Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Obnovitelná energie a úspory energie
Archiv článků od 24.5.2012 do 21.6.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.6.2012
Taconova Group AG

Nabíjecí zásobníkové stanice sjednocují funkci solární stanice a nabíjecího modulu do předmontované koncepce. Pomocí nabíjecích stanic jsou vyrovnávací zásobníky nabíjeny výkonnými deskovými výměníky tepla solárním teplem.

20.6.2012
Vlastimil Růžička

O rychlosti stavby rodinného domu a o dalších výhodách ekologických konstrukčních systémů se mohli přesvědčit návštěvníci na červnové prezentaci konceptu Natura Space v obci Dobříň u Roudnice nad Labem. Následovalo i pozvání na konferenci Light Building (26. 6. 2012 v Liberci).

18.6.2012
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Příspěvek se zabývá procesem hoření kusového dřeva v ohništích lokálních spotřebičů. Článek pojednává o hoření dřeva v ohništích malých výkonů pohybujících se v jednotkách až desítkách kW. Takový proces hoření má cyklický charakter a to, co nejvíce zajímá uživatele spalovacího zařízení je četnost přikládání paliva do ohniště. V článku jsou definovány základní pojmy jako je křivka vyhořívání a rychlost hoření, které mají s četností přikládání úzkou souvislost.

18.6.2012
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla, Ján Kaleta, Aleš Kisza

Stavíte? Rekonstruujete? Přemýšlíte o změně zdroje tepla pro svůj byt či dům? Současná doba přináší v oblasti technického zařízení budov nepřeberné množství možností. Proč však topit v domě například plamenem o teplotě 1400 °C, když potřebujeme topné médium ohřát na teplotu 50–60 °C? Vysoká teplota plamene s sebou nese i dodatečné náklady na revize a údržbu topných soustav.

PointPark Properties preferuje ekologivká řešení v logistických parcích
16.6.2012
PointPark Properties s.r.o.,

Střechy logistických hal v parcích PointPark Prague D1 a PointPark Prague D8 o celkové ploše 180 000 m2 jsme pokryli solárními panely schopnými vyprodukovat až 8,5 MW elektrické energie. Rozlehlé střechy jsou pro fotovoltaické elektrárny velmi vhodné a jsou mnohem ekologičtějším řešením než solární panely na zelené louce.

15.6.2012
Bosch Termotechnika s.r.o. , obchodní divize Buderus, Ing. Václav Švorčík

Značka Buderus patří mezi přední výrobce a dodavatele tepelné techniky. Na úspěšně zrealizovaných a provozovaných referencích bychom vám rádi ukázali úsporné solární systémy, které jsou nedílnou součástí systémové techniky nabízené značkou Buderus.

15.6.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Československá společnost pro sluneční energii

Čas od času se lze setkat se snahou o prosazování jednoho obnovitelného zdroje na úkor jiného, snahou zastánců jednoho energetického řešení oproti jiným. Mnohdy se k tomu používají argumenty, které nejsou podložené seriózními výpočty. Srovnávají se varianty, které srovnatelné nejsou.

14.6.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Ročně se v posledních 5 letech v ČR prodávalo cca 40 tisíc kotlů na tuhá paliva a z toho cca 75 % jsou kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5. Prodej kotlů tříd 1. a 2. končí 31. 12. 2013 a od roku 2018 pak bude možno prodávat jen kotle 4. a vyšší třídy.

13.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Nový dotazníkový průzkum společnosti SC&C boří mýtus, že Češi jsou proti obnovitelným zdrojům energie. Tři čtvrtiny lidí navíc preferují útlum těžby hnědého uhlí před masivními exporty elektřiny.

11.6.2012

KOMPAKT 300 – zásobníkový ohřívač je určen pro nepřímý ohřev TV solárními kolektory nebo centrálním vytápěním (kotlem, krbovou vložkou apod.). Spodní výměník je určen pro ohřev TV solárními kolektory a horní výměník pro ohřev TV alternativním zdrojem (kotel). Taktéž umožňuje doinstalovat elektrické topné těleso ve střední části ohřívače.

11.6.2012
Ing. Helena Wierzbická

Při řešení problematiky nakládání s domovními odpady je stále potřebnější zabývat se možnostmi třídění složek odpadu. Systémy, používané pro nakládání s odpady, by již neměly pohlížet na odpad jako na jednolitou hmotu, ale měly by stanovit způsob nakládání s jednotlivými složkami. Jednou z těch složek, jejíž množství v domovním odpadu a surovinová hodnota patří k nejvýznamnějším, je bioodpad.

11.6.2012
prof. Dr. Wolfgang Feist / Koncept: Günter Lang, Faculty for Civil Engineering / University of Innsbruck and Passive House Institute Darmstadt, překlad: Ing. Petra Šrubařová

V Hannoveru se sešlo při celosvětově nejdůležitějším kongresu o energeticky úsporném stavění a rekonstrukcích od 4. do 5. května 2012 přes 1000 odborníků ze 45 zemí, aby na základě rozsáhlých zkušeností s pasivními domy vypracovali konkrétní návrh řešení pro globální energetický převrat prostřednictvím energetické efektivity.

nekonvenční zdroje elektrické energie
10.6.2012
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Ing. Jiří Wagner

Jednoznačný závěr má letos konference v oblasti výrazného posunu směrem k nejrůznějším typům úložišť elektrické energie a stále narůstající zájem o chytré sítě (smart grids). Nejdiskutovanějším tématem letošního roku byla fotovoltaika, a také úložiště elektrické energie.

8.6.2012
Česká peleta, z.s.p.o.

Největší česká peletárna Mayr-Melnhof Pellets letos navýšila výrobu o 25 %. Celkem najdeme v Česku sedm větších peletáren a několik desítek menších výrobců pelet. Kdo se rozhodne pro koupi pelet do konce června, ušetří v předsezónních slevách na pelety další tisíce.

6.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Greenpeace International ve spolupráci s Evropskou radou pro obnovitelné zdroje energie (EREC – European Renewable Energy Council) připravili návrh budoucího rozvoje energetiky v rámci celé EU. Návrh je zaměřen na minimalizaci energetické náročnosti a závislosti zejména na nestabilních regionech.

30.5.2012
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský

Výroba a využívání pelet se neustále rozšiřuje a zdálo by se, že již toto šetrné palivo narazilo na své technologické možnosti, jak jej více zlepšovat. Není tomu tak docela, ze zámoří do Evropy pomalu proniká nový způsob výroby vysoce výhřevných průmyslových pelet s využitím technologie torrefakce. Zda se tato technologie uchytí a bude konkurenceschopná, ukáže vývoj příštích let. Torrefikované pelety se mohou stát vhodným nástupcem současných průmyslových pelet.

29.5.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek

Pro účely zkoušení solárních kolektorů v rámci laboratorní výuky a výzkumu obnovitelných zdrojů tepla na Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze vybudována Solární laboratoř (SOLAB). Solární laboratoř zajišťuje zkoušky týkající se tepelných vlastností kolektoru, především zkoušky tepelného výkonu, modifikátoru úhlu dopadu (optické charakteristiky) a časové konstanty kolektoru.

28.5.2012
Prof. Dr.-Ing. Rolf-Peter Strauß, Hochschule Bremen, Neustadtswall 30, D-28199 Bremen, Překlad: Ing. Petra Šrubařová

Předmětem posouzení je porovnání přípravy teplé vody pomocí fotovoltaického zařízení v kombinaci s malým tepelným čerpadlem a běžných solárních termických kolektorů. Výzkumy ukazují, že při stejných plochách kolektorů jsou investiční náklady podobné, avšak variantou solární elektřina + malé tepelné čerpadlo (mikročerpadlo) se dá ušetřit výrazně více energie.

tacosol
24.5.2012
Taconova Group AG

Solární stanice a stanice na přípravu čerstvé teplé vody značky Taconova jsou vybaveny všemi nezbytnými armaturami, bezpečnostními komponenty a splňují tak veškeré požadavky na stavbu moderního zařízení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama