, které zvýší konkurenceschopnost domácí ekonomiky, zlepší životní prostředí a nabídnou prostor pro uplatnění inovací.

Investice do nových větrných elektráren v Evropě mají letos růst

17.4. 14:28   Investice do nových větrných elektráren v Evropě by měly po loňském prudkém poklesu letos opět vzrůst. Pomoci k tomu má několik velkých projektů. více >>>

Ideální akumulace sluneční energie? Pokud možno ve formě tepla

12.4.2018 | Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Když si domácnost pořídí vlastní zdroj elektřiny, pravděpodobně v úvahách dojde i k myšlence, zda by šlo sluneční energií i topit. Na topení a přípravu teplé vody připadá největší podíl spotřeby energie v domácnostech – až 80 %. Jak si lze při vytápění pomocí sluneční energií?

Témata 2018

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

Partneři - Obnovitelná energie

logo FENIX
logo HOTJET

logo VIESSMANN

Spolupracujeme

logo Česká peleta

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, schválit záměr musí zastupitelstvoProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.