Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Solární kolektory
Archiv článků od 20.10.2000 do 14.3.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.3.2003
Ing. Michal Kabrhel, ČVUT FSV TZB

Systém vytápění má i při použití obnovitelných zdrojů energie vytvořit v interiéru optimální tepelné a případně i vlhkostní parametry. Při navrhování netradičních zdrojů energie je vhodné sledovat, zda energetický přínos daného řešení odpovídá možnému snížení komfortu užívání a zda jsou v projektu uvažovány i určité nepřesnosti, ke kterým v reálném provozu dojde.

31.1.2003
Ing. Hubert Fechner (Arsenal research), přeložil Ing. Dalibor Stránský (Sdružení CALLA)

Zatímco v Rakousku vyšly již na počátku 80. let první ÖNORM pro solární zařízení, které byly v polovině 90. let přizpůsobeny v mezidobí uskutečněným změnám ve stavu techniky - začalo zpracovávání evropských norem na toto téma teprve v roce 1995.

10.1.2003
J. Kleczek, Astronomický ústav AV ČR Ondřejov

Slunce uvolňuje energii ve svém nitru - stejně jako ostatní hvězdy. Za teplot mnoha milionů stupňů jaderná síla uvolňuje klidovou energii hmoty tak, že přeměňuje vodík v helium. Každou sekundu se v nitru Slunce přemění 560 milionů tun vodíku v hélium a při této přeměně se 4 miliony tun změní v energii.

10.1.2003
Petr Kramoliš

V současné době existuje v České republice více než 30 000 malých objektů s plochou střechou, které je nutno rekonstruovat a zvláště snížit spotřebu tepla. Jedná se o mateřské školy, prodejny, jesle, školní budovy, služby apod. V rámci nutných oprav po 25-40-ti letém provozování se nabízí možnosti zvětšení obestavěného prostoru a využitím obnovitelných zdrojů energie snížit provozní náklady.

1.10.2002
RNDr. Yvonna Gaillyová

Účastníci konference v přijatém memorandu mimo jiné konstatovali, že extrémní počasí, které se projevilo v letošním roce katastrofálními povodněmi v České republice, v Rakousku i dalších zemích Evropy, je přímým důsledkem globálních klimatických změn a náznakem situací, které se brzy stanou obvyklými.

5.9.2002

Už 160 000 domácností neboli již každý desátý rodinný dům v Rakousku je vybaven solárním zařízením a každoročně k tomuto počtu přibývá kolem 13 000 nových zařízení.

19.3.2002
SOLAR POWER, s.r.o., Ing. Vladimír Míček

Nabídkový přehled sortimentu jednoho z našich největších výrobců solárních systémů, který má sídlo firmy v Hodoníně. Zajímavými částmi nabídky jsou kompaktní samotížný solární ohřev TUV a špičkový regulační systém.

18.7.2001
Ing. Mojmír VRTEK, Ph.D.

Příspěvek se zabývá problematikou energetických auditů termálních solárních zařízení a odlišnostmi, se kterými je třeba při jejich zpracování uvažovat. Jsou v něm diskutována témata z oblasti hodnocení energetických a environmentálních přínosů.

11.7.2001
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Autor má se solárním ohřevem bohaté praktické zkušenosti. Z nich vykrystalizovalo několik cenných rad pro zájemce o tento ekologický a a se stoupajícími cenami paliv a elekřiny i ekonomicky zajímavý systém.

1.11.2000
ing. Milan Bechyně

Včerejší přednáška Dr. Scheera v Praze byla pro asi 200 účastníků autentickým setkáním s mužem, který prakticky prosazuje zcela zásadní změny v energetické politice. Hermann Scheer je doktor politických věd, ekonom a sociolog. V sousedním Německu je vydavatelem dvou odborných energetických časopisů, poslancem Spolkového sněmu a členem parlamentního sdružení Rady Evropy.

20.10.2000
VIESSMANN, spol. s r.o.

Vitosol 200 je vysoce výkonný kolektor, který je ideální pro montáž nezávisle na poloze. Vzhledem k přímému protékání se může dokonce položit bez stojanu přímo na plochou střechu nebo namontovat na fasádu. Jednotlivé trubky se dají radiálně otáčet a tak optimálně nasměrovat na slunce.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama