Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 6.8.2023 do 30.8.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.8.2023
redakce

Je pro nás ctí pozvat Vás na konferenci, která nesmí chybět v kalendáři žádného odborníka či nadšence zabývajícího se stavebnictvím a požární bezpečností. Na webu konference Požární bezpečnost staveb je již zveřejněn kompletní program akce. Přidejte se k nám, přihlaste se a do kalendářů si označte datum 21. září 2023.

28.8.2023
Ing. Vítězslav Novák, Ph.D., Ing. Šimon Baránek, doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Jan Bubeník

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití zelených stěn a jejich dopadu na životní prostředí, mikroklimatické podmínky a celkový vjem na pocitové pohodlí v interiéru. Zelené stěny, neboli vertikální zahrady jsou žádaným architektonickým prvkem prostorů ať už vnějšího či vnitřního, pro svou estetickou hodnotu a významné schopnosti příznivě ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Vertikální zahrady jsou schopny zlepšit akustické parametry prostoru, regulovat vlhkost a teplotu vnitřního prostředí a zachycovat prach. Zelená stěna funguje také jako velmi efektivní tepelný a zvukový izolační systém. Jakákoliv větší zelená plocha zásadně zvyšuje kvalitu mikroklimatu, a tedy i života lidí.

24.8.2023
ABF, a.s.

Stavební veletrh FOR ARCH, který se koná ve dnech 19. až 23. září, bude i letos nejkomplexnější přehlídkou novinek a trendů ze všech stavebních oborů. Díky bohaté účasti odborníků navíc zájemcům bezplatně poradí, na co všechno a jak lze získat dotace pro modernější a úspornější bydlení. V PVA EXPO PRAHA se návštěvníci například dozví, jaké novinky přichystala Nová zelená úsporám, o co mohou žádat senioři i kam se obrátit pro podporu z populárních kotlíkových dotací. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Radim Tolasz, foto © TZB-info
23.8.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Globálnímu oteplování se v ČR nevyhneme. Jaké změny počasí můžeme v nejbližších letech očekávat? Pomůže snižování emisí skleníkových plynů? Podívejte se na rozhovor s Radimem Tolaszem, vedoucím oddělení změny klimatu Českého hydrometeorologického ústavu.

20.8.2023
Eaton Elektrotechnika s.r.o.

Správně provedený fotovoltaický systém přináší uživateli významné úspory ve spotřebě elektrické energie a také pocit soběstačnosti a udržitelnosti. Nicméně s instalací FVE se pojí i jistá rizika, která není radno podceňovat. Jak se v této oblasti pohybovat s jistotou se dozvíte v rámci populárního školícího cyklu Eaton Tour 2023.

18.8.2023
MND Energie a.s.

MND, Moravské naftové doly, nově nabízejí výkup elektřiny z fotovoltaiky. Zájemci z řad domácností si mohou u MND uzavřít spolu se smlouvou o sdružených dodávkách elektřiny také jednoduchý dodatek ke smlouvě o tzv. Solárním účtu. Na tento účet se jim pak budou účtovat všechny přebytky elektřiny z fotovoltaiky, a to za dopředu známou cenu 2 000 Kč za MWh vč. DPH.

17.8.2023
redakce

Jaké jsou hlavní části fotovoltaické elektrárny a jaký je jejich účel? Redaktor TZB-info Jiří Zilvar srozumitelně popisuje jejich funkci a na co si dát pozor. Chystáte se ušetřit pořízením fotovoltaiky? Pak se na video určitě podívejte.

17.8.2023
Adam Bednařík, Ústav výzkumu globální změny AV ČR (Czechglobe)

Odborný Metan, druhý nejvýznamnější skleníkový plyn, má spoustu zásadních vlastností pro zmírňování změn klimatu. V porovnání s CO2 asi třicetkrát intenzivněji zachycuje teplo v atmosféře, zato z ní mizí rychle – už zhruba po deseti letech. I proto omezení jeho emisí přináší rychlé snížení růstu teploty. Asi 40 % emisí vytváří sama příroda. A právě takový metan zkoumají vědci z Czechglobe.

Zdroj: Archiv S-Power Energies, s.r.o.
15.8.2023
S-Power Energies, s.r.o.

Ještě nedávno bylo bytových domů s vlastní solární elektrárnou jako šafránu. Situace se ale mění. Stejně jako kdysi vypukl boom výměny oken a zateplování fasád, nyní bytová družstva a SVJ ve velkém začínají řešit pořízení vlastních zdrojů energie. Krok za krokem tomu pomáhají i změny v legislativě. Nově například odpadla nutnost slučovat všechna odběrná místa celého domu.

14.8.2023
Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR

V polovině června navštívily dvě desítky akademiků, energetiků a komunálních zastupitelů sdružených v Síti energetické účinnosti bavorské město Hassfurt, které je vzorovým příkladem, jak zajistit kompletní spotřebu energií měst z obnovitelných zdrojů. Akce se konala v rámci projektu Přeshraniční výměna zkušeností se snižováním energetické náročnosti podpořeného z programu EUKI. Na projektu se společně s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (ČVUT UCEEB) podílí Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) a Center for Excellence for Cogeneration Technologies se sídlem v bavorském Ambergu, při Osbayerische Technische Hoschule Amberg, Weiden (OTH-AW).

Zdroj: OPOP
10.8.2023
OPOP s.r.o.

O tom, že je vytápění pevnými palivy trvale výhodné, není pochyb. Někoho však může odrazovat manuální přikládání kusového dřeva. Víte, že si od přikládání můžete na čas úplně odpočinout a spolehnout se na automatický provoz? Takové řešení zajistí kombinovaný kotel na dřevo a pelety od českého výrobce OPOP.

9.8.2023
AKU-BAT CZ

Nové nařízení Rady EU posiluje pravidla udržitelnosti pro baterie v celé fázi cyklu jejich využívání – od získávání kritických surovin po jejich opětovné využití v recyklaci. Tím otevírá možnosti pro rozvoj akumulace energie z obnovitelných zdrojů.

8.8.2023
ENESA a.s.

Projekty energetických úspor se zárukou (EPC) v Moravskoslezském kraji v loňském roce ušetřily samosprávě i průmyslu 93 milionů korun, tedy dosud nejvíce. Nejvyšších úspor v kraji dosahuje projekt realizovaný pro samotný krajský úřad, který šetří ve svých 13 objektech. První z projektů, jejichž cílem je snížit spotřebu elektřiny, plynu, tepla nebo vody, byl v regionu realizovaný v roce 2013. Společnost ENESA z ČEZ ESCO již od té doby realizovala celkem 8 komplexních úsporných projektů.

6.8.2023
Martin Svoboda, LESENSKY.cz

Aktuálně nižší jednotky, do roku 2030 několik desítek. Tak odhadují experti vývoj počtu biometanových stanic v České republice. V rámci evropského kontinentu patří Česko mezi země s nejnižším počtem těchto zařízení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama