Instalovaný výkon větrných elektráren celosvětově překročil koncem roku 2018 hranici 600 GW. Více než třetinou se na tom podílí Čína s 221 630 MW, která tím překonala současný celkový evropský instalovaný výkon 189 229 MW.
V dřevozpracujícím závodě Pfeifer v Chanovicích se letos rozšiřuje výroba dřevních pelet. Právě v těchto měsících se instalují nové lisy a staví se také tři nová sila. Tyrolská rodinná firma Pfeifer tak pokračuje v masivních investicích do místního dřevařského průmyslu, které za tři roky přesáhly 1,5 miliardy Kč.
Recenzovaný Článek řeší problém optimálního dimenzování hybridních energetických systémů s bateriovým úložištěm pro instalace s VN odběrem, kde jsou k dispozici záznamy odběrových diagramů elektrické energie a lze předpokládat, že charakter provozu se po instalaci technologií typu fotovoltaika s bateriovým úložištěm nezmění. Jedná se o nelehkou úlohu, neboť každá instalace je specifická svým charakterem odběru, cenami energií, polohou a požadavky investora. V článku je nastíněno, jak tento problém řešit s využitím metod numerické optimalizace implementovaných v nástroji MicrOpt Design, jehož použití je ukázáno na konkrétním příkladu.
Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách, prohlášená v létě 2014 kulturní památkou, získala v rámci dalšího kroku rekonstrukce nové obklady ve strojovně, věrné repliky původních. Glazované, tzv. bělninové, obklady, používané ve 30. letech, například i ve známé brněnské vile Tugendhat, pocházely z továrny RAKO.
GoodChips je první mezinárodní certifikace kvality pro dřevní štěpku. Certifikační systém vyvinulo Evropské sdružení pro biomasu (Bioenergy Europe), u nás ho spravuje Klastr Česká peleta. Očekává se, že standardům GoodChips se brzy přizpůsobí většina prodejců dřevní štěpky, a kvalita tohoto dřevního paliva se tak plošně zvýší, stejně jako se to stalo u dřevních pelet s certifikací ENplus.
Projekt velkokapacitního bateriového systému pro ukládání energie v lokalitě elektrárny Tušimice dospěje v průběhu letošního léta do fáze instalace. Zařízení, jehož provoz odstartuje na sklonku letošního roku, bude využíváno v rámci výzkumného projektu BAART společností ČEZ a ČEPS a k testování různých režimů poskytování podpůrných služeb pro energetickou soustavu České republiky. Dojde tak k dalšímu využití rozsáhlých elektrárenských pozemků bez sebemenšího vlivu na zábor zemědělské půdy.
Zvažujete, jakou zvolit technologii vytápění, aby vás zimní sezóna nevyšla zbytečně draho? Nebo přemýšlíte, jestli si na léto pořídit klimatizaci? V obou případech čtěte dál. Máme pro vás tip na řešení, které vám zajistí tepelnou pohodu během celého roku a zároveň sníží vaše provozní náklady na minimum. Řeč je o kombinaci střešní fotovoltaiky a tepelného čerpadla.
Dotace na zateplení se celkově zvýšila až na 60 % způsobilých nákladů. Do renovací lze nově zahrnout i osvětlení, akustiku nebo vnější žaluzie. Dotace jsou pro veřejné budovy města, obce a kraje, jejich příspěvkové organizace a další veřejné subjekty, organizační složky státu, příspěvkové organizace a veřejné výzkumné instituce.
V posledních letech se Česká republika potýká s výrazným oteplováním, které ovlivňuje i vnitřní prostředí v budovách. Před letní sezónou proto stoupají prodeje klimatizací, jež často spotřebovávají velké množství energie. Letošní novinky společnosti DZ Dražice, člena skupiny NIBE, jsou proto určené pro úsporné a efektivní chlazení a vytápění domácnosti, které pomáhá významně šetřit náklady a životní prostředí.
Recenzovaný Informace o suchu v České republice jsou ve většině případů nadhodnocené, neakceptuje se přirozený chod klimatu a často se zkreslují data o podzemních vodách. Za některé projevy sucha si mohou lidé sami. Nejčastěji to bývá špatná práce při hloubení a vystrojování vrtů na vodu a tepelná čerpadla a antropogenní zásahy v krajině.
Zatímco donedávna české domácnosti přistupovaly k pořízení střešní fotovoltaiky s určitou opatrností a většina hleděla především na brzkou návratnost investice, v posledních dvou letech se situace značně proměnila. Klíčovým rozhodovacím faktorem už není pořizovací cena, ale především touha po větší energetické nezávislosti.